geen Nobelprijs' spectrum 4 'Nucleaire macht verdient De Europese Unie doet niets aan ontwapening Zaterdag 8 december 2012 Hoofdschuddend zal ze komende maandag voor de tv zitten als de Nobelprijs voor de Vrede 2012 wordt uitgereikt aan Martin Schulz (voorzitter van het Europees Parle ment), José Manuel Barroso (voorzitter van de Europese Commissie) en Herman van Rompuy (voorzitter van de Europese Raad). Drie Brusselse bureaucraten die namens ons allen een van de meest prestigieuze prijzen ter wereld mogen op halen. Omdat de Europese Unie al 'zestig jaar bij draagt aan vrede, verzoening democratie en men senrechten in Europa'. Mairead Corrigan Maguire (68) heeft zo haar twij fels over de ceremonie in Oslo. Met kennis van zaken, want de pacifiste uit Belfast kreeg zelf die Nobelprijs voor de Vrede in 1976. Samen met stadgenoot Betty Williams, vanwege haar inspan ningen voor een vreedzame oplossing van The Troubles in Noord-Ierland. Daarna bleef ze actief voor vrede en ontwapening, zoals Alfred Nobel dat vast graag gezien zou hebben. Dat de EU nu op het podium staat voor de hoogste vredesprijs, is Maguire in het verkeerde keelgat geschoten. Het viel evenmin goed bij Nobel-laureaten aarts bisschop Desmond Turn uit Zuid-Affika en de Ar gentijnse pacifist Adolfo Pérez Esquivel. Gedrieën betwijfelen ze of het Nobel Comité met deze keu ze voldoet aan de wensen van Alfred Nobel zoals hij die neerlegde in zijn testament. „Nobel wilde dat zijn geld zou gaan naar mensen die zich heb ben onderscheiden als kampioenen van de vrede. Dat is zijn nalatenschap", zegt Maguire nadat ze eerst even de radio wat zachter is gaan zetten. Ze is thuis in Belfast. Net terug uit Afghanistan en rond de feestdagen even niet onderweg om vrede te promoten op plekken waar de kogels je om de oren vliegen. In januari pakt ze weer het vliegtuig naar Libië en in februari naar Syrië. Om mensen een hart onder de riem te steken die zich met ziel en zaligheid inzetten voor ontwapening en broederschap tussen de landen, zegt ze. Daar voor stelde Alfred Nobel zijn met het uitvinden van dynamiet en andere explosieven vergaarde fortuin ter beschikking. Een nalatenschap voor het goede in contrast met alle ellende die met ex plosieven is aangericht. ,,Als ik kijk naar de EU dan voldoet die gewoon niet aan de criteria. Europa ondersteunt militaris me, sommige landen bezitten een nucleair arse naal en het Europese beleid is geen voorbeeld van demilitarisatie en niet-gewelddadige oplossin gen. Kijk hoe de EU Israël beloont met speciale handelsakkoorden en enorme subsidies die wor den opgebracht door de Europese belastingbeta ler. Dat geld wordt in Israël mede gebruikt voor militair onderzoek en de ontwikkeling van wa pens waarmee bezetting en apartheid ten over staan van de Palestijnen in stand worden gehou den. Dat is niet de vreedzame, gedemilitariseerde, wereld die Nobel voor ogen stond en daarom zou de prijs dit jaar niet uitbetaald moeten wor den." Aan de Nobelprijs is een bedrag van ruim 900.000 euro verbonden. Het Nobelprijs Comité heeft kennis genomen van Maguires kritiek en laat bij monde van een woordvoerder weten dat na discussie is geconcludeerd dat de EU wel dege lijk binnen de criteria van Nobels testament valt. Maguire: „Natuurlijk heeft de EU veel heel goede dingen gedaan. Zeker ook hier in Noord-Ierland, dat zal ik niet ontkennen. Maar daar gaat het niet om. Deze prijs voor de EU is gewoon niet te recht Net zoals er andere laureaten waren die vol strekt niet voldeden aan de pacifistische criteria van Nobel. Obama was natuurlijk helemaal een Mairead Maguire staat de pers te woord na haar deelname in 2010 aan een internationale vredescampagne voor de Palestijnse zaak. lachertje. De Noorse jurist Heffermehl heeft een boek geschreven over de verwording van de crite ria voor de Nobelprijs. De EU krijgt de prijs maar doet niets aan ontwapening, terwijl veel perso nen en organisaties die zich daarmee wel onder scheiden systematisch worden overgeslagen." Zoals? Maguire: „Ik weet niemand beter dan Mordechai Vanunu." Vanunu is een Israëlisch voormalig nu cleair technicus die in 1985 Israëls bezit van kern wapens bekendmaakte en daarvoor lang gevan gen zat (zie kader). Ze vervolgt: „Een schoolvoorbeeld van iemand die de prijs echt verdient. Die man heeft jaren ge vangen gezeten alleen omdat hij de waarheid ver telde over het Israëlische nucleaire arsenaal. Zo'n man had Nobel in gedachten, niet een Barroso of een Van Rompuy. Vanunu is iemand die persoonlijk groot risico heeft genomen ten behoeve van nucleaire ontwa pening en vrede. Het gaat erom dat soort mensen een stem te geven." Volgens de criteria van Heffermehl zou u zelf ook geen vredesprijs hebben verdiend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60