ndernemer DE STOEL de Op zaterdag 19 januari: de special financiën en regelgeving 8 december 2012 deOndernemer El Naam Henk Brinkman (58) Functie Voorzitter Raad van bestuur Sja loom Zorg Bedrijf Gehandicaptenzorg Bijzonderheden Sjaloom geeft 24 uurs woonbege leiding, dagbesteding en ambu lante begeleiding aan mensen met een verstandelijke of licha melijke beperking of met een psychiatrische aandoening; daar naast ook aan mensen met een niet aangeboren hersenletsel. Tekst: Henk van de Voorde Fotografie: Marijke Foikertsma rijkste bedrijfstakken binnen het maatschappelijk gebeuren. Sjaloom, grote organisatie? Sjaloom Zorg is gestart in 1964 op Goeree Overflakkee. Het verzor gingsgebied is Goeree Overflakkee (hoofdkantoor in Dirksland), Voor- ne en Putte (Hellevoetsluis, Roc- kanje, Spijkenisse), Hoekse Waard, Tholen en Schouwen-Dui- veland. De organisatie - met 12 woonlocaties en 7 dagcentra - heeft 450 cliënten, 325 werkne mers en 75 vrijwilligers. De trend is meer ambulante begeleiding (bij de mensen thuis). Brinkman is ge boren in Dirksland en op zijn vijf tiende verhuisd naar St.-Maartens- dijk op het eiland Tholen. Sja loom Zorg is op 14 februari 1964 gestart vanuit vier kerkgenoot schappen. Behalve onderscheiding via de christelijke identiteit profi leert Sjaloom Zorg zich met klein schalig wonen en hoge kwalitatie ve zorg (HKZ gecertificeerd). Waarover piekert u? Over de ontmanteling van de AW BZ financiering. De kosten voor de AWBZ zijn in de afgelopen vijf tienjaar enorm gestegen; niks was te gek. Nu zie je dat de politiek zich afvraagt of we die kosten nog wel kunnen blijven betalen, net als de pensioenen. Het probleem is dat een zorgorganisatie als de onze wel ingericht is op basis van de AWBZ. We willen onze kwaliteit en producten blijven leveren. Pie keren is misschien wat zwaar aan gezet, maar ik denk wel na over het feit hoe we met afgeslankte in komsten toch op dezelfde voet ver der kunnen gaan. Wij staan posi tief tegenover marktwerking in de zorg. Met concurrentiegerichte zorg kun je tot betere resultaten kofnen. Doordatje naar elkaar kijkt en elkaar kritisch beoordeelt, kun je onderscheidend werken, wat de kwaliteit ten goede komt. In ieder geval moeten we er voor zorgen dat, zeker met het oog op de toenemende vergrijzing, de wachtlijsten zoveel mogelijk be perkt blijven. Het is nog niet ge heel duidelijk hoe het nieuwe kabi net van WD en PvdA invulling zal gaan geven aan de zorg. Wanneer bent u het meest in uw element? Als er druk op de ketel staat, ben ik het scherpst; als er goede com municatielijnen zijn en ieder goed het werk doet waar hij of zij voor ingehuurd wordt. Privé: vakantie, wandelen, skiën en voetballen. Ik voetbal zelf wekelijks in KNVB verband bij de veteranen van WHS in St.-Annaland. Als u niet bij Sialoom Zorg werkte, dan..? In het bedrijfsleven, wellicht als projectontwikkelaar gerelateerd aan de zorg. Wat is uw ambitie Goede bestuurder zijn en blijven voor Sjaloom Zorg. Hoe bevalt deze stoel? Prima. Nadat in 2001 de nieuw bouw en renovatie van het Lievenberg ziekenhuis was ge realiseerd, vond ik bij Sjaloom Zorg een nieuwe uitda ging. Ik ben er begon nen als Manager Zorg en werd na een halfjaar directeur. De functie van directeur/ bestuurder is omge vormd naar een Raad van Bestuur model. Sja loom Zorg heeft een he le platte organisatie met een kleine overhead. Ik ben eindverantwoordelij ke van een zorgorganisa tie, waarin ik creatief, in novatief en ondernemend kan zijn. Er is gelukkig een ruime bandbreedte waarin ik als bestuurder kan acteren. werken op de afdeling medium-ca re (voorloper van de intensive care afdeling). Op mijn 25e werd ik hoofd van deze afdeling. Vervol gens heb ik een HBO Manage mentopleiding gevolgd bij Avans Hogeschool (overdag school, 's avonds werken). Verder heb ik nog een Post HBO Voortgezette Opleiding Management (VOM) voltooid aan de Hoge School in Utrecht en twee jaar arbeidspsy chologie gestudeerd aan de open universiteit te Breda. Mijn laatste opleiding heb ik vier jaar geleden afgerond: MBA (Master opleiding) bij het NCOI te Utrecht. Na drie jaar hoofd IC/CCU te zijn ge weest ben ik manager geworden van verschillende afdelingen in het Lievensberg ziekenhuis. In de tweede helft van de jaren negentig heb ik daar als manager de bouw- coördinatie en renovatie binnen de klinische zorg begeleid. Wat betekent het bedrijf voor u? Het inspireert me. Ik vind het heel belangrijk om vanuit mijn functie iets te kunnen betekenen voor de maatschappij. Wat betekent u voor het bedrijf? Ik ben een toegankelijke bestuur der, die het netwerken beheerst. Van hieruit wil ik een meerwaarde behalen ten behoeve van onze cliëntengroep. Daarnaast heb ik oog voor het leggen van verbindin gen tussen diverse professies. Zorg staat heden ten dage niet meer op zichzelf, maar is een van de belang In ieder geval om een goede voetbal wedstrijd live te be zoeken, zoals een tijd je geleden Sunder land-Liverpool. Lijdt u onder de crisis? Nee, het is juist in een tijd als deze een stimu lans om de kwaliteit van het geleverde product te realiseren, binnen de voorgeschreven wettelij ke kaders en het beschik bare budget. Hoe moeilijk is ondernemen in deze tijd? Je moet goed opletten met welke partijen je wil samen werken en op welk gebied. Vooraf is een gedegen veld onderzoek gewenst voordat een definitieve keuze ge maakt wordt. Op welke stoelen heeft u hiervoor gezeten? Na mijn middelbare school heb ik een opleiding tot A-verpleegkundige gevolgd in het Lievensberg ziekenhuis te Bergen op Zoom. Ik ben van maart 1973 tot 1 januari 2002 in het Lievensberg zieken huis werkzaam geweest. Na mijn leerling periode ben ik er in september 1976 als gediplo meerd verpleegkundige gaan Wanneer komen we uit deze crisis? Ik denk over twee a driejaar. Waar komt u uw stoel voor uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 97