Brussel is dan je denkt spectrum 2 EU moet duidelijker maken waaraan ze meebetaalt Zaterdag 8 december 2012 dichterbij Europa is overal, ook in Nederland. Hoe en waar is niet altijd even duidelijk. Maar regelmatig arriveren zakken met geld uit Brussel. De afgelopen jaren werden 1600 projecten in Nederland mede betaald met Europees geld. Neem een willekeurige stad als Deventer. Dankzij Europa is de stad volgens inwoners 'een beetje mooier geworden'. door Peter Winterman Deventer Paniek in Deventer, middelgrote Hanze stad aan de IJssel. Duizenden toeristen komen jaarlijks af op de historische bin nenstad, beroemd om het Dickens Fes tijn en de grootste boekenmarkt van Europa. Door de strategische ligging aan het wa ter is de stad een gewilde aanlegplaats voor cruise schepen. Geen grote tientonners, maar de kleine re varianten voor tochtjes tussen het IJsselmeer en de Rijn. Alweer drie jaar geleden luidde het Deventer ge meentebestuur de noodklok. De stad dreigde haar positie als vaste tussenstop voor vaartochten te verliezen, omdat er te weinig plek was voor de alsmaar groter wordende boten. De gemeente, die er financieel beroerd voor staat, wist een 'red dende engel' te vinden: Europa. Met een cheque van één miljoen euro uit Brussel is vorig jaar de Pothoofdkade aangelegd, de vurig gewenste extra aanmeerplaats. Slechts een klein bordje op de kademuur verraadt dat de Europese Unie heeft meebetaald aan de spiksplinternieuwe aanlegkade in Deventer. „Betaald door Europa? Ik kan het bijna niet geloven", zegt Astrid Veur- tjes, die haar dagelijkse ommetje langs de IJssel maakt. „Vroeger kwam ik hier nooit, er zaten veel zwervers aan het water en het was donker. Nu heeft Deventer weer smoel gekregen." Deventenaren, zoals Veurtjes, hebben geen benul dat de aanmeerplaats zonder subsidie uit Brussel niet zou hebben bestaan. De Deventerse denkt dan ook dat Europa een grote kans laat liggen door geen 'reclame' te maken voor de nieuwe ka de. „Europa heeft een slecht imago. Als ze duide lijker maken dat ze hier aan hebben meebetaald, krijg ik een beter gevoel over de Europese Unie." De verbazing bij Veurtjes wordt nog groter als ze hoort dat ook de belangrijkste toegangsweg in De venter er dankzij geld uit Brussel een stuk mooier uitziet. Wie Deventer binnenrijdt vanaf de Ai komt over de Siemelinksweg. Deze weg is vorig jaar flink op de schop gegaan. Zo is de rijbaan ver dubbeld van twee naar vier rijstroken en er zijn fietspaden en een fietsersbrug aangelegd. Totale kosten: zo'n 10 miljoen euro. Het meeste geld kwam van de provincie, maar een aanzien lijk deel werd bijgedragen door Europa. „Daar sta je niet bij stil", zegt Veurtjes. „Je verwacht dat al het geld van de Europese Unie naar landen zoals Griekenland gaat. Dat zie je in ieder geval op het nieuws." Bij een 'Europese' weg en kade blijft het niet in de Hanzestad aan de IJssel. Ook voor de Deven ter cultuur heeft Brussel geld over. In het hart van de stad wordt bovenop een middeleeuwse crypte een glazen huis gebouwd ter ere van Geert Grote, de beroemdste burger van Deventer. On der het glazen dak, in de vorm van een kapel, kunnen bezoekers straks alles te weten komen over de denker uit de veertiende eeuw. Een kwart (500.000 euro) van de kosten van dit hy permoderne gebouw wordt betaald met Euro pees geld. Terwijl glaszetters de laatste hand leggen aan het herdenkingshuis, zoeft een elektrisch vrachtwa gentje voorbij. De wagen bevoorraadt tientallen winkeliers in het centrum van Deventer, dat daar door geen last meer heeft van grote vrachtwa gens in de winkelstraten. 'Groene stadsdistribu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58