Energie besparen, tel uitje winst Zeebra Business Partners wordt vereniging deOndernemer 8 december 2012 Energie Middelburg geeft voorbeeld Juist onder de huidige economi sche omstandigheden is het van belang om kostenbewust te on dernemen. Energie besparen is een eenvoudige manier om geld te besparen, maar veel onderne mers in het MKB laten op dit ter rein echter geld liggen. Daar naast levert energie besparen een bijdrage aan de C02-reductie. Tekst: Henk van de Voorde MIDDELBURG - Door dalende prijzen en stijgende subsidiemogelijk heden zijn zonnepanelen en energie zuinige verlichting snel terug te ver dienen; zuinige verlichting zelfs al binnen een jaar. De gemeente Middelburg wil zich in zetten voor een energieneutraal Mid delburg, het liefst al in 2030. De in zet van de lokale samenleving, bedrij ven en andere stakeholders is hierbij nodig. De gemeente heeft in de Mi- lieuvisie 2013-2018 haar beleid op het gebied van duurzaamheid in kaart gebracht. Bij allerlei aspecten van de bedrijfsvoering is duurzaam heid belangrijk, onder andere in- koop van duurzame materialen en groenbeheer. De gemeenteraad van Middelburg heeft zich in dit verband ook ten doel gesteld om energiebe sparing te stimuleren, mede vanwege het feit dat de hoeveelheid fossiele brandstoffen steeds verder afneemt. De meeste energiebehoefte komt op naam van de transportsector (mobili teit), woningen (verwarmen panden) en bedrijfsleven. Daar zitten de grootste verbruikers. De gemeente heeft maatregelen bedacht om mi lieubewuster met het klimaat om te gaan zoals het stimuleren van energie zuinige verlichting en het gebruik van zonnepanelen", zegt Cor Helm- éridach namens dé gemeente Middel burg. Hij legt uit dat de Trias Energe- tica leidraad is. Eerst dient er zoveel mogelijk te worden bespaard op energieverbruik. Vervolgens dient waar nodig energie duurzaam opge wekt te worden en pas als laatste red middel mag een beroep worden ge daan op fossiele brandstofFen. „Naast energiezuinige verlichting en energiezuinig transport, zet de ge meente ook in op een gedragsveran dering: pak de fiets in plaats van de auto! Ook wordt er subsidie ver strekt aan particulieren die hun wo ning energiezuinig maken. De ge meente heeft in feite twee energie >- speerpunten: energiebesparing in wo ningen en het terugdringen van het energieverbruik bij bedrijven. Zon nepanelen en energiezuinige verlich ting hebben slechts een korte terug- vcrdientijd. We noemen dat laaghan gend fruit. We wollen hier iedereen in Middelburg enthousiast voor ma ken." Encrgieneutraliteit betekent dat de energievraag volledig door hernieuwbare bronnen (zoals wind en zon) wordt ingevuld. Van de tota le hoeveelheid energie die in Middel burg gebruikt wordt, komt grofweg een kwart voor rekening van huis houdens, een kwart voor de indus trie, een kleine twintig procent voor verkeer en vervoer en zo'n dertig procent komt op naam van het MKB, openbaar bestuur, welzijn en onderwijs. Van het totale energiege bruik komt ruim zestig procent voor rekening van het verwarmen/koelen van gebouwen. Verreweg de groot ste besparing is te realiseren door het energiezuinig maken van gebouwen (woningen, kantoren, bedrijfspan den). Verder blijkt dat energie bespa ren op korte termijn kosteneffectie ver is dan energie duurzaam op te wekken. Dit betekent dat in het plan dé nadruk ligt op energiebesparing in de gebouwde omgeving. De ge meente Middelburg wil een conve nant sluiten met een aantal koplopers in het bedrijfsleven die bereid zijn om hun energieverbruik in driejaar tijd met tien procent terug te bren gen. Daarnaast is de gemeente in overleg met het Middelburgse bedrijfsleven over het invoeren van stadsdistribu tie, Hierbij worden goederen aan de rand van de stad overgeslagen vanuit grote vrachtwagencombinaties naar kleinere voertuigen. Door het nat ransport naar de binnenstad door slechts enkele transporteurs te laten Verzorgen, kan het aantal vervoersbe- wegingen sterk worden terugge bracht. Vóór veel bedrijven levert dit ook een besparing op de trans portkosten op. Daarnaast zijn het mi- liëu.èn de leefbaarheid gediend bij minder vrachtwagens in de binnen stad,- heid, waarvoor tegenwoordig een praktische en theoretische opleiding is vereist. Veiligheid is heel belang rijk." Jagers dienen in het bezit te zijn van een officiële jachtvergunning. Als er geen controle op jacht zou zijn, is er namelijk sprake van stroperij. Overbe- jaging en stroperij moeten terecht ver oordeeld en bestreden worden. Ne derland kent per traditie een enorme wildpopulatie. Een jager is verplicht om wildschade te beperken, maar moet er ook voor zorgen dat er ge noeg wild aanwezig is in het veld door selectief af te schieten, land zijn er ongeveer 50.000 jagers, De initia tiefnemers van Zeebra Busincsspart- ners zijn Cees van Liere, Jaap van der Wal, Erik van Houte en Henk Brinkman. De leden van de nieuwe club zijn actief op de zakelijke markt waarbij diversiteit van branches voor op staat. Er zijn zes plenaire bijeen komsten per jaar waarbij een op komstplicht van minimaal vier keer geldt. „Met ingang van 2013 wordt er daadwerkelijk een vereniging opge zet. Doelstelling van is netwerken, kennisuitwisseling, culinair onderne merschap en gezelligheid. Als er uit het netwerken mooie zaken voort vloeien is dat lovenswaardig. Het mid delpunt is het eiland Tholen, maar daarnaast hebben we ook de focus op omliggende Zeeuwse en West- Bra bantse plaatsen", aldus Jaap van der Wal. Het bestuur aan het roer van Zeebra. Jacht is mijn passie. Bestrijding van wild dat schadelijk is. Wild is het ultieme stukje scharrelvlees, echt duurzaam vlees", aldus enke le frasen uit het betoog van Aijan den Braber. Dde registeraccoun tant hield een presentatie over de jacht op de Wild- en Wijnavond van Zeebra Business Partners in St.-Maartensdijk. Tekst: Henk van de Voorde SINT MAARTENSDIJK - Den Bra ber probeerde de vooroordelen over de jacht weg te nemen. „Gaat het puur om het neerschieten, van wild of schuilt er een gedachte achter? De jacht is zo oud als de mens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 92