Met een onvoldoendes de J Barometer n«i deOndernemer 8 december 2012 De barometer cijfer: 5,7 Peter Swinkeis BZW Jon Sletten Yara Ben de Reu Gedeputeerde Joris Jansen Auberge des Moules Dick ten Voorde Impuls Zeeland Manfred Zurhorst DRV Gillis Poppe Auto Poppe Het had zo mooi kunnen zijn, op de valreep nog even net een voldoende wegslepen. Maar dat zit er niet in. Waren de experts vorige maand nog redelijk hoopvol dat het nieuwe kabinet meer dui delijkheid, en misschien wel meer positieve verhalen de wereld in zou sturen, ze zijn er allemaal niet vrolijker geworden van de boodschap van de mannen en vrouwen van Rutte II. Met name de maatregelen in de bouw en woningsector liggen de Zeeuwse experts zwaar op de maag. Roeland Adriaanssen BZW Zeeland Voor velen was 2012 niet echt een jaar om blij op terug te kij ken. Faillissementen, reorganisa ties, afslankingen. De werkloos heid is met ongeveer 20 procent gestegen en vele sectoren worste len al jaren met nul of zelfs nega tieve groei. Het consumenten vertrouwen is laag. We kopen geen huizen, geen auto's en geen koelkasten meer. De spaartegoe den lopen wel flink op bij de ban ken, maar dat helpt niet om de economie weer vlot te trekken. Wel hoopvol is dat de politiek in korte periode in staat is gebleken een coalitie te vormen met een gedurfde agenda. Een beetje te gedurfd wellicht op sommige ge bieden, maar daar bleek over te praten te zijn. Wat goed is aan het akkoord is dat er najaren van stilstand nu eindelijk een eerste stap wordt gemaakt met hervor mingen in de hoofdpijndossiers zoals de woningmarkt, flexibilise ring van de arbeidsmarkt. Zelfs duurzaamheid komt weer voor zichtig op de kaart. Deze hervor mingen zijn broodnodig. De con currentiekracht van het bedrijfsle ven in Europa kan alleen ver sterkt wórden door mee te gaan met de wereldwijde ontwikkelin gen. Niet alleen Azië produceert goedkoper, ook Amerika wordt steeds concurrerender. We moe ten dus dringend iets veranderen hier en de eerste stappen worden nu gelukkig gezet. Zeker de eer ste helft van 2013 wordt niet veel beter dan nu en ook voor daarna zijn de uitzichten bleek jes. Daarom een mager vijfje de ze keer. Des te belangrijker dus om haast te maken met die her vormingen en te zorgen dat de consument weer wil investeren en het bedrijfsleven beter kan concurreren op een globale markt. Henk de Haas ZPPC Van nature ben ik een optimis tisch mens. Maar nu wordt m'n optimisme toch wel erg op de proef gesteld. De economische klappen in Zeeland zijn groot en komen snel na elkaar. Na de on dergang (en - gelukkig - gedeelte lijke doorstart) van Zalco is het nu weer afwachten hoe het uit eindelijk met Thermphos af loopt. Er wordt gesproken met overnamekandidaten, maar de verwachtingen over de slagings- kansen van een overname lopen nogal uiteen. Ik mag hopen dat het optimisme van de curator werkelijkheid wordt. Overigens helpt de wijze waarop het Minis terie van Economische Zaken openlijk bijdraagt aan een moge lijke overname niet echt. De on dergang van industriële bedrij ven heeft ook gevolgen voor lo gistieke dienstverleners in onze havens. Die raken klandizie kwijt en in de huidige markt is het moeilijk om dat verhes te compenseren. Dat kan de positie van deze bedrijven verzwakken wat weer gevolgen heeft voor de positie van onze havens. De kracht van onze havens wordt tenslotte voor een groot deel be paald door de bedrijven die er ge vestigd zijn. Gelukkig zijn er in de havens ook positieve ontwik kelingen te melden. Er wordt door diverse bedrijven nog steeds geïnvesteerd in uitbreidin gen en vernieuwingen. Hoewel in veel gevallen extra inspannin gen nodig zijn om een positief re sultaat te bereiken, zijn er bedrij ven die draaien als een tierelier en vrijwel geen last hebben van de economische omstandighe den. Ondanks alles blijft het opti misme overheersen. Dat laat ik graag meewegen in mijn bepa ling van de barometerstand. Dick Schipper Technocentrum Zeeland Volgens de cijfers hebben Zeeuwse jongeren relatief gezien meer belangstelling voor tech niek en technische opleidingen dan gemiddeld in Nederland (29 procent van de jongeren in Zee land volgt een technische voor - opleiding, landelijk is dit 26 pro cent). Alhoewel er zeker nog veel meer Zeeuwse meisjes zou den kunnen deelnemen om aan het landelijke gemiddelde te ko men (17 procent vs. 24procent). Toch is dit nog altijd niet vol doende voor de vraag naar ge kwalificeerde technici bij de Zeeuwse bedrijven. Het kabinet stelt zelfs dat binnen afzienbare tijd 40 procent van de jongeren voor techniek zouden moeten kiezen om in alle vacatures te kunnen voorzien. Al jaren worden er ook (juist?) in Zeeland - zeer - veel activitei ten ondernomen om jongeren goed na te laten denken over een carrière in de techniek. Bij alle betrokkenen groeit het besef dat bundeling van krachten, stroom lijning en coördinatie van de acti viteiten noodzakelijk is om een volgende stap te maken in de ge zamenlijke ambitie. Tegelijkertijd wordt er gewerkt aan een kwaliteitsslag van de techniek-promotie-activiteiten. Waarbij actuele inzichten wor den benut om meer jongens en meisjes de kansen te laten in zien die een keuze voor techniek met zich mee brengt. Het Beta Mentality Model stelt immers dat 87 procent van onze jonge ren belangstelling heeft voor techniek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 98