UW O spectrum IO De Nationale Wetenschapsquiz 2012 Zaterdag 8 december 2012 O Jij en een vriend houden allebei een open fles champag ne vast Je vriend slaat met de bodem van zijn fles op de opening van jouw fles waardoor de champagne uit jouw fles spuit. Hoe komt dit? a) Stof en vlokjes van de zijkant komen in de champagne b) Er ontstaat een lage druk bij de bodem en zijkanten c) Microbelletjes van de luchtlaag erboven komen in de champagne O Twee metronomen met een net iets andere frequentie staan op een platform. Dit platform hangt aan veren en kan alleen horizontaal bewegen. Na enige tijd gaan de me tronomen synchroon lopen. Hoe hoog zal dan de gemiddel de frequentie zijn? S a) Lager dan het gemiddelde van de twee startfrequenties b) Exact gelijk aan het gemiddelde van de twee startfrequenties c) Hoger dan het gemiddelde van de twee startfrequenties Waar komen de minste steekvliegen op af? a) Wit paard b) Bruin paard c) Zwart paard Je hebt 100 gram lichaamsmateriaal. Van welk materi aal kun je het meeste diamant maken? a) Tanden b) Hoofdharen c) Verse uitwerpselen Stel je boort een kaarsrechte spoortunnel van station Maastricht naar station Leeuwarden. Hoe diep ligt het mid den van de tunnel ongeveer als de aarde een perfecte bol is? a) 130 meter diep b) 1.300 meter diep c) 13.000 meter diep Welke kleur bloed is in levende dieren nog niet ont dekt? a) Wit b) Groen c) Zwart Hoe komt het dat een kikker dode muggen links laat liggen? a) Omdat ze niet bewegen b) Omdat ze onaangenaam ruiken c) Omdat ze geen geluid maken Als je twee rasters over elkaar legt, ontstaat vaak een nieuw lijnenpatroon. Welk materiaal heeft te maken met de naam van dit verschijnsel? a) Textiel b) Papier c) Plastic In de topsport zijn schaatsers sneller dan hardlopers op alle officiële afstanden. Waardoor komt dat eigenlijk? a) Door de kou in een schaatshal is de lucht ijler dan op een atletiekbaan b) Het aerobe energiesysteem van een schaatser is altijd groter dan dat van een hardloper c) Schaatsers gebruiken hun afzetpunt voordeliger Als je op de planeet Venus zou zijn, hoe zou je stem daar dan klinken? a) Als een dwerg met een luide, hoge stem b) Als een dwerg met een zachte, lage stem c) Als een reus met een luide, lage stem O In Nederland staan met wiskundige zekerheid ten min ste twee bomen met hetzelfde aantal blaadjes. a) Juist b) Onjuist c) Dat kan je niet met zekerheid zeggen Twee groepen studenten doen mee aan een saai en ver velend onderzoek. De ene groep krijgt als beloning 3 euro, de andere groep 30 euro. Na afloop moeten ze aan de vol gende deelnemer vertellen dat het onderzoek leuk was. Welke groep vindt het onderzoek achteraf het minst verve lend? a) De groep met de grootste beloning b) De groep met de kleinste beloning c) Er is geen verschil Een netje gevuld met stalen knikkers en kurken drijft net onder het oppervlak van het water in een aquarium. Wat gebeurt er met het waterniveau wanneer je het netje kapotknipt? a) Het stijgt b) Het blijft gelijk c) Het daalt Hoeveel dominostenen zijn minimaal nodig om een do minosteen ter grootte van de Utrechtse Domtoren om te gooien? Je begint met een standaard dominosteen. Bij ver groting van de opvolgende stenen schalen alle dimensies mee. a) Minimaal 8 b) Minimaal 20 c) Minimaal 32 O Twee mensen spelen een spel met 22 muntjes. Om en om pakken ze 1, 3 of 4 muntjes weg. Degene die de laatste munt(en) van tafel pakt, verliest. Als beiden perfect spe len, dan zal degene die begint: a) Altijd winnen b) Altijd verliezen c) Is niet te zeggen Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek Bent u de knapste kop van Nederland? De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en de VPRO organiseren voor de negentiende keer De Natio nale Wetenschapsquiz. Doe mee en win een reis naar Rome met bezoek aan een archeologisch project. U kunt ook als groep meedoen." Hoe doet u mee? - Ga naar www.nwo.nl/quiz en vul daar uw antwoorden in. - Zorg ervoor dat uw antwoorden uiterlijk op zaterdag 29 december voor middernacht binnen zijn. Wat kunt u winnen? Individuele inzenders dingen mee naar wetenschappelijke ontdekkings reizen voor twee personen. - Hoofdprijs: een midweek naar Ro me inclusief een bezoek aan een ar cheologisch project op de Via Appia. - Tweede prijs: een lang weekend naar Dresden met een bezoek aan EMFL, het 'European Magnetic Field Laboratory'. - Derde prijs: een iPad mini. Groepen maken kans op een exclu sieve rondleiding in Space Expo, het bezoekerscentrum van ESA in Noordwijk. Uitslag en uitzending Kijk voor de antwoorden naar de Nationale Wetenschapsquiz 2012. Deze wordt op 30 december uitge zonden, 22.10 uur op Nederland 2. Tijdens de uitzending kunt u live meespelen via internet. De quiz wordt gepresenteerd door Lottie Hellingman. Zij wordt bijgestaan door Rob van Hattum. De juiste ant woorden worden op 31 december gepubliceerd op www.nwo.nl/quiz en zijn ook op teletekst en in de VPRO-gids terug te vinden. Op www.nwo.nl/quiz vindt u tevens een uitgebreide toelichting op de antwoorden. Over de uitslag van de quiz kan niet worden getelefoneerd of gecorres pondeerd. Personeelsleden van NWO, VPRO en hun gezinsleden zijn van deelname uitgesloten. U kunt hooguit met één inzending deelne men. Per huisadres kan slechts één prijs gewonnen worden. De prijzen gelden voor vertrek vanuit Nederland of België in het jaar 2013. Heeft u een vraag die het waard is volgend jaar in de quiz behandeld te worden? Mail deze dan naar quiz@nwo.nl. Veel plezier en veel succes! NWO is met een budget van ruim 500 miljoen euro per jaar een van de grootste wetenschapsfinanciers in Nederland. NWO stimuleert kwali teit en vernieuwing in de weten schap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66