Nog geen herstel in 2013 I HAANS Barometer Kamer van Koophandel Een van de weinige lichtpuntjes die on dernemers zien, is de ontwikkeling van de export. Chris Rutten KvK Zuidwest-Nederland 8 december 2012 deOndernemer Qp De economie van Zuidwest-Ne derland blijft in de greep van de internationale economische crisis. Voor volgend jaar voor zien bedrijven nog geen herstel. De export trekt iets aan, maar dit is onvoldoende om het verlies op de binnenlandse markt te compenseren. Door de grote concurrentie, tegenval lende omzetten en stijgende kosten staan de marges bij veel bedrijven on der druk. Dit leidt tot een afnemende winst, dalende investeringen en een verlies aan banen. Vooral de bouw ziet 2013 met angst en beven tegemoet. Dit blijkt uit de regionale conjunctuurenquête (COEN), die eind november door de Kamer van Koophandel is gepubli ceerd. Omzet Volgend jaar verwacht 21% van de ondernemers in Zuidwest-Nederland meer omzet dan in 2012, 25% gaat uit van een daling. Landelijk is dat 25% versus 24%. De Zuidwest-Nederland se ondernemers zijn hiermee iets som berder dan hun collega's elders in het land. Ondernemers in de handel en zakelijke dienstverlening (waaronder ICT) zijn het meest positief over hun omzet in 2013. In de bouw verwacht per saldo bijna 60% van de onderne-* De havens doen het goed. mers een afname ten opzichte van dit jaar. Export Een van de weinige lichtpuntjes die ondernemers zien, is de ontwikkeling van de export: 28% van de onderne mers in Zuidwest-Nederland ver wacht een toename, tegen 10% met een afname. Daarmee lijkt de export zich wat te herstellen van de afgelo pen kwartalen. De vervoerssector is het meest positief over de export, maar ook de industrie, veruit de grootste exporteur, verwacht in 2013 een toename. Investeringen Door alle onzekerheden en het feit dat bij veel bedrijven de financiële rek er uit is, wordt er weinig geïnves teerd. Ook in 20.13 verwachten on dernemers minder te investeren (per saldo -9%), met uitzondering van de detailhandel. Wederom is de bouw het meest negatief en ook in de indus trie, qua volume de grootste investeer der, zullen de investeringen per saldo dalen. Binnen de industrie verwacht de chemie een klein plusje, de voe- dings- en genotmiddelenindustrie houdt de hand op de knip. Personeel Zorgwekkend zijn de verwachtingen ten aanzien van de vraag naar perso neel. Vooral in de industrie en de bouw verwachten ondernemers een krimp van het personeelsbestand. Ook boven de sector vervoer pakken donkere wolken zich samen. Een ver der oplopende werkloosheid lijkt vol gendjaar onontkoombaar. Ongeveer 28% van de bedrijven in Zuid- west-Nederland gaat uit van een da ling van de personeelssterkte in 2013, 11% verwacht een uitbreiding. Lande lijk is dit respectievelijk 26% en 13%. DE ONDERNEMER EN ELEKTRONISCHE OVEREENKOMSTEN mr. S.H.M van den Eisen (Sander) Advocaat Haans Advocaten Bergen op Zoom Door moderne communicatiemiddelen worden veel overeenkomsten tegenwoordig langs de elektronische weg afgesloten. De wet staat dit voor de meeste overeenkomsten toe. Volgens de wet moet de authenticiteit van een elektronische overeenkomst wel zijn ge waarborgd en moet de overeenkomst door beide partijen kunnen worden geraadpleegd. Ondernemers die via een app, sms of het internet diensten aanbieden hebben een speci ale informatieplicht ten opzichte van de klant voordat de overeenkomst tot stand komt Zij moeten onder meer informatie verstrekken over de wijze van totstandkoming van de overeenkomst en de wijze waarop klanten invoerfouten kunnen herstellen vóór dat de j order wordt geplaatst. Voor deze ondernemers is het daarnaast van belang om na ont vangst van de order van de klant een bevestiging te versturen. De klant behoudt namelijk de mogelijkheid om de overeenkomst te ontbinden zolang dat niet is geschied. Voor elektronische consumentenovereenkomsten geldt daarnaast dat de consument gedurende zeven dagen na de ontvangst van de zaak de mogelijkheid heeft om zonder -opgave van redenen de overeenkomst te ontbinden. Het komt veel voor dat ondernemers algemene voorwaarden gebruiken. Bij het elektro nisch afsluiten van een overeenkomst hoeft tegenwoordig niet altijd een fysiek exemplaar van de algemene voorwaarden ter hand te worden gesteld. Onder omstandigheden kun nen de algemene voorwaarden ook vóór of tijdens het sluiten van de overeenkomst langs de elektronische weg ter beschikking worden gesteld aan de klant Wanneer u als ondernemer regel matig elektronische overeenkom sten afsluit is het raadzaam om u goed voor te laten lichten over de regelgeving die daarop van toepas sing is, zodat u niet voor onaange name verrassingen komt te staan. ADVOCATEN BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL www.haansadvocaten.nl Pluspuntje, de export trekt weer wat aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 95