1 minuut Ze zullen wel een taakstraf)e krijgen 2 zeeland De acceptatie wordt steeds minder Aantal banen op niveau van 2007 zaterdag De laatste weken De krant 6 weken voor 18 euro! PZC zaterdag 8 december 2012 door Maikel Harte Nou mensen, de laatste twee weken zijn aange broken, en niet alleen van dit jaar, van deze aarde. Vrijdag de eenentwintigste aan staande is het zover, althans vol gens de Maya's dan toch. Volgens hen vergaat dan de wereld. Als je dan net als ik ieder jaar een einde- jaarshow op de planken brengt, is het zaak er op tijd bij te zijn, maar dat is niet helemaal gelukt en daar baal ik van. Vrijdag aanstaande begin ik aan een rondje langs de theaters in Goes, Middelburg, Oostburg en Temeuzen, maar de laatste twee shows zijn op 21 en 22 december. Er is dus een grote kans dat voor die laatste twee voorstellingen straks al het werk voor niets is ge weest. Weliswaar begint de voor stelling op 21 december om 20.00 uur, maar het einde der tijden zal rond de middag aanbreken. Dat weet ik, omdat Jos Broeke (wat mis ik die man bij het weerbe richt van Omroep Zeeland) mij dat voorspelde. En wat doe ik trouwens met de COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T; 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt €27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen v3n Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na2sj D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na2si D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PC) Stuur de bon naar. PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening In verschillende landen wordt vandaag een minuut stilte gehouden voorafgaand aan de competitieduels, om stil te staan bij geweld op het voetbalveld. mensen die eerder zijn geweest, maar hun geld terug willen? Ik vind het sowieso wel spannend hoor: zo'n aankondiging van het einde der tijden door een cultuur die toch als hoogstaand wordt be schouwd. Hoe ziet het eruit, zo'n einde? Was de sneeuw van giste ren al een voorbode? Gaat het re genen? Gaat het stormen? Vergaat echt heel de wereld of zijn het slechts delen? Ik heb horen vertellen dat er Bel gen zijn die hopen dat het slechts beperkt blijft tot delen van Zee land zodat er in één keer flink wordt ontpolderd, maar dat zou wel heel oneerlijk van die Maya's zijn. En is het echt de 21e decem ber of kan het ook later of eerder zijn? Het geeft verder gek genoeg vooral hetzelfde gevoel als de week voordat we op vakantie gaan. Op mijn werk wil ik alles zo veel mogelijk afgewerkt hebben, het huis moet aan kant zijn en ik haal al iedere avond de stekkers uit de stopcontacten. Oh ja en niet vergeten, ik wil nog wel langs mijn moeder voor de eenentwintigste. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Bij de aanpak van geweld op het voetbalveld ligt niet alleen een belangrijke taak bij de KNVB maar ook bij justitie en politiek. Dat vindt arbiter Willy Spaeter uit Vlissingen. door Maurice Steketee Willy Spaeter werd een half jaar gele den aangevallen door een speler van Dosko 9 tijdens een bekerwed strijd tegen Jong Ambon 2. Hij kreeg een flink aantal klappen. Op de foto die van het incident werd gemaakt, is te zien hoe de Vlissing- se arbiter bedolven wordt onder spelers op het voetbalveld in Ber gen op Zoom. Hij moest ontzet worden door spelers van Jong Am- bon. Door de dramatische gebeur tenis in Almere komen bij hem al le herinneringen weer naar boven. „Toen ik het hoorde zat ik wel even met knikkende knietjes op de bank. Ik was er helemaal ont daan van." Ook Spaeter werd destijds aange vallen door een voetballer. „Die ging door het lint en ik kreeg een paar flinke klappen", herinnert hij zich nog. „Na afloop heb ik de poli tie erbij gehaald en aangifte ge daan. Ik dacht dat ik een zaak had, want er waren dus foto's gemaakt door getuigen. Mijn verhaal werd "ook door Jong Ambon bevestigd. Maar de zaak liep anders. De per soon in kwestie had drie medespe lers bereid gevonden tegen mij te getuigen. Justitie heeft de zaak ver der niet onderzocht. Ik kreeg al leen een telefoontje dat de zaak was geseponeerd. De spelers werd de hand boven het hoofd gehou den. Ik zat verslagen aan de tele- foon/'Spaeter verloor door de hele zaak het vertrouwen in het rechts systeem. „De officier van justitie zei gewoon dat-ie geen zaak had. Juridisch is het ook heel lastig om een speler te vervolgen. De tucht- commissie van de KNVB heeft de persoon in kwestie overigens wel voor tien jaar geschorst." Volgens Spaeter zijn er overeen komsten tussen de molestatie waar hij zelfbij was betrokken en het incident in Almere. De Zeeuw se arbiter vreest dat de verdachten in de zaak Almere er wel eens net zo makkelijk mee weg kunnen ko men als zijn belager. „Ik denk dat die gasten vrijuit gaan of ze krij gen een taakstrafje. Er zal wel een dure advocaat komen die zal zeg gen dat niet te bewijzen valt wie de fatale klap heeft gegeven. De drie verdachten zullen wel naar el kaar wijzen. Laat ik vooropstellen dat ik hoop dat de daders zwaar ge straft worden, maar ik heb er een hard hoofd in." Volgens de Vlissin- ger zijn nu de politiek en justitie aan zet. „De KNVB had wel ge noeg bewijs, maar justitie dus niet. Daardoor verlies je het vertrou wen in het rechtssysteem. Ook de clubs moeten de hand in eigen boezem steken. Ik ben voor sneller schorsen en royeren." Spaeter, die bestuurslid is bij de Scheidsrech- tersvereniging Walcheren, is wel te spreken over de begeleiding die hij kreeg van de KNVB na het inci dent. Aan stoppen heeft hij dan ook niet gedacht. „Het blijft een fantastische hobby." door Maurice Steketee Misschien is het een goed idee om eens allemaal twee weken niet te flui ten." Het is een van de aanbevelin gen die scheidsrechter Stoffel Schipper begin dit jaar deed in een onderzoek van de PZC naar ge weld op het voetbalveld. Nog geen jaar later is het zover. Geen ge juich, lege kantines, maar ook geen beledigingen voor arbiters. Het blijft vandaag en morgen stil op de voetbalvelden. Een goed be sluit, vinden twee arbiters die zelf met agressie te maken kregen in hun jarenlange carrière. Volgens Sjaak Uitterhoeve is het in cident in Almere het juiste mo ment om het amateurvoetbal stil te leggen. „Het kan zo niet langer. Er moet een bewustwordingspro ces op gang komen dat het anders moet." De arbiter uit 's-Gravenpol- der kreeg in zijn 35 jaar lange car rière ook een keer te maken met fysiek geweld. „Een partij voelde zich benadeeld door mij en vanaf de kant werden spelers opgehitst. Toen de wedstrijd klaar was, werd ik aangevallen." Uitterhoeve, die altijd op hoog ni veau in het amateurvoetbal heeft gefloten maar het inmiddels rusti ger aan doet, constateert dat de agressie op de velden toeneemt. „Als scheidsrechter groei je er in mee, je gaat je er tegen wapenen. De acceptatie wordt steeds min der. Het is een ontwikkeling die ook in de samenleving plaats vindt, mensen zijn steeds indivi- dualistischer ingesteld." Volgens Uitterhoeve is er een be langrijke taak weggelegd voor clubs, trainers en leiders. „Als de jeugd niet op tijd wordt gecorri-' geerd, gaat het mis. Scheidsrech ters zijn ook te vaak het mikpunt van trainers. Het is een taak van de KNVB om daar bij de trainers cursussen aandacht aan te beste den. Er is niet één scheidsrechter die aan een wedstrijd begint om die negatief te beïnvloeden." Arbiter I. Geense is sinds 1974 ac tief in het Zeeuwse amateurvoet bal als arbiter. Hij vindt dat er strenger gestraft moet worden. „Als je niet kunt accepteren dat er fouten worden gemaakt, hoor je niet op een voetbalveld thuis." door Jeffrey Kutterink De PZC gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In MIDDELBURG - Het aantal banen in Zeeland is dit jaar met ruim 2100 gedaald ten opzichte van 2011 (-1,2 procent). Er zijn in Zeeland nu 171.000 banen, net zoveel als in 2007. Dit blijkt uit het Ribiz-onderzoek van de provincie, gemeenten en de Kamer van Koophandel onder 19.000 bedrijven. De cijfers zijn verzameld in mei en juni 2012. De effecten van de economische crisis worden in Zeeland duidelijk zichtbaar. Alleen in de zorg en de zakelijke diensten komen er nog banen bij. Alle andere sectoren kennen per saldo een afname. In de industrie en de bouw was de opleving vorig jaar van korte duur. Dit jaar gingen daar opnieuw ar beidsplaatsen verloren. Ook de fi nanciële en overige diensten, de handel en de horeca kampen met een verlies van banen. Dit is ook het geval bij de overheden en het onderwijs. Bedrijven proberen de laatste jaren ervaren vast perso neel te behouden. Als er minder werk is, snijden bedrijven eerst in het aantal uitzendkrachten. Daar na volgt aanpassing van contrac ten naar minder uren. Als laatste volgt afvloeiing van vast personeel of sluiting. Nu is in nagenoeg alle sectoren ook sprake van een da ling van het vast personeel. Het aantal fulltime banen neemt dit jaar af. Wel is er een kleine stij ging van parttime banen (minder dan 15 uur per week).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2