Wegwuiven is de norm geworden 61 binnenland Nationale Denktank: Meng K DAG DEAL In het amateurvoetbal is het vooral bij de 'bierelftallen' een ongeschreven regel om kaarten en geweldsincidenten buiten de rapportage te houden. De KNVB weet dus van niks. zaterdag 8 december 2012 Uitsluitend geldig op za. 8 DECEMBER 2/3 dgn NOORD-HOLLANDSE KUST Elders 57 INCLUSIEF verblijf in een 4-sterren hotel in Schoorl ontbijtbuffet 1 x dagschotel Bezoek kaasstad Alkmaar of ga wandelen in de duinen van Groet! Zie: www.kras.nl waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm 'Bij echte ongeregeldheden maken we er melding van, of het nu om een tegenstander of een eigen speler gaat' Hans Slewe, wedstrijdsecretaris van FC Rijnland ter een kopstoot kreeg en bewuste loos raakte. Het duel, dat nog niet eens halverwege was, werd ge staakt. In de kleedkamer werd de gebeurtenis afgedaan als een be drijfsongevalletje. Er kwam niets in de papieren te staan, als afkoop som kreeg het team van de mis handelde scheidsrechter de papie ren overwinning geschonken. En zo gaat het heel erg vaak. Heel veel wedstrijden halen het einde niet vanwege kleine of grote vecht partijen of het belagen van de scheidsrechter. Zelfs de woordvoerder van de KN VB geeft toe: „Ik voetbal zelf ook en ik herken dit beeld wel. Maar nee, we hebben er geen cijfers van. En wat niet gemeld wordt, weet de KNVB helaas niet." Het 'schoon verklaren' van de wed strijd na afloop gebeurt meestal in goede harmonie. Maar het komt ook voor dat het een team besluit niet moeilijk te doen, vanwege de dreigende sfeer of regelrechte inti midatie. 'Er gebeurt veel meer op de velden dan er geregistreerd wordt' „Het is ook niet makkelijk om als scheidsrechter voet bij stuk te hou den, al helemaal niet als het jon gens uit je eigen club zijn die je moet gaan rapporteren. Je komt ze iedere week weer tegen." Lex Coenen, voorzitter van SC Woezik, kent de gebruiken. „We hebben 83 elftallen en ik vind het leuk om wel eens door die wed strijdformulieren te bladeren. Ik zie ook dat de ene scheidsrechter keurig netjes van alles rapporteert. En ik zie ook bij sommige club- scheidsrechters dat er nooit gele of rode kaarten op de formulieren staan. Dus die officiële cijfers van de KNVB over incidenten zeggen niet veel. Er gebeurt veel meer dan geregistreerd wordt. Ik keur het niet goed, maar weet wel dat het zo is." Bij Woezik wordt vandaag een bij eenkomst gehouden voor alle A- en B-junioren, naar aanleiding van de dood van Richard Nieuwenhui- zen in Almere. „Het wordt een he le praatsessie waarbij we iedereen er op willen wijzen dat ze zelf ook en NewCom. Wat betekenen ze precies en hoe maak je een goede afweging? Om een einde te maken aan die onduidelijkheid en de overgang naar duurzaam geproduceerd voed sel te versnellen, introduceert de Nationale Denktank 2012 maan dag 'het bijmengenprincipe'. In het geval van kip betekent het dat duurzame filets in het supermarkt schap worden vermengd met de standaard 'plofkip'. Aan de verpakking zie je niet of jouw kip buiten heeft rondgeschar reld of in zes weken is vetgemest, zegt denktanklid Dennis Ra- mondt. „Maar door het te kopen, draag je hoe dan ook bij aan de verduurzaming van alle kip. Verge lijk het met de energiemarkt Als je kiest voor groene stroom, wordt er geen nieuwe kabel naar je huis getrokken. Maar je draagt er wel aan bij dat er windmolens worden gebouwd." Het is schering en inslag. In het lage amateurvoetbal gebeurt van alles wat niet door de beugel kan, maar er wordt slechts zelden iets gemeld bij de KNVB. door Annemieke van Dongen Overstappen op 'eerlijke' kip is kostbaar en kost tijd. De Nationale Denk tank heeft een idee: vermeng plof kip in het schap met scharrelkip. Daar staat u dan in de supermarkt, voor de vleeskoeling. De plofkip- campagne van Wakker Dier heeft ook u aan het denken gezet. Maar wat is het alternatief? Scharrelkip? Een Beter Leven-ster van de Die renbescherming? De Maïskip, Omega Balanskip of toch maar die vier keer zo dure biologische? En zijn dieren die een beter leven hebben gehad eigenlijk wel beter voor het milieu? Ze gebruiken im mers meer ruimte en voer en sto ten meer mest (broeikasgassen!) uit. Alle keurmerken voor 'beter' voed sel veroorzaken grote verwarring bij consumenten, blijkt uit onder zoek van de Nationale Denktank Volgens het plan van de denktank wordt het aandeel duurzame kip in het supermarktschap langzaam opgevoerd, net als de prijs. Ramondt: „Uit onderzoek blijkt dat consumenten best iets meer willen betalen voor eerlijk voedsel, maar niet vier keer zoveel." De denktank stelt dat de plofkip op die manier in 2020 volledig uit de supermarkt verdwenen kan zijn. Het vlees wordt 'slechts' 10 tot 15 procent duurder. Ramondt: „Het transport en de verwerking van keurmerkvlees gaan nu via aparte, kleine ketens. Hoe meer er duurzaam geproduceerd wordt, hoe goedkoper het wordt. Door bij te mengen is de afzet van boeren die duurzaam gaan produceren, ge garandeerd." De overstap naar 'groen' voedsel bezorgt ook boeren hoofdbrekens. Dier- en milieuvriendelijke stallen vergen grote investeringen, terwijl het marktaandeel van vlees.met beurd. En je kunt je geld beter aan een rondje in het clubhuis beste den. De KNVB telt zesduizend scheids rechters. Per weekeinde worden er 33.000 wedstrijden gespeeld. Het merendeel van de duels wordt dus geleid door een van de 19.000 gere gistreerde verenigingsscheidsrech- ters, leiders, of spelers van een van de teams. Met andere woorden, de scheidsrechter in het lagere voet bal is meestal one of the boys. Wedstrijdsecretaris Hans Slewe van FC Rijnland, een club aan de andere kant van Leiden, befaamd om zijn ruige imago, erkent even eens de gewoonte om wedstrijd- formulieren zonder aantekeningen richting het bondsbureau te laten gaan. „Absoluut. Zo gaat dat sinds jaar en dag. Maar bij echte ongere geldheden maken we er melding van. Of het nu om een tegenstan der of een eigen speler gaat." Een rondje langs de velden levert op dat het wegwuiven bij de 'bier elftallen' de norm is geworden. En dan gaat het niet alleen om relatief kleine overtredingen die onder het gras worden weggestopt. Eén spe ler maakte mee dat de scheidsrech door Geert Langendorff en Jaap van Essen Vooral in het lage voetbal is nooit een officiële scheidsrechter te vin den. Dus is het hand jeklap na afloop van iedere wed strijd gemeengoed. Na het laatste fluitsignaal spoeden aanvoerders en elftalleiders zich naar de club- scheidsrechter om schorsingen te voorkomen. Een schouderklopje, een biertje op kosten van de kemp hanen en de man vergeet plots al le onverkwikkelijkheden. Abdelhak Jermoumi, vooraan staand lid bij de Leidse club Roo- denburg, beaamt deze gang van za ken. „Het is een ongeschreven re gel om kaarten en incidenten bui ten de rapportage te houden. Bij de lagere senioren althans. Het scheelt geld en een hoop gedoe." De grofste overtredingen worden na afloop met de mantel der liefde bedekt De voornaamste reden: niemand heeft zin in dat 'gezeik' met de KNVB. Boetes, schorsin gen, rapporten, een avond kwijt bij de tuchtcommissie; wie heeft er iets aan? Wat gebeurd is, is ge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6