Klaar voor overname Inter Scaldes vertelt Restaurant Inter Scaldes Bedrijfsopvolging certificaat december 2012 deOndernemer Ondanks alle sombere berichten is er in heel Zeeland een brede waaier aan bedrijven waar goed geld verdiend wordt. Een aanzien lijk deel daarvan kampt echter met opvolgingsproblemen. Veel bedrijven zijn klaar om in te stap pen voor potentiële kopers. Tekst: Henk van de Voorde MIDDELBURG - Ondernemers zijn vaak terughoudend met argumenten als 'het is gezien de huidige economi sche recessie geen goed moment om te verkopen, ik kan nog beter even wachten tot ik weer een aantal finan cieel goede jaren kan laten zien en er is nog geen koper langs gekomen'. „Dat is jammer want met de juiste be geleiding is er voor de ondernemer succesvolle overname, vaak toch reali seerbaar. Wij zijn als onafhankelijke organisatie dagelijks bezig met be drijfsovernames, fusies, structurering en (her) financiering van ondernemin gen." Het is een groot voordeel als je op een rijdende trein kunt stappen. Veerman legt aan de hand van cijfers uit datje in pnncipe beter een bedrijf kan overnemen dan starten. Van be drijven die overgenomen worden is tachtig procent na vijfjaar nog actief. Een starter begint op nul. Na vijf jaar is nog slechts de helft van de nieuwe bedrijven over." Certificering Een goede begeleiding bij een overna metraject is van groot belang. Om het kaf van het koren te scheiden in het woud van 'ovemamespecialisten' in den lande heeft de brancheorganisatie BOBB onlangs een certificering in het leven geroepen. Aanbieders en ko pers van ondernemingen kunnen aan het voeren van het speciale logo her kennen, dat zij met gekwalificeerde ovemamebemiddelaars van doen heb ben. Prior Fusie Overnames B.V. in Middelburg is het eerste Zeeuwse bedrijf dat zich heeft gekwalificeerd voor het BOBB certificaat. Naast op leidingen en trainingen bevordert de ze organisatie markttransparantie op het gebied van bedrijfsoverdracht. „Dit keurmerk geeft uiteraard voldoe ning en is tevens een bewijs dat onze werkwijze aanslaat. Bedrijfsovername processen zijn erg intensief en meestal complex. De afgelopen jaren hebben we diverse bedrijfsoverdrachten suc cesvol afgerond en op korte termijn zullen er nog een aantal volgen. De noodzaak van (succesvolle) overdrach ten wordt alleen maar groter, gezien de uittredende generatie. BZW onder nemingen zijn van wezenlijk belang voor economie en werkgelegenheid. Het is heel vervelend als die bedrijven in zwaar weer geraken, maar als de MKB motor gaat haperen is dat min stens zo erg. Er werken gemiddeld vijf mensen bij de Zeeuwse MKB be drijven. Ze vormen een belangrijke pijler van de lokale en regionale eco nomie. Als een bedrijf niet verkocht wordt gaat letterlijk het licht uit", ver klaart Veerman. Goede match Vanwege de opgebouwde kennis en ervaring van de Zeeuwse overname specialist wordt er steeds meer samen gewerkt met de Kamer van Koophan del, NV Economisch Impuls Zee land, accountants en banken. Prior be schikt over een uitgebreide databank van potentiële kopers en verkopers die actief zijn in de markt. „Hoe meer kandidaat kopers en verkopers, hoe beter je als overnamespecialist een goede match kan maken. Dat is de kritische succesfactor. Ook wordt het steeds belangrijker een netwerk te hebben van private in vesteerders, waardoor bedrijfsoverna mes soepeler gerealiseerd kunnen wor den, meestal in combinatie met een bancair traject. Door het tijdig aanbo ren van een (vermogende) participant kan in voorkomende gevallen de con tinuïteit en daardoor de werkgelegen heid van tientallen mensen gewaar borgd blijven. In de Verenigde Staten komt meer dan de helft van de inves teringsbehoefte uit niet bancaire bron nen. In Nederland is dat vooralsnog slechts tien procent. Daar valt dus nog veel te winnen. Wij zijn graag be reid via een oriënterend (kosteloos) - gesprek met de wensen en ideeën van overname kandidaten, zowel poten tiële kopers als verkopers, aan de slag te gaan. Zaken als financiering, liqui diteit, solvabiliteit, bancair aansprake lijk vermogen en rentabiliteit worden uiteraard in kaart gebracht." Familiebedrijven In Nederland hebben 15 a 20.000 be drijven te maken met ofivolgingspro- blemen. Ze dreigen daardoor dood te bloeden. Er kan veel waarde verloren gaan als bedrijven moeten sluiten bij gebrek aan opvolging. De grillige eco nomische omstandigheden kunnen juist kansen bieden in plaats van be dreigingen. Tegenwoordig wordt nog amper een kwart van de familie bedrijven binnen eigen kring overge dragen. „Familiebedrijven genereren een gro te economische waarde voor onze economie. Bij sluiting van een familie bedrijf gaan gemiddeld vijf banen ver loren. De oprichting van een nieuw bedrijf levert gemiddeld (maar) twee banen op. Uit onderzoek is gebleken dat in Europa een op de drie familie bedrijven de deuren zal moeten slui ten wanneer de komende tien jaar niet tijdig een opvolger wordt gevon den. Het gaat maar liefst om zo'n 700.000 bedrijven en 2,8 miljoen ba nen." Claudia Jannis Brevet delen graag met u, wat hen bezig houdt in de Gastronomie, deze week is Claudia aan het woord: Stille overpeinzingen We stevenen af naar de laatste feestelijke dagen van het jaar, Kerstmis met alle feestelijkheden en als afsluiter, die prachtige Oudjaars avond, een apotheose met muziek van Marjon van Iwaarden en haar band en het spektakel uit Jannis zijn keuken met zijn brigade. Het verbaast mij elk jaar weer, dat één nachtje je over een drempeltje kan tillen, alsof je weer helemaal opnieuw moet beginnen, dat gevoel bekruipt mij altijd op I januari. Terwijl I januari natuurlijk een dergelijke dag is, als alle andere dagen, werkt het voor mij ook enigszins bevrijdend; dan denk ik, dit jaar hebben we het er toch weer goed van afgebracht, alle hoogtepunten overpeinzend, maar ook de druk, ook het gevoel van tjonge, wat hebben we met ons team weer veel werk verzet. Zoveel nationaliteiten ontmoet, duizenden monden gevuld, zoveel tevreden gezichten gezien en handen geschud. De euforie van al het fijne van het afgelopen jaar maakt al gauw plaats voor een stille angst, zouden wij, nu wij net over dieI januari drempel' zijn gekomen wel wéér voldoende gasten in huis krijgen, wordt alles weer als vanzelfsprekend herhaald? In 2013 staan ons weer hele mooie en spannende momenten te wachten; Ons team heeft de Nederlandse finale van de Copa Jerez gewonnen. Door deze zege mogen Paul de Groote (chef) en Koen van der Plas (sommelier) ons land volgend najaar vertegenwoordigen tijdens de internationale finale van deze sherry-spijscombinatie in het Spaanse Jerez de la Frontera! Jannis gaat als gastkok koken bij Restaurant Ikarus in Hangar 7 in Oostenrijk. Een prestigieus project waar jonnie Boer van De Librije*** en Sergio Her man van Oud Sluis*** hem voorgingen. Deze eer is alleen weggelegd voor de groten der aarde! De stille angst verandert al snel weer in stille hoop. Realiserend, dat de tele foon blijft rinkelen en de bevestigingen als warme broodjes over de toonbank lijken te gaan, verandert de stille hoop alweer gauw in 'vol vertrouwen' en zolang je ergens in gelooft, er écht in gelooft zegt mijn moeder immers altijd, dan lukt het je vast ook. Is het moeilijk om in jezelf te geloven? Ja, eigenlijk wel, ik geloof liever in een ander, ik kijk liever naar Jannis, die alweer volop staat te koken, zelfverzekerd, zijn creatieve energie bruist in die keuken, alsof het hem geen moeite kost. Altijd weer nieuwe creaties, zo mooi van smaak, zo mooi bedacht en zo gewaardeerd. Daar kijk ik liever naar. Naar de kookkracht van één man, die nimmer twijfelt aan zijn kwaliteit, nim mer wankelt, nimmer valt. Ik besluit deze stille overpeinzingen maar niet met hem te delen, stel je voor, dat hij overmoedig wordt, of zichzelf misschien wel belangrijk gaat vinden. Tenslotte worden de chefs tegenwoordig maar al te vaak op een te hoog voetstuk geplaatst en stel je voor, dat hij daarvan zal afvallen. Carte Blanche We blijven gewoon open! 27 december t/m 30 december bieden we weer een hoop gezelligheid in huis met onze Carte Blanche dagen met speciaal overnachtingstarief a 145,00 op een luxe kamer met ontbijt! Carte Blanche menu's vanaf 5-gangen a 90,00. Zandweg 2,4416 NA KRUININGEN Reserveren 0113-381753 Tonny Veerman van Prior Fusie Overnames, het eerste Zeeuwse bedrijf met BOBB keurmerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 93