ar Papegaaien en pinguïns op het 'derde' eiland reizen SL Poep X L Wie Stewart Island bezoekt, voelt zich als Alice in ecologisch Wonderland. De natuur laat zich hier van haar onverwachte kant zien. Elio Pelzers daalde af naar het zuidelijkste deel van Nieuw-Zeeland. 4 Zaterdag 8 december 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 Ontspanning door inspanning hoor ik sportieve mensen vaak zeggen. Zij hebben het dan over her senloos rennen op een lopende band of hangen aan gewichten in de sportschool. Dat doe ik zelf ook hoor, maar ontspanning zal ik dat niet snel noemen. Bij mij geldt: ontspanning door nietsdoen. En nietsdoen, dat kan ik goed. Zowel in binnen- als buitenland. Een uitgelezen mogelijk heid tot nietsdoen biedt de Mekong die stroomt van China door Laos, Thailand en Cambodja naar het zuiden van Viet nam. Eigenlijk kun je in Azië niet om de Mekong heen. Overal is wel een zijtak of hoofdstroom waarover je struikelt. De loka le bewoners doen hiermee uiteraard z'n voordeel. Met boot jes gaan ze het water op. Om te vissen, producten te vervoe ren of als busdienst. Maar vaak ook om bezoekers ontspan ning te bieden. Dat is aan mij wel besteed. Niets is zo ver rukkelijk als het charteren van een bootsman en gezellig een paar uur te varen langs dichtbegroeide oevers. Stroom opwaarts met brullende dieselmotoren en terug in totale stilte meedobberend op de snelstromende rivier. Het is bij zonder rustgevend. De omstandigheden zijn vaak ideaal. De zon schijnt, de temperatuur is aangenaam en de wijn koud, ongeacht de kleur. De faciliteiten willen nog wel eens variëren. Soms beland je op een ka- no-achtige raceboot met een joekel van een vracht wagenmotor met acht cilinders erop. Soms is het een suffige busboot met zinken dak. Heel af en toe ook een soort praam zoals je die in waterrijke gebie den in Nederland ook nog wel eens ziet. In het plaatsje Tha Ngon in Laos is een ander uni que selling point bedacht: de varende eettafel. Een groot restaurant aan het water doet er goede zaken mee. Het principe is eenvoudig. Klanten nemen plaats in een soort drijvende eetkamer. De bestelde maaltijd wordt aan wal geprepareerd en als de ge rechten op tafel staan, varen we af. Rustig tuft het drijvende platje stroomopwaarts terwijl de gegrilde garnalen dankbaar de hongerige kelen in glijden. We hebben een klein bootje, geschikt voor twee. De ober en de bootsman spreken beiden geen woord over de Laotiaanse grens. De misverstanden begin nen dan ook vrijwel meteen. Ons gebaar om rustig aan te doen, wordt opgevat als een aanmoediging de snelheid op te voeren. Nee zeggen op het aanbod ijsklontjes in het bier te gooien, heeft ook al het omgekeerde effect Wanneer de ober een karaokeset tevoorschijn haalt, leidt onze afkeuren de reactie tot het inzetten van een Laotiaanse schlager. De uitknop vind ik gelukkig snel. Ondanks alles is het gezellig aan boord. Het eten smaakt, bier lest de dorst en na de maaltijd, wanneer de motor wordt afgezet, is het tijd om in alle rust uit te buiken. Ik laat de blik eens rustig over de rivier gaan. Er zijn nog meer di nerbootjes op pad. We worden geregeld gepasseerd door vrolijk dobberende huiskamertjes. Op de meeste is men de karaokekunst wel machtig en krijgt het begrip vals een heel nieuwe dimensie. Ineens valt mij op hoeveel bruine troep er eigenlijk op het water drijft. Het lijken wel drollen. Na in tensief turen en zorgvuldige bestudering van dichtbij passe rende exemplaren weet ik het zeker. We drijven door een mijnenveld van uitwerpselen. Ik informeer bij de ober naar de herkomst van de drijvende hoopjes. Door achtereenvol gens op zo'n exemplaar te wijzen en daarna richting mijn achterste, probeer ik duidelijk te maken wat ik vermoed. Het leidt tot hilarisch gelach en heftig hoofdschudden. Die meneer toch, hoe kan hij dat nou denken? Even later ver dwijnt onze vriend achter een gordijntje dat aan een rails naast het motorcompartiment hangt. In een flits zie ik een gore pleepot die is gemonteerd op de planken van ons scheepje. Een paar minuten later werpt de ober een emmer rivierwater door het toilet en verschijnt van onder de boot een bruin eilandje dat verdacht veel weg heeft van... nou ja, u weet wei. Wanneer we afmeren weet ik het zeker, er wordt in de ri vier gepoept dat het een lieve lust is. Net als ik me afvraag hoe erg dat is, begint ons obertje aan de afwas. Fluks spoelt hij de pannen om tot er geen vuiltje meer op zit. Lekker ge wassen in het bruine poepwater van de machtige Mekong. Eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl Vormgeving Erna van Eerdewijk Advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Stewart Island is iets groter dan de provincie Utrecht. In het Maori heet het eiland Rakiura. Het betekent eiland van de gloeiende lichten, vanwege de fraaie zonsondergang en -opgang en het Zuiderlicht. Het hoogste punt op het eiland is de 980 meter hoge Mount Anglem. De 32.000 toeristen die Stewart Island jaarlijks bezoeken, bereiken het eiland per ferry vanuit Bluff (oversteek duurt een uur) of per vliegtuig vanaf Invercargill, beide gelegen op het Zuider eiland van Nieuw-Zeeland. Een enkeltje met de ferry kost circa 44 euro. Het is verstandig voor de oversteek eerst de accommodatie op het eiland te regelen. De beste bezoekperiode is van december tot begin mei. Het regent vaak op Stewart Island, maar tijdens ons driedaags bezoek in maart was het stralend weer. Meer informatie: www.stewartisland.co.nz. A NIEUW-ZEELAND WHENUA HOU ZUIDEREILAND Horseshoe Point -Halfmoon Bay ULVA ISLAND STEWART ISLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70