Op wintersport in eigen huis 23 media TERUGGESPOELD Shrek 0 media@wegener.nl 024-3650570 Is in Nederland schaatsen veruit het populairst, in Scandinavië en landen als Polen, Rusland en Duitsland wordt juist reikhalzend uitgekeken naar snowboarden, schansspringen, langlaufen en vooral biatlon. Eurosport zet er fors op in. „We noemen onszelf niet voor niets de ultieme wintersportbestemming." door Monique Brandt De kou is enorm, de ijzige wind doet de huid tintelen. Lig gend in de sneeuw, de ogen betraand, het geweer in de aanslag. Het exact bepalen van het doel, op 50 meter afstand, is haast onmogelijk, toch treft de kogel de roos. Niet één, maar vijf keer ach ter elkaar! De adrenaline schiet in een prettige golf door het lijf. De kou is, heel even, vergeten. Plaats van handeling: Östersund, lieflijk plaatsje in Zweden, waar wolven, elanden en beren net zo gewoon zijn als spreeuwen of ko nijnen bij ons. De sneeuw snerpt onder de latten bij het volgende ijs koude rondje in het langlaufsta- dion van de 'winterstad', de plek waar vorige week met het WK bi atlon de onofficiële aftrap was van een seizoen wintersport. In Nederland mag schaatsen dan het populairst zijn, in Scandinavië en landen als Rusland, Duitsland, Eurosport zet de komende tijd weer fors in op het volgen van wintersporten, zoals biatlon. foto Herman Hofs/CPD Polen, Frankrijk en Canada kijkt men reikhalzend uit naar discipli nes als schansspringen, snowboar den, langlaufen en met name biat lon. Sportzender Eurosport is er veel aan gelegen dat miljoenenpu bliek aan de buis te kluisteren. „We noemen onszelf niet voor niets de ultieme wintersportbe stemming", zegt Diederik Jansen van Eurosport. Het kanaal doet op twee zenders weer verslag van 's werelds grootste wintersportevene menten. In totaal ruim 1.700 uur televisie over 12 disciplines, met 14 Nederlandse commentatoren. Van biatlon - combinatie van lang laufen en schieten - komen alle World Cups en het WK op de buis. „De Nederlandse liefhebbers komen volledig aan hun trekken", zegt Herbert Cool, voormalig biat- leet en als expert tijdens wedstrij den te vinden in de commentaar box, naast Rob van den Brink. Tot afgelopen seizoen was Cool als eni ge Nederlander actief in de wereld top, hij woonde er zeven jaar voor in het buitenland. Een samenloop van omstandigheden noopte hem zijn droom in 2014 op de Olympi sche Winterspelen in Sotchi aan te treden, op te geven. Nuchter: „Ik had een fantastische tijd, we haal den er alles uit wat er inzat Maar dat stapje extra lukte niet" Ondanks de onbekendheid van de sport, volgen veel Nederlanders biatlonwedstrijden. „Het is een bijzondere kijksport, in midden- Europa de nummer 1 qua kijkcij fers. Wat er aantrekkelijk aan is? Ik ken geen sport met zo veel con trast: de maximale fysieke inspan ning van het langlaufen, een van In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Kinderfilm? Zal best. Maar 'Shrek' - waarvan het eerste deel in 2001 de bioscoop haalde en dat in 2004, 2007 en 2010 vervolgen kreeg - spreekt ook drommen volwassen fans aan. Daartoe behoort in elk geval ondergeteken de, geef ik toe. Zonder spoor van schaamte! Een film hoeft voor mij namelijk niet altijd hoogdravend te zijn. Vermaken - een soms bulderende en dan weer milde lach of zelfs zo nu en dan een opwellende traan veroor zaken - is op zijn tijd meer dan genoeg. En op dat gebied, entertainen, heeft 'Shrek' veel te bieden. Voor kind én volwassene. door Bauke Boersma Neem alleen al de muziek die de makers kozen voor de film over de, in veler ogen althans, onooglijke Oger Shrek. Hij woont in een moeras, krijgt gezelschap van de aan vankelijk hoogst irritante ezel Donkey en ziet zijn habitat bedreigd door allerhande sprookjesfiguren. Het is voor volwassen kij kers een feest van herkenning als in het eer ste deel 'I'm a believer' en 'Hallelujah', in de uitvoering van Rufus Wainwright, voor bijkomen. En voor insiders, onder wie ik zelf in dit geval, is het een genot dat de tweelingbroers Charlie en Craig Reid van The Proclaimers hun bijdrage mogen leve ren met het in onvervalst Schots accent ge zongen 'I'm on my way'. In latere delen bla zen ook Counting Crows, David Bowie, Tom Waits en Nick Cave The Bad Seeds hun deuntje mee. Wat wil een oudere jon gere - of jongere oudere - nog meer? Nou, lachen misschien? Ook op dat vlak is 'Shrek' - dat in totaal 29 prijzen won, waar Zaterdag 8 december 2012 de zwaarste sporten ter wereld, en het hele lichaam onder controle brengen om te schieten, waarbij al les draait om concentratie. Besef daarbij ook dat er bij min 20 nog wordt gestart en dat het kan waaien of regenen." Ook zijn er ingrijpende aanpassin gen gedaan om de sport specifiek aantrekkelijker en spannender te maken voor tv. Zoals inzetten op wedstrijden met massastart, waar bij het verloop van de race beter te volgen is. Of gemengde estafette, waarbij een team bestaat uit twee mannen en twee vrouwen. „In lan den waar vier sterke biatleten per geslacht niet direct zijn te vinden, is mixed relay interessant." Bekende biatleten als de Noor Ole Einar Bjorndalen en de Zweedse Magdalena Forsberg droegen veel bij aan het optillen van het niveau. Cool: „Als je vroeger geen toplang- laufer was, pakte je een geweer en ging je biatlonnen. Met name Bjorndalen heeft het langlaufen binnen de sport naar een hoger plan getrokken, hij won zelfs een World Cup langlauf." In Nederland wordt langlaufen vaak nog gezien als sport voor oude mensen, die door de sneeuw schuiven. „Je ziet in biatlon écht langlaufen 2.0: de atleten gaan er enorm hard mee en moeten dan ook nog eens schieten." In Neder land zal de sport nooit groot wor den, onder meer door gebrek a"an faciliteiten, verwacht hij. „Maar in Duitsland, Noorwegen, Zweden Rusland en Frankrijk groeit de sport nog steeds explosief." Herbert Cool Geboren in 1985 in Rotterdam. Kreeg als 3-jarige al langlaufski's, won als 7-jarige eerste nationale titels. Koos in 2001 voor biatlon. Was in 2004 de jongste Neder lander ooit in een World Cup. Stopte dit jaar als biatleet. Reageren? media@depersdienst.nl Donkey, Shrek en Puss in boots (vlnr): drie zeer vermakelijke karakters in de Shrek-reeks. onder in 2001 de eerste Academy Award voor beste animatiefilm - uitermate ge slaagd. De grappen en de stem van Eddie Murphy, die ik al snel niet meer los van Donkey kan zien; de entree in deel twee van Puss in boots (Antonio Banderas); de vele (subtiele) verwijzingen naar allerlei sprookjes en sprookjesfiguren. Gevoegd bij de stichtelijke boodschappen over goed en kwaad, over vriendschap en over schoon heid die van binnen zit, maakt dat ik de reeks die in 2001 begon, op een regenachti ge dag anno 2012 met genoegen wéér ki4k. Maar dan wél in het Engels. Omwille van mijn dochter, voor wie ik alles over heb, probeerde ik ooit de Nederlandse versie. Laat ik die ervaring zo samenvatten: ik ben blij dat ze inmiddels goed kan lezen. Voor beeld? Als Donkey zich Shreks huis heeft ingekletst en zich prinsheerlijk in een fau teuil nestelt, gier ik het, ook bij de tiende keer, uit als Eddy Murphy zegt: 'Oh this is going to be fun, we're gonna stay up late, swapping manly stories and in the mor ning, I'm making waffles'. Maar bij Frans van Deursen zet ik de televisie liever uit: 'En 's ochtends, dan bakken we een eitje'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79