Voorzitter voor alle leden van Arnemuiden 341 Arthur Was, van dj tot begenadigd schaatser s/feS PZC 1MB 12 januari Zeelandhallen Goes Schrijf OOk inf individueel of als team. Onderdelen: zaterdag 8 december 2012 Arthur Was in actie op de 500 meter in Thialf. foto Jerry Lampen/ANP door johan Stobbe DEN HAAG - Eigenlijk wilde Arthur Was dj worden. Daardoor kwam zijn schaatstalent nooit tot volle wasdom. Totdat zijn idool Jeremy Wotherspoon zich over de Pool ontfermde. Het was even wennen voor de schaatsfan, drie weken geleden in Thialf. Wie was de schaatser die in zijn rood-witte trainingsjasje en ge tooid met een vlasbaardje het po dium opstapte na de eerste 500 meter? Polska stond er in witte let ters op zijn jas. Een Pool dus. De schaatswereld maakte eindelijk kennis met Arthur Was. Al jaren was hij een talent, maar pas op zijn 26e werd dat ook omgezet in een aansprekend resultaat, zilver bij de World Cup. Nu is de Pool met zijn snelle colle ga's neergestreken in het Japanse Nagano, waar de mondiale sprint elite voor de tweede keer dit sei zoen de degens kruist. Was hoopt op nieuw succes, maar een zeker heid is dat allerminst. „Iedereen die meedoet in de A-groep is top van de wereld", zegt Was. „Ieder een kan de beste zijn." De eerste World Cup van het seizoen be wees deels het gelijk van de Pool. Vijf verschillende namen sierden het podium van de twee 500 me ters, alleen Jan Smeekens stond er twee keer op. De eerste dertien schaatsers van de eerste 500 meter gaven op elkaar nog geen halve se conde toe. Van de toppers was Arthur Was de opvallendste naam. „Ik was tot twee jaar geleden niet volledig toe gewijd aan de sport", verklaart de Pool zijn plotselinge doorbraak. „Ik wilde dj worden. Daar ben ik ook goed in. Ik had teveel dingen naast het schaatsen." Films maken, muziek maken. Er was zoveel meer leuks te doen dan rondjes rij den op het ijs. Een paar keer al borg Was zijn schaatsen op. Dan was het toch weer tijd om zijn ge luk te beproeven in zijn andere lief de. En keer op keer keerde hij ook weer terug. Maar die toewijding, nee, die kwam er maar niet. Tot dat Was de kans kreeg om bij de schaatsacademie in Inzeil te trai nen met Jeremy Wotherspoon. „Mijn sportidool. Wie krijgt nu de kans om met zijn idool te werken. Het is als een basketballer die Mi chael Jordan als coach heeft." Wotherspoon knikt. Hij herkent de omschrijving van Arthur Was uit .het pré-Inzell-tijperk. „Hij had wel wat ideeën over topsport, maar geen gids die hem dagelijks begeleidde." Die rol pakte Wother spoon, die qua bouw opvallende gelijkenissen vertoont met Was, met liefde op. „Soms, als hij moe is, heeft Arthur wel eens moeite om zich tot een training te zetten. Maar hij volgt nu een tijdje ons plan zonder te stoppen." De aanpak begint zich uit te beta len in resultaten. En Arthur Was kan nog beter, zegt de viervoudig wereldkampioen sprint. De belang rijkste les die Wotherspoon zijn pupil leerde, is een simpele. „Niet elke dag is een droom. Niet elke dag houdt van je." Tegenslagen zijn niet uit te sluiten. „Dat moet hij zich leren realiseren." Nu is het Was die knikt. „Jeremy leert me te leven als een topsporter. Om elke dag een betere atleet te zijn." Voor de Pool is de samenwerking op het juiste moment in zijn loop baan gekomen. Achter de draaita fels staat hij niet meer. Nou ja, bijna niet meer. „Ik heb wel speak ers in Inzeil staan." In de schaats academie verzorgt Was de muziek. Lange adem Voetbal of korfbal. Meer smaken waren er vroe ger niet in Arnemui den. En hoewel Saai van Belzen de meisjes op de korf balclub graag bezig zag, onder wie zijn latere echtgenote Cathali- na, koos hij op zijn twaalfde voor W Arnemuiden. „Eerder mocht toen niet. Het was ook best span nend. Want er ging een heuse sportkeuring aan vooraf. Daar rol de ik doorheen, maar ik ken jon gens die werden afgekeurd. Tra nen met tuiten natuurlijk. Zo overkwam dit ook Gilles de Nooijer. Een prachtkeepertje, maar hij heeft nooit gevoetbald", haalt de onlangs afgetreden voor zitter herinneringen op aan vroe ger. Wie Saai (Salomon) van Belzen zegt, zegt Arnemuiden. Hij leidde de zaterdagclub zestien jaar. Maar niet voordat de Walchenaar tal van andere functie bij de vereni ging bekleedde. Als barmedewer- ker in de kantine en als trainer van A2, de jeugdkeepers (onder wie John Jasperse 'de allerbeste Zeeuwse keeper die ik ooit ben te gengekomen' en de huidige Vlis- singen-doelman Joan van Belzen 'een goed ventje. En een klasbak') en het elftal van dochter Erna. Dat was ook een poos anders. „In de tijd dat ik havenmeester was in Arnemuiden, werkte ik zeven dagen per week. Ik had weinig tijd. Dat veranderde op het mo ment dat Arnemuiden opging in de gemeente Middelburg. Ik kreeg een nieuwe job, waardoor ik weer meer voor de club kon gaan doen." Van bekende Arnemuidenaar werd de bijna 66-jarige Van Bel zen na de gemeentelijke herinde ling ook een bekende verschij ning in Middelburg. Door zijn werk als havenmeester voor de be roepsvaart en passagiersschepen alsmede marktmeester en verant woordelijke voor evenementen zoals de kermis, kwam hij in aan raking met mensen van divers pluimage. „Dat ging altijd goed. Bij Arne muiden hebben ze toen mis schien gedacht dat ik die rol ook wel bij de club zou kunnen ver vullen. Op een gegeven moment ben ik gevraagd als voorzitter. Ze overvielen me er mee. Aan de an dere kant voelde ik me gestreeld. En van het één komt dan het an der." Als doelman maakte Van Belzen de absolute gloriejaren van Arne muiden mee. Illustere ploeggeno ten waren onder anderen de be gaafde technicus en Arnemuidens topscorer aller tijden Klaas Poort vliet (de vader van Jan), doelpun- tenkanon Joost de Ridder en Wim Schuit (één van zijn voor gangers als voorzitter). Onder leiding van Jaap van Maris 'Bij ons moet de hoofdtrainer er voor de hele club zijn. Het tweede en het derde elftal zijn minstens zo belangrijk als het eerste elftal.' pakte de ploeg in 1967 de titel in de derde klasse. Dit betekende promotie naar de het hoogste za terdagniveau, waarop AZW de Zeeuwse primeur beleefde, maar meteen ook degradeerde. „Bij ons was het andere koek. We mikten op lijfsbehoud, maar we eindig den als tweede. Op drie punten van Noordwijk. Een geweldige prestatie, al heb ik nog altijd het idee dat we in het begin iets te be scheiden waren. Je kwam bij gro te ploegen zoals Noordwijk, Ko zakken Boys, Ter Leede en Zwart- Wit'28. Die hadden toen al fraaie accommodaties. Die jongens van Zwart-Wit droegen zelfs clubkos tuums. Niet dat dit-ons echt impo neerde, maar onbewust heeft dat soort zaken ons waarschijnlijk aan het begin punten gekost die we aan het einde tekortkwamen. Zodra we echt ons eigen spel gin gen spelen, tomeloze inzet die ge paard ging met veel scorend ver mogen, waren we bijna niet te kloppen." Treuren om een gemiste titel op het hoogste niveau heeft Van Bel zen echter nooit gedaan. „Ben je gek. Het kampioenschap in de derde klasse was al iets geweldigs. De rest was pure winst." Van Belzen omschrijft zichzelf als een keeper die het hele doelge bied bestreek. „Een moderne mee- voetballende doelman. Als ik uit kwam, nam ik alles mee." Hij had ook een stevige trap en kon bovendien als spits aardig uit de voeten. Zelfs twee keer, onder meer tegen SSS, mocht hij een strafschop nemen die er uiteraard allebei ingingen. Een scheen- en kuitbeenbreuk, na een ongeluk kig duel met een speler van Noordwijk, kostte hem bijna een seizoen. Oorzaak: de scheenbeenbreuk was niet goed gezet, waardoor er nogmaals een ingreep volgde. Een grote bult op de plek van de breuk vormt een stille getuige van die rampspoed. „Daarna be gon ik in het derde. En weer sa men met Klaas. Op een gegeven moment keerde ik terug in het eerste. Daar greep Bennie Meul- meester weer zijn kans toen ik na een gele kaart tegen De Meeuwen tegen een schorsing aanliep. Niet onterecht, want Bennie en ik ont liepen elkaar niet veel. Toch was ik de motivatie kwijt en ben ik een poos gestopt." Lachend: „Mis- ÜIT 4i p- BASKETBAL New York. NBA: Miami Heat-New York Knicks 92-112, Phoenix Suns-Dallas Mavericks 94-97. p SKIËN St. Moritz. Wereldbeker. Supercombinatie, vrouwen: 1Maze (Slv) 2.01,76, 2. Hosp (Oos) 2.02,64, 3. Zettel (Oos) 2.02,84, 4. Höfl-Riesch (Dui) 2.02,95, 5. Gut (Zwi) 2.03,15, 6. Dürr (Dui) 2.03,30. Stand WB supercombinatie: 1. Maze 100 punten, 2. Hosp 80, 3. Zettel 60. Stand WB algemeen: 1. Maze 497 pun- ten, 2. Höfl-Riesch 369, 3. Zettel 320. p. VOETBAL Jupiter league: FC Dordrecht - Fortuna Sittard 0-1 (0-0). 58. Cevik 0-1Scheidsrechter: Mar tens. Toeschouwers: 1.575. Gele kaart: Post, Kalisse, Rodrigues, Lima (FC Dor drecht), Janssen, Dreesen, Briels (Fortuna Sittard). Excelsior - Sparta 2-1 (2-1). 3. Blij 1-0, 36. Deekman 1-1, 39. Manu 2-1. Scheids rechter: Van den Kerkhof. Toeschouwers: 3.541. Rode kaart: 53. Deekman (Sparta). Gele kaart: Steenvoorden, Eek man (Excelsior), Van Berkel (Sparta). Stand Sparta 16 10 3 3 33 32- 18 MW 15 9 5 1 32 34- 17 Helmond Sport 15 8 5 2 29 29- 21 FC Dordrecht 16 8 4 4 28 33 - 24 Fortuna Sittard 16 8 4 4 28 23- 16 SC Cambuur 15 8 3 4 27 28- 21 Go Ahead Eagles 15 7 5 3 26 33 - 22 FC Volendam 15 8 0 7 24 28- 19 De Graafschap 15 5 5 5 20 24- 24 SC Veendam 15 6 2 7 20 21 - 23 FCDen Bosch 15 6 0 9 18 20- 25 Almere City FC 15 6 0 9 18 21 - 29 Telstar 15 4 3 8 15 14- 20 AGOW 15 3 5 7 14 18- 26 FCOss 15 4 2 9 14 18- 35 Excelsior 16 3 4 913 21 - 34 FC Eindhoven 15 3 3 9 12 22- 32 FCEmmen 15 2 5 8 11 15- 28 Programma. Vrijdag, 20:00 uur: Sparta-Telstar, SC Cambuur-Excelsior, Almere City FC-FC Dor drecht, SC Veendam-Helmond Sport, FC Eind- hoven-AGOW, FC Oss-FC Emmen, Fortuna Sit- tard-MW, De Graafschap-FC Den Bosch. Direct na de wedstrijd en recreatieloop: - Jeugd van 6 t/m 13 jaar Team estafette 4 x 2100 meter voor - Jeugd van 14 t/m 19 jaar bedrijven- en vriendenteams - Wedstrijdatleten recreatieve lopers www.indoortrailzeeland.nl -Team estafetteloop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 134