ii spectrum NWO Zaterdag 8 december 2012 Weet jij alles van magneten, boerenkool en ruimtestations? De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en de VPRO organiseren de Nationale Wetenschapsquiz junior 2012. Doe mee en win een reis met je ouders of verzorgers naar een echt onder zoeksinstituut voor zeeonderzoek op Texel. Je kunt ook met je complete klas meedoen. Wat moet je doen? - Ga naar www.nwo.nl/quiz en vul je antwoorden op de vragen in. - Zorg ervoor dat je antwoorden uiterlijk donderdag 20 december binnen zijn. Wie kan meedoen en wat kun je winnen? De Nationale Wetenschapsquiz junior is voor basisschoolkinderen. Als je meedoet, maak je kans op: - Hoofdprijs: een lang weekend op Texel (voor vier personen) met een be zoek aan NIOZ, het Nederlands instituut voor zeeonderzoek, en Ecomare, het natuurmuseum voor de wadden. -Tweede prijs: een microscoop. - Derde prijs: een jaarabonnement op het tijdschrift National Geographic Junior. Schoolklassen maken kans op een schoolreis naar Space Expo, het bezoe kerscentrum van ESA in Noordwijk. Uitslag en uitzending - Op 26 december om 17.05 uur zendt de VPRO De Nationale Weten schapsquiz junior uit op Nederland 3. Zes kinderen (groep 8) strijden dan om de titel Knapste kop van Nederland. Maar misschien ben jij nog knap per! - Heb je de televisie-uitzending gemist? Geen nood. De antwoorden staan na de uitzending ook op teletekst en in de VPRO-gids. Een uitgebreide uitleg kun je vanaf 27 december vinden op www.nwo.nl/quiz. Je kunt maar één keer aan de quiz meedoen: met je complete klas óf per soonlijk. Per huisadres kan slechts één prijs gewonnen worden. De prijzen gelden voor vertrek vanuit Nederland of België in het jaar 2013. Over de uitslag van de quiz kan niet worden getelefoneerd of gecorrespondeerd. Personeelsleden van NWO, VPRO en hun gezinsleden zijn van deelname uitgesloten. Veel plezier en veel succes! NWO is met een budget van ruim 500 miljoen euro per jaar een van de grootste wetenschapsfinanciers in Nederland. NWO stimuleert kwaliteit en vernieuwing in de wetenschap. O Wat gebeurde er met het lichaam van André Kuipers in het ruimtestation ISS? a) André kreeg dikkere benen en een dikker hoofd b) André kreeg dunnere benen en een dunner hoofd c) André kreeg dunnere benen en een dikker hoofd Wat gebeurt er als je een magneet in tweeën deelt? a) Je houdt een losse noordpool en een zuidpool over b) De beide helften verliezen hun magnetische kracht c) Je krijgt twee nieuwe magneten O Hoe landt een bij op een tafel? a) Als een helikopter b) Als een vliegtuig c) Als een parachute Wat gebeurt er met boerenkool na de eer ste vorst? a) Hij droogt uit b) Hij smaakt zoeter c) Het blad gaat opkrullen Hoe kun je een zandkasteel onder water maken? a) Met zand dat goed water opneemt b) Met zand dat water afstoot c) Dat kan helemaal niet O Welke kleur bloed komt in levende die ren niet voor? a) Wit b) Groen c) Zwart O Waarom kun je vanuit een vliegtuig een regenboog zien die rond is als een cirkel? a) De horizon zit niet in de weg b) Door de ijskristallen in de lucht wordt de boog rond c) Door reflecties van de aluminium vleugels wordt de boog rond Wat kun je het best op je lippen smeren als je gebarsten lippen hebt? a) Snot b)Spuug c) Oorsmeer ©Waar zag André Kuipers vallende sterren toen hij in het ruimtestation ISS was? a) Onder hem b) Naast hem c) Boven hem Hoe kun je het best over eieren lopen zon der dat ze breken? a) Op je tenen b) Op blote voeten c) Op naaldhakken Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek Vraag w De landing van een bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67