27 Éfl S>CKf 'Liever een bolus' Niet elk lijk in zee spoelt nog aan Jan Stins Halt begint weer met campagne over vuurwerk Ziekenhuis geeft gratis bolus bij de koffie bijzondere parfums voor de feestmaand Tl v 0 1&U&' zaterdag 8 december 2012 uurwerkmaker/ instrumentmaker yooR al UW UURWERK RESTAURATIES; Zie ook het katern Spectrum Commissaris van de Koningin, een baan voor protestantse mannen MIDDELBURG - Halt Zuid-West Ne derland begint weer met de jaar lijkse vuurwerkcampagne. Voor lichting, workshops en exposities wijzen jongeren op de risico's èn gevaren van vuurwerk. Zo moeten de laatste weken van 2012 en de jaarwisseling zo veel mogelijk zon der vuurwerkongelukken en van dalisme verlopen. Zo'n zesduizend leerlingen van ba sisscholen en middelbare scholen krijgen voorlichting op hun school. Er zijn groepsgesprekken, dummy materiaal en een confron terende film. De jongeren horen niet alleen wat de gevaren zijn, maar worden ook gewezen op de straffen die ze kunnen krijgen als ze de vuurwerkwet overtreden. Daarnaast leren ze hoe ze wel vei lig met vuurwerk om kunnen gaan. Tot 21 december bezoeken 2500 Zeeuwse leerlingen boven dien een vuurwerkexpositie. Jongeren tussen de 12 en 18 jaar die zich niet aan de regels houden, worden naar bureau Halt verwe zen. Zij krijgen een passende straf van Halt. GOES - De afdeling diëtetiek van het ADRZ trakteert haar patiënten in Goes en Vlissingen op 12-12-12 op een bolus bij de koffie. Dat ge beurt in het kader van de 'Dag van de Ondervoeding'. In het hele land houden zorgverleners woens dag 12 december diverse activitei ten om aandacht te vragen voor ondervoeding. In het ADRZ wordt een patiënt bij opname gescreend op onder voeding. Als daarvan sprake is, komt de diëtist in actie. Binnen 24 uur begint deze met de behande ling, bijvoorbeeld met bijvoeding of snacks. Hulp wordt ook aange boden als dat na ontslag nodig is. Blof of dweilorkest? „Dat is moeilijk. Als ik Blof zeg, en dat zeg ik, is dat niet omdat het een Zeeuwse band is en ik dus een politiek correct antwoord zou wil len geven. Maar Blof kun je het he le jaar door horen en een dweilor kest eigenlijk alleen met carnaval." Wettelijke taken of een breed pakket? „In een breed pakket kom je ook je wettelijke taken tegen. Als com missaris heb je toch een andere rol dan als gedeputeerde of statenlid. Je staat boven de partijen, maar het is ook nodig dat je weet wat er speelt en dat je je verdiept in een breed pakket. Ik heb beslist vrede met het vaste pakket voor een cdk. De rol van voorzitter is vooral ook een verbindende. Daar zit ook je kracht." Ontpolderen of handhaven van de huidige kustlijn? „Handhaven van de huidige kust lijn in de brede zin van het woord. Vanachter bureaus wordt soms naar de meest simpele oplossing gezocht. Dat is te kort door de bocht." Oud Sluis of McDonalds? „Mijn kinderen zouden voor de Mac gaan. Maar ik hoop zelf een keer Oud Sluis te bezoeken. Bijzon der. De beste restaurants van het land zitten niet in de Randstad, maar in Zeeland." Bolus of een worstenbroodje? „Een bolus, persoonlijk vind ik dat veel lekkerder." Kreeft of mosselen? „Ik eet vaker mosselen omdat die betaalbaarder zijn dan kreeft. Maar kreeft is echt verrukkelijk!" Solist of dirigent? „Hmmm, dirigent. Ik ben iemand die heel goed kan soleren, maar zal altijd op zoek gaan naar het sa menspel." Boegbeeld of diplomaat? „Goh, wat moeilijk. Ik wil als boeg beeld ook iets bereiken. Ik vind het belangrijk dat als je zegt iets te gaan doen, je die verwachting ook moet waarmaken. Daar is soms di plomatie voor nodig." DEN HAAG - Het is goed mogelijk dat de lichamen van de vermiste bemanningsleden van het gezon ken vrachtschip Baltic Ace nooit meer boven water komen. Dat meldt het Nederlands Forensisch Instituut. Lang niet elk lijk in zee spoelt namelijk aan, of blijft über haupt drijven. „Dat ligt aan zaken als de stro ming, het weer en de wind", stelt een woordvoerder. Wel zullen de lichamen door het winterse weer nog relatief lang intact blijven. „Hoe warmer het zeewater, hoe sneller een lichaam ontbindt." Als het zich in een zuurstofloze plek in de zee bevindt, vergaat het nog langzamer. Volgens Belgische reddingswerkers drijft er geen enkel lichaam meer op het wateroppervlak. Dat zou nog kunnen veranderen. Tijdens de ontbinding van het lichaam worden bepaalde gassen gevormd, die het lijk naar het oppervlak kun nen stuwen. Maar ook dat is weer afhankelijk van omgevingsfactoren en bovendien het lichaam zelf Een van de Belgische reddingswer kers, luitenant-kolonel Peter van den Broucke, denkt dat de zes ver miste lichamen nog in het gezon ken schip zijn. „Het schip is in een kwartier tijd gezonken. Wie bij de aanvaring niet meteen de reactie heeft gehad om naar het dek te gaan, bleef hoogstwaarschijnlijk achter op het schip." Of er binnen kort gezocht wordt naar achterge bleven lichamen in het schip, is nog niet bekend. een bijzondere parfumerie met aandach voor u, uw huid, huidverzorgfns en geur! ïiohe parfumerië Safique bodycare Temeuzen Noordstraat, 40 0115 - 612 650 www.safique.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 143