B02 stimuleert Zeeuws-Vlaanderen |§|deOndernemer 8 december 2012 Evenement B02 T concepten ontwerp drukwerk printservice belettering textieldruk GRAFIMEDIA^ft Middelburg Vlissingen www.grafimediapartners.nl concept vorm druk - - Als vanouds was het weer erg druk. Een oplossing voor alle proble men in en om de Westerschelde, is populair samengevat de kern van een ingrijpend plan van de Goese ondernemer Rein van Vliet. Zijn schets voor een waterkering in de monding van de Westerschelde met twee imposante zeesluizen en twee eilanden voor de ontwikkeling van recreatie, natuur en industrie krijgt op de jaarlijkse netwerkbij eenkomst van Junior Kamer Zeeuws-Vlaanderen de prijs van meest baanbrekend project. Tekst: Peter Oggel TERNEUZEN - De provincie Zee land zet zich sinds dit jaar in de markt met de promotiecampagne Land in Zee. Rein van Vliet (63), onderne mer te Goes, heeft die slogan heel let terlijk genomen. Droombeeld of werkelijkheid, is de vraag. Maar zeker is dat Van Vliet op de laatste dag van november in Ter- neuzen aan boord van het partyschip OceanDiva zijn toehoorders -een ge zelschap van zeshonderd Zeeuws-Vlaamse managers en onder nemers- heeft verbaasd, verbijsterd én gestimuleerd. De Goese ondernemer, in het dage lijks leven eigenaar van het organisa tiebureau Event Service Center, speel de op de netwerkbijeenkomst B02 -Business Opportunities- de rol van industrieel visionair, tegenover outsi- de-the-boxdenkers Bertus van der Tuuk (toeristisch adviseur) en Michel van Schaik (directeur gezondheids zorg Rabobank)Opdracht aan het drietal: bedenk op elk vakgebied een innovatieve visie, toepasbaar in Zeeuws-Vlaanderen. Van het trio was het plan van Van Vliet zonder meer buiten alle gebaan de paden, precies naar de opdracht van Junior Kamer Zeeuws-Vlaande ren. Voortbordurend op het 'Florida van Nederland' schetste Van Schaik met als thema 'Zeeuws-Vlaanderen verzilver(t)d' de ontwikkeling van vi- Rein van Vliet krijgt de bloemen. Foto's: Mark Neelemans tale (zorg)gemeenschappen; Van der Tuuk ziet de kracht van het Zeeuws-Vlaamse en Vlaamse toeris me over pakweg dertig jaar terug in het toeristisch GezondZijnCentrum Vitaness. Min of meer als thuisspeler droomt Van Vliet al geruime tijd van een wa terkering in de monding van de Wes terschelde, pakweg tussen Vlissingen en Breskens. Een oplossing voor alle problemen, legden hij en zijn kom paan Levien de Putter van Architec ten Alliantie op basis van een artists impression uit. Het plan, in een no tendop: twee zeesluizen voor door gang van de scheepvaart op Vlissin- gen-Oost, Terneuzen, Gent en Ant werpen en twee kunstmatige eilanden voor de ontwikkeling van jachtha ven^), natuurgebieden, recreatiewo ningen en hotels, industriegebieden en containerterminals en een wind en/of getijden- energiepark. Het plan valt let terlijk als een puz zel in el- ren nu 50.000 schepen per jaar de Westerschelde, we willen dat aantal opvoeren naar 70.000. Ook de Vlaam se havens zullen afsluiting niet erg op prijs stellen..." Die waarschuwing neemt niet weg dat ondernemend Zeeuws-Vlaande ren in ruime meerderheid Van Vliet de prijs voor beste visie toekent. 'The sky is the limit', oordeelt het publiek naar het thema van het netwerkevent. Het levert hem een arrangement bij het twee-sterrenrestaurant De Krom me Watergang in Slijkplaat op. En ook: het is de bedoeling dat zijn plan of delen daarvan in het komende jaar op haalbaarheid worden getoetst. Overigens moeten studenten ook aan de slag met de visies van Van der Tuuk en Van Schaik. Voorzitter Ilse de Smit van de organi serende B02-commissie is tevreden. Met haar team heeft ze op basis van een nieuw concept -als opvolging van BOV, BOS en BOOST- een jaar aan de voorbereiding van de netwerk bijeenkomst gewerkt. Een bijzondere bijeenkomst bovendien: het was pre cies de twintigste editie van het evene ment. De drie visionairen hebben haar niet teleurgesteld, integendeel. "We ho pen nu op een spin-off voor Zeeuws-Vlaanderen. Kansen zijn er wel degelijk, is vanavond weer geble ken. Wie hoog mikt, kan hoog eindi gen." En daarna bleef het aan boord van de OceanDiva nog lang onrustig. kaar, vinden Van Vliet en De Putter. De waterkering -met een weg tevens tweede verbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Midden-Zee land- maakt de Westerschelde getij loos ontpolderen, baggeren, dijkver hogingen? Niet meer nodig, zegt Van Vliet. De nautische veiligheid op de drukke Westerschelde? Beter, meent hij. Een waterkering bij Antwerpen? Overbodig. Risico's op overstromin gen door stijging van de zeespiegel? Niet meer aan de orde. "Mooi hé", wijst Van Vliet zijn gehoor op de architectoni sche impressie van zijn geestes kind. Niettemin blijft hij als on dernemer reëel. "Dit kost waanzinnig veel geld", meldt hij, vrijwel zeker ten overvloede. Niettemin ziet hij voldoende kansen via publiek-private samenwer king, een zogeheten PPS-con- structie, waarin ook de Vlamingen kunnen participeren. Tja, die Vlamin gen, monkelt topman Hans van der Hart van Zeeland Seaports. Als panel lid is hij gevraagd plannen te becom mentariëren. "Met afsluiting van de Westerschelde wordt de bereikbaar heid van de havens wel erg beperkt", voorziet hij minstens onaanvaardbare wachttijden bij de sluizen. "Er passé-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 94