5 spectrum Zaterdag 8 december 2012 De Europese Unie Europa heeft veel goeds voor elkaar gekregen, maar de Nobelprijs voor de Vrede is misplaatst, vindt Maired Maguire. De Noord-Ierse kreeg in 1976 zelf de vredesprijs. Volgens haar is de EU geen voorbeeld van ontwapening. Niet wat Alfred Nobel in gedachten had met zijn prijs. door Bob van Huët De Israëlische klokkenluider Mordechai Vanunu in 2005. fotoEPA „Dat klopt, ons werk ging niet over internatio naal recht of ontwapening. Wij hadden vredes initiatieven tussen twee gemeenschappen in Noord-Ierland. Maar ik ben erg dankbaar dat ik de prijs toch heb gekregen en ik hoop dat ik door de jaren heb aangetoond dat ik de verwachtingen die daaraan vastzitten overeind heb gehouden. Mensen die wel echte ontwapeningsinitiatieven hebben genomen, heb ik altijd gesteund. Dat de prijs naar Michael Gorbatsjov is gegaan, vond ik prima. De toenmalige Russische leider heeft enorm veel gedaan voor de afbouw van het nucle aire arsenaal. In de geest van Nobel." U heeft de vrede dicht bij huis gekregen. De rust lijkt weergekeerd in Noord-Ierland. Geen bomaanslagen meer, geen executies. Hoe ervaart u dat? „Het is geweldig. Noord-Ierland is enorm veran derd. Ik zou alle mensen willen uitnodigen bij ons te komen kijken. Wij weten dat je met milita risme en paramilitarisme geen problemen oplost. Het antwoord is ontwapening en politieke discus sie. Ons is dat gelukt en die boodschap is zo be langrijk voor landen als Syrië en Afghanistan." reageren? spectrum@persdienst.nl Mordechai Vanunu De Israëlische pacifist en voormalig nucleair technicus Mordechai Vanunu werd in 1988 ver oordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf omdat hij Israels bezit van kernwapens en andere staatsge heimen wereldkundig had gemaakt. Op zijn werk smokkelde Vanunu een fototoestel bin nen. Hij maakte foto's van wat kernkoppen zou den zijn geweest. Vanunu werd na zijn onthullingen ontvoerd door de Mossad (de Israëlische geheime dienst) tijdens een reis naar Italië. In Israël werd hij be recht en zat onder meer 11 jaar in eenzame op sluiting. Na het uitzitten van zijn straf werd Vanunu op 21 april 2004 onder een groot aantal beperkih- gen tenslotte vrijgelaten. Nobelprijswinnares Mairead Maguire was bij zijn vrijlating aanwezig. Ze haalde zich de woede van de autoriteiten op de hals door de Israëlische atoomwapens te ver gelijken met de nazi-gaskamers van Auschwitz. „Nucleaire wapens zijn geperfectioneerde gaska mers", aldus Maguire. De behandeling van Vanunu - die nog steeds geen contact mag hebben met buitenlandse journalisten - maakt hem een 'virtuele gevange ne', aldus Maguire. Drie jaar geleden werd Vanu nu opnieuw veroordeeld voor het schenden van de in 2004 opgelegde beperkingen. In mei 2010 ging hij wederom de cel in voor een perio de van drie maanden. Mairead Maguire Mairead Maguire (1944) is een Noordierse vre desactiviste. Samen met Betty Williams en Ciaran McKeown richtte ze Peace People op, een organisatie die protesteerde tegen het voortdurende geweld in Noord-Ierland. Maguire zette zich in voor een vreedzame oplossing van de problemen tussen katholieken en protestan ten. In 1976 kreeg ze daarvoor de Nobelprijs voor de Vrede. Maguire werd actief als pacifiste nadat drie kin deren van haar zus waren overreden door de au to van een vluchtende IRA-man, die onder vuur was genomen door Britse militairen. Andrew (6 weken), John (2) en Joanne (8) kwam om het leven. Hun dood leidde tot een spontane de monstratie in Belfast waaraan 10.000 katholie ken én protestanten deelnamen. De moeder van de drie omgekomen kinderen kwam de slag niet te boven en pleegde zelf moord in 1980. Maired Maguire trouwde met haar zwager en nam de zorg van diens drie over levende kinderen op zich. Zelf kreeg ze er ook twee. Mairead Maguire heeft de confrontatie met au toriteiten nimmer geschuwd. Ze heeft zich inge zet voor de vrijlating van Aung San Suu Kyi en de Koerdische leider Abdullah Öcalan. Bij de monstraties in New York en Washington tegen het Midden-Oostenbeleid van president Obama werd Maguire twee keer gearresteerd. De laat ste jaren pleitte ze voor de Palestijnse zaak. Ze was een van de opvarenden van de internationa le vredescampagne met de 'Free Gaza-vloot'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61