Goed in je vel op banenjacht pensioenzaken Waarom niet zelf kiezen? amazon zaterdag 8 december 2012 4l w< rice i door Theo Commer Waarom kun je je pensioen niet ge woon zelf kiezen? Die vraag krijg ik de laatste tijd steeds vaker van vooral jongeren. Zij zijn gewend om altijd te kunnen kiezen. Maar gek genoeg kan dat bij pensioen niet. Eigenlijk is dat raar. Het pen sioen is immers uitgesteld loon en dus van 'mij'. Toch moet ik vaak meedoen met een 'verplicht- gesteld' bedrijfstakpensioenfonds, zoals dat geldt in bouw, metaal, zorg en welzijn en nog tientallen andere bedrijfstakken. Dat je moet sparen voor een pen sioen, dat vindt iedereen nor maal. Per slot van rekening gaat voor niets de zon op. Een 'goed' pensioen vergt bovendien dat je veel spaart. Het gaat daarom niet zozeer om de pensioenplicht die voor vele bedrijfstakken geldt, maar om de verplichting mee te moeten doen met een bepaald pensioenfonds. Behalve werkne mers hebben ook steeds meer, jon ge, werkgevers weinig op met een verplicht pensioenfonds. Want, zeggen ze, als een fonds het slecht doet, kan ik niet weg! In 2001 is door de regering al eens serieus gekeken naar alternatie ven, waarbij onder meer het Zwit serse en het Chileense pensioen systeem aandacht kregen. In Zwit serland beslist de werkgever zelf standig waar hij het pensioen on derbrengt, in Chili mag de werk nemer zelf beslissen. In België kent men sinds een paar jaar een minimale rendementsgarantie van 3 procent die een pensioenver zekeraar moet bieden. Tot nu toe is aan het onderzoek uit 2001 geen vervolg gegeven. Maar juist nu het minder gaat in pensioen- land, is de vraag waarom je niet kunt kiezen actueel. Als pensioenfondsen geen zeker heid kunnen geven over ons pen sioen is het vreemd dat iedereen toch verplicht mee moet doen. Ik acht de kans groot dat in een pro cedure bij het Europees Hof de verplichtstelling wel eens kan worden verboden. Niet de ver plichting om te verzekeren, maar wel de verplichte winkelnering. Het uitgangspunt van solidariteit wordt steeds vager en mag daar om nauwelijks nog bepalend zijn voor de pensioenverplichting. De oplossing hoeft trouwens niet zo moeilijk te zijn. We laten het systeem zoals het bestaat in stand, maar iedereen mag vanaf de eerste waardeoverdracht - dus bij het einde van een dienstbetrek king - zelf kiezen voor een ander pensioen. Dan kunnen natuurlijk ook zzp'ers hun pensioen meene men. Ook alle nieuwe werkne mers mogen zelf kiezen. Niet kie zen betekent overigens niet dat een werknemer niet verplicht zou zijn mee te blijven doen. Het moet vervolgens mogelijk worden om in de opbouwfase het pensioen onder te brengen bij een bank. Werkgevers kunnen dan collectief beleggen en de kos ten laag houden. Ze beleggen dan net zoals de pensioenfondsen met dezelfde risico's. Soms gaat dat goed, bijvoorbeeld bij het pen sioenfonds van de huisartsen, die belegt in American Tobacco of het gaat slecht, zoals met de beleg ging in Facebook door ABP. Het moet mijns inziens een keus van werkgever en/of werknemer zijn waar en waarin het pensioengeld wordt belegd. De oproep van GroenLinks voor maatschappelijk verantwoord beleggen, kan ik on derschrijven, mits dat op vrijwilli ge basis gebeurt. De tijd van ver plichte winkelnering is voorbij. 'We' zijn groot en verstandig ge noeg om zelf keuzes maken! Mr. Theo Gommer MPLA is partner bij Akkermans Partners Legal Advice in Til burg, waar hij tevens directeur van het Wetenschappelijk Bureau is. Daarnaast is hij advocaat bij Gommer Partners Pensioen Advocaten en voorzitter van de Neder landse Orde van Pensioen Deskundigen. Ben je eindelijk uitverkoren om op gesprek te komen voor een baan, kun je je geen nieuwe outfit veroorloven. Niet getreurd: bij Dress for Success krijg je 'm cadeau. Zodat je écht kans maakt op die leuke job. door Jolenta Weijers illustratie Job van Gelder Het is een warm bad, zegt Marijke Spleet uit Helmond. „Echt, het doet je zo vreselijk goed als je zo veel positieve aandacht krijgt. En dat je even kunt winkelen zonder je zorgen te hoeven maken over je portemonnee, na tuurlijk." Spleet (58) was 35 jaar secretaresse toen ze drieëneenhalf jaar geleden werkloos raakte. Inmiddels heeft ze niet veel meer te beste den; haar inkomen ligt op bijstandsniveau. Ze wil dolgraag weer aan het werk en zoekt een secretariële functie voor vier of vijf da gen per week. Ze solliciteert zich een slag in de rondte, maar ze heeft haar leeftijd tegen. „Al wordt dat natuurlijk tijdens sollicitatie gesprekken niet zo gezegd." Pas geleden is ze bij Dress for Success ge weest. Ze is er vandaan gekomen met een felroze bloes, een bruin vest, nieuwe schoe nen, een mooie ketting en een nette hand tas. Een broek en het topje die ze al had, pas ten daar prima bij. „Het was geweldig", glundert ze nog na. „Je krijgt ook kleuradvies en advies over make up. Tijdens mijn volgende sollicitatiege sprek zat ik er heel anders bij, met veel meer zelfvertrouwen. Het heeft helaas nog geen baan opgeleverd, maar er is ook zó veel concurrentie...." Het idee achter Dress for Success is zo sim pel als wat. Wie allang in de uitkering zit en gaat solliciteren, heeft; meestal geen geld om zich strak in het pak te steken. Maar in je da gelijkse kloffie op gesprek gaan? Dat levert over het algemeen geen baan op. Vandaar dat Dress for Success - het concept is komen overwaaien uit de Verenigde Staten - sollici tanten helpt met een nieuwe outfit. Voor wie de verkoop ingaat en een pak nodig heeft, maar ook voor de verwarmingsmon- teur die met een wat minder formeel stel kleren toe kan en toch netjes voor de dag wil komen. Het werkt, zegt landelijk bestuurslid Mar- tijn van Triest. „Van de uitkeringsgerechtig den die via ons gaan solliciteren, vindt 60 procent een baan. Normaliter is dat 30 tot 40 procent." De sleutel tot het succes is verpakt in het woordje 'zelfvertrouwen'. Dress for Success geeft je niet alleen een nieuw stel kleren, maar zorgt ook dat die kleding bij je past. Zodat je je er lekker in voelt, en dat gevoel ook kunt uitstralen. Een adviesgesprek neemt al gauw anderhalf uur in beslag. „Het is meer dan alleen praktische hulp", zegt Van Triest. Krijg je de baan inderdaad? Dan mag je te rug naar Dress for Success en een tweede outfit uitkiezen. Dat is nodig om de eerste maand goed gekleed door te kunnen ko men. Je kunt dan tenminste kleding afwisse len. Als je eerste maandsalaris op je reke ning is gestort, kun je je zakelijke garderobe zelfverder uitbreiden. De meeste mensen komen binnen omdat ze door de sociale dienst of het UWV naar de winkel zijn verwezen. Maar dat hoeft niet per se. Wie nauwelijks geld heeft: en een uitnodiging voor een sollicitatiegesprek kan laten zien, mag ook op eigen houtje bin nenstappen bij een van de twaalf winkels. Bertine Oudesluijs leidt de vestiging in Eind hoven. Ze is imago-consultant en vanuit die functie voelt ze zich helemaal thuis bij Dress for Success. Ook zij is ervan overtuigd dat het om meer gaat dan een strak pak: „Als je perfecte kleding draagt, krijg je zelf vertrouwen. Vaak zie ik mensen zuchtend binnenkomen", vertelt Bertine. „Maar wij drukken de knop weer aan. Als je anderhalf uur volop aandacht krijgt, ga je je vanzelf be ter voelen. We doen eerst een kleuranalyse en een figuuranalyse. Daar zie je mensen al van opknappen. Het is toch leuk om te ho ren dat een bepaalde kleur je fantastisch staat? Pas daarna vragen we: wat voor mens ben jij, en waar ga je solliciteren? En dan gaan we aan de slag met de kleding." Van alle kleding die binnenkomt bij de Eindhovense winkel, is de helft nog mo dieus genoeg en dus prima geschikt om er nog in te kunnen solliciteren. De andere helft gaat naar andere goede doelen, zoals de Kledingbank, de Emmaus-stichting aan de overkant van de straat of het Blijf-van mijn-lijfhuis. Ook kleding die te frivool of te casual is voor zoiets zakelijks als een solli citatiegesprek komt daar terecht. „Met glit- tertjes kunnen wij natuurlijk niet zo veel", zegt Bertine. Verdeel je tijd slim en werk daardoor aan je carrière Bij Google delen medewerkers hun tijd in op basis van een 70-20-10 procent-verdeling. Zo'n verdeling kan volgens Manage ment Team ook helpen om car rière te maken. Besteed 70 pro cent van je werktijd aan je kernta ken, 20 procent aan projecten die je leuk vindt en de resterende 10 procent aan het leren van nieuwe vaardigheden. Het gevolg: een 'boosf in je carrière. Bedrijven kunnen profiteren van prijzenoorlog in 'wolken' Bedrijven kunnen profiteren van de prijzenoorlog die Amazon en Google voeren over hun 'cloud services'. Het opslaan van gege vens en programma's buiten de ei gen computer gebeurt in een zoge heten cloud. Zowel Google als Amazon bieden zulke diensten en proberen met scherpe tarieven be drijven voor de eigen dienst te winnen. Volgens Emerce staan de tarieven daardoor onder druk. Combinatieverzekering voor zzp'ers goedkoper Zzp'ers kunnen een gecombineer de aansprakelijkheids- en rechts- bijstandsverzekering afsluiten, meldt AM. Verzekeraar Markel In ternational en volmachtbedrijf Voogd 8c Voogd bieden de zoge noemde Kameleonpolis aan. De verzekering biedt dekkingen voor beroeps- en bedrijfsaansprakelijk- heid, rechtsbijstand en bestuur dersaansprakelijkheid en is goed koper dan afzonderlijke polissen. Consument heeft nog geen weet van provisieverbod Vanaf 1 januari 2013 mogen verze keraars voor een groot aantal pro ducten geen provisie meer reke nen. Maar volgens de Autoriteit Fi nanciële Mededinging (AFM) zijn consumenten nauwelijks geïnte resseerd in de gevolgen van het provisieverbod. Verzekeraars en consumentenorganisaties vinden daarom dat meer moet worden ge daan om de consument te infor meren over de nieuwe situatie. veriekerlfigsiiicu. Vo».39i!;V. veattcróigen BH jama p I -;vQ - - Besparen op de zorgpremie met behulp van website Zoals elk jaar is de maand decem ber het moment om na te denken over een nieuwe zorgverzekering. Volgens de vergelijkingssite verze- keringsssite.nl zijn volgend jaar weer forse prijsverschillen tussen de de duurste basisverzekering en de goedkoopste. Dat verschil kan oplopen tot 318 euro op jaarbasis. De vergelijkingssite laat zien hoe veel bespaard kan worden. www.verzekeringssite.nl webservices

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48