sport 137 Afschaffen buitenspel, misschien maar paar jaar STELLING Stop de versimpeling van het probleem SPORTFOTO VAN DE WEEK zaterdag 8 december 2012 .1 -2, threéarrc.wêbkl m #V: Ik moet iets bekennen. Ooit, tij dens een toernooi van kran tenvoetbalploegen, heb ik vals gevlagd. Ik was de grensrech ter van het PZC-team en de tegen stander (Rotterdams Dagblad) schold me een paar keer uit voor rotte vis. Alleen omdat ik heel eer lijk m'n vlag omhoog stak wan neer de bal over de lijn gerold was. Als wraakmaatregel vlagde ik elke keer als er een situatie ontstond die ook maar een half procentje leek op buitenspel. De scheidsrech ter gaf de PZC braafjes elke keer een vrije trap. De rechtsbuiten was woest. Die buitenspelregel is een bron van ellende in het amateur voetbal. Het is niet elf tegen elf, maar twaalf tegen twaalf. De grens rechter heeft anno 2012 wel iets weg van een vendelzwaaier. Als hij z'n vlag niet omhoog steekt wan neer het gevaarlijk wordt voor zijn ploeg, is hij volgens zijn clubgeno ten geen knip voor z'n neus waard. Een eerlijke grensrechter kost pun ten. Misschien heeft de grensrech ter van Buitenboys B3 zondag ook wel een keertje te vaak gevlagd. Het is hem duur komen te staan. Een maatregel om dit soort exces sen te voorkomen, is het afschaf fen van de buitenspelregel. Een ri goureuze maatregel, hij verandert de aard van het spelletje nogal dras tisch, maar het kan wel. Kijk naar het hockey. Het aantal keren dat de emoties binnen en buiten de lij nen het kookpunt nadert, zal aan merkelijk teruglopen. Natuurlijk, het afschaffen van de buitenspelregel is een vorm van symptoombestrijding. Het gaat im mers om iets heel anders: om ge dragsverandering, om respect voor elkaar, om het besef dat er maar één iemand de baas is: de scheids rechter. Daar moet vanaf volgend weekend, nadat het weekend van de bezinning zijn werk heeft ge daan, keihard aan gewerkt worden. Het afschaffen van de buitenspelre gel kan daarbij uitstekend helpen. De kans lijkt me klein, maar mis schien kan de regel over een paar jaar weer in ere worden hersteld. Koen de Vries Grensrechters zijn vaak de gebeten hond in het amateurvoetbal. Zij zijn degenen die de millimeters tussen de eigen verdedigers en die van de vijandelijke aanvallers moeten bewa ken. Om een tegendoelpunt te voorkomen, willen ze nog wel eens een oogje dichtknijpen. Dit zorgt voor steeds meer agressie binnen en buiten de lijnen. Is de buitenspel regel nog wel van deze tijd? DE STELLING De buitenspelregel moet in het amateurvoetbal worden afgeschaft Reageer op pzc.nl/sport Bekervoetbal moet geschrapt worden bij de amateurs eens ■■■■■■MMii 63% oneens ^■■^■■137% Het is de mens eigen om bij een groot probleem de oorzaak in iets heel kleins te zoeken. Het is een vorm van je kop in het zand steken. Na maandag, toen de grens rechter in Almere overleed, hoor de je het meteen gonzen: schaf bui tenspel af, want die ene spelregel is de oorzaak van alle ergernissen rondom het voetbalveld! Min of meer tegelijkertijd riep een politi cus dat alles de schuld is van de Marokkanen. Maar met zulke ver simpelingen van de werkelijkheid bereik je niks. Nederland is één van de beste lan den om in te wonen. Je bent er vei lig en vrij in bijna al je doen en la ten. Dat laatste heeft er inmiddels wel toe geleid dat de fatsoensnor men enorm zijn opgeschoven. In het hele dagelijkse leven - je kijkt er niet meer van op als een Pow- ned-verslaggever aan een politicus vraagt of-ie nog geneukt heeft: - en ook op en rond de sportvelden. Moeten we terug naar de jaren vijf tig van de vorige eeuw? Ik zie dan een beeld voor me van nette voet ballers die het spel nog fair spelen en de arbiter met rust laten. Langs de kant staan mannen in lange jas sen die zich nog vermaken in plaats van zich aan alles te storen. Ze discussiëren over buitenspelge valletjes, maar nooit op hoge toon. Waarom zou je ook? De scheids rechter, een echte kenner, is de baas. En nergens hangen nog bor den en posters die oproepen tot respect. Waarom zou je immers oproepen tot iets vanzelfspre kends. Ik zie zo'n sprong terug in de tijd niet zo snel gebeuren. Maar een klein sprongetje terug is wel wenselijk. En die buitenspelregel moet blijven. Die zorgt ervoor dat voetbal meer is dan alleen hard achter de bal aan rennen. De regel geeft de sport een extra laag, waar door er over nagedacht moet wor den. Het is alleen jammer dat niet alle voetballers en toeschouwers daartoe in staat zijn en inzien dat arbiters en grensrechters in een split second moeten beslissen. Roeland van Vliet 'Ik zie het ons niet snel doen, een Japanse grensrechter herdenken', twitterde Nico Dijks hoorn vrijdag. De schrijver doelde op het eerbetoon tijdens het maken van bovenstaande fo to. De spelers van Sanfrecce Hiroshima (links) en Auckland City hielden donderdag voor aan vang van de openingswedstrijd van het WK voor clubteams in Yokohama een minuut stilte voor de maandag overleden Richard Nieuwenhuizen. De vader van drie zoons had de rol van grensrechter op zich genomen, maar overleed enkele uren nadat hij door meerdere spelers van de Amsterdamse tegenstander in elkaar was getrapt. Daar stonden ze zelfs aan de ande re kant van de wereld heel even bij stil. foto Toshifumi Kitamura/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37