3 spectrum Europa in ons dagelijks leven Zaterdag 8 december 2012 ETEN Als je eten koopt, lees je dan wel eens wat op de etiketten staat? Het lijkt wel of er elk jaar meer op komt te staan! Als consument kun je op het etiket informatie vinden waarvan Europa heeft bepaald dat het erop móét staan. Is het product dikmakend, zit het vol gepropt met toevoegingen (E-nummers)? Al les moet na te lezen zijn. De etiketten zijn ook handig voor mensen met allergieën. ENERGIELABEL Dankzij Europa kun je de energiezui nigste koelkast of televisie kopen. Scheelt in de portemonnee, want producten met een groen energiela- bel zijn zuiniger in gebruik. De Euro pese Unie heeft bepaald dat energielabels moeten worden meegeleverd bij de verkoop van onder meer auto's, elektrische appara ten, lampen en zelfs huizen, hoewel dat laat ste in Nederland niet verplicht is. TELEFOON Mobiel bellen in Europa wordt steeds goedkoper. Sinds de invoe ring van EU-wetgeving in 2006 zijn de kosten voor een gesprek vanuit een ander Europees land soms wel vijf keer goedkoper geworden. Sms'en is dankzij de EU maar liefst 60 procent goedkoper gewor den. UNIVERSELE TELEFOONOPLADER Baal je ook zo als je je telefoonop- lader kwijt bent? Straks kun je er al tijd eentje lenen van je collega of fa milielid. De grootste mobieltjesfabri kanten zijn het namelijk met de Europese Unie eens geworden over de komst van een universele telefoonoplader. Volgens de EU is het inefficiënt, milieuvervuilend en geldver slindend dat elke fabrikant zijn eigen mobie le oplader op de markt brengt. tie', noemen ze dat in de stad. „Zonder de toezeg ging van Europees geld was dit project nooit van de grond gekomen", zegt Felix Witz van Sallcon, de initiatiefnemer van het project. Dankzij- 25.000 euro uit Brussel kon hij twee elek trische busjes aanschaffen, waarmee sinds een jaar maandelijks zo'n 10 ton aan goederen wordt bezorgd. „Winkeliers en gemeente zijn blij, om dat we de winkelstraten niet blokkeren, geen uit laatgassen verspreiden en de hele dag door kun nen bezorgen." Maar makkelijk was het niet om de subsidie rond te krijgen. Witz: „Het was ontzettend ingewik keld om die Europese subsidie binnen te halen." De Deventenaar heeft meer dan een jaar moeten wachten op goedkeuring uit Brussel. „]e wilt niet weten wat een papierwerk erbij komt kijken. Maar het was het waard. Door al die Europese miljoenen is de stad toch een beetje mooier ge worden." reageren? spectrum@persdienst.nl Een zak met geld De afgelopen vijfjaar heeft Brussel aan 18 pro jecten in Deventer, groot en klein, 6 miljoen eu ro meebetaald. In totaal heeft Nederland vorig jaar ruim 2 miljard euro aan Europees geld ont vangen. Bijna de helft van dat bedrag bestond uit landbouwsubsidies. De andere helft ging op aan 'regionaal beleid' en 'onderzoeks- en ont wikkelingsuitgaven'. Met die Europese subsidies worden meer dan 1600 totaal uiteenlopende projecten betaald, in het hele land. Van omscholingscursussen voor havenwerkers tot de aanleg van nieuwe zandver stuivingen. En van de ontwikkeling van een toe ristische miniduikboot tot de verbouwing van de Brabanthallen in Den Bosch. In vrijwel iedere plaats in Nederland is wel iets gedaan met een zak geld van de Europese Unie. Gemeenten en bedrijven krijgen het geld niet zomaar. Keihar de voorwaarde is dat het subsidiebedrag door de overheid of private bedrijven wordt verdub beld. SPEELGOED in Europa hoefje je geen zorgen te maken over de veiligheid van het speelgoed van je kind. Kinderspeel goed moet namelijk het CE-keur- merk hebben, dat aangeeft dat kinde ren niet ziek worden of zich kunnen verwon den als ze ermee gaan spelen. Voor speel goed en materialen voor kinderen jonger dan 3 jaar is door Europa ook een maximale hoe veelheid van schadelijke weekmakers vastge steld. HUISDIER Als EU-burger kun je met je huisdier rondreizen in de EU, op voorwaarde dat je eèn Europees huisdierenpas poort bij je hebt. En heb je als baasje tijdens het vliegen in Europa forse vertraging opgelopen, dan heb je recht op een schade vergoeding. Bij een vluchtvertraging van meer dan 3 uur kun je als reiziger aanspraak maken op een vergoeding tussen de 250 en 600 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59