A* 12.45 'Zeeland is de beste plek om te landen' burgemeesters twitteren nauwelijks Zeeuwse 26 Een rugesoat en een gloednieuwe bezem id De Walcheren mogelijk gevonden zaterdag 8 december 2012 door Engel Reinhoudt Het is nie de gewoonte om in Streektaal an politiek te doen. Daè wor a genoeg ruumte an op'offerd. Mae soms joeke m'n annen a'k de politici be zig oare of leze wat a ze aol klaer maeke en wat a vervolgens de ge wone mensen daè dan wee van zegge. Neem noe dat afscheid van oanze commissaris, dat a volgens vee mensen vee te vee geld mö kos te. De commotie is inmiddels over, mae dan goenge ze afgeve op mevrouw Peijs, mae dat is eigen lijk nie éérlijk. A jie een diere nieu we fiets kriegt a je mie pensioen gaèt of een gouwe stropdasse, dan is dat nie de verantwoordelijkheid van de krieger, mae van de gulle gever. Of a je 't verdient eit is een twidde. Eén dienk staè wè vast: de ambtenaeren die a dat voorbereie weinig fantasie en nie vee zin om zelf wat te doen. Ze besteeë aolles uut en om a ze nie zunig wille lieke trokke ze d'r flienk wat voe uut. Voe muziek vuufduzend euro. Ik wedde da De Deurdou- wers het voe d'n elt doet en Bei Cok misschien nog wè voe vee minder. Ze dienke d'r gewoon nie over nae en de statenleden die bin gewoon om aolles goed te vinden. Die gae pas die stikken leze a t'r ge- mieter over is. A je baes wiggaèt, ligt het voe d'and a je zelf wat doet. Aol die ambtenaeren gae bevoorbeeld naè de receptie en omdat die toch wel licht onder werktied is, zoue die best koffie kunne zette, blokjes kaes snieë, wostjes an prikkers doe en rondgae. Da's aol winst. En dat diner voe de commissarissen uut de andere provincies oef ok eêlemaele nie vee te kosten. In plekke van een cadeautje brienge ze aol een paer streekproducten mee, even afspreke of at het een voorgerecht of een hoofdgerecht of purring mö weze voe achteran en klaer is kees. Leuke plekjes daè a je 't even op kan werme en waè a je lekker kan zitte bin d'r genoeg. Het durpsuus in Ritthem, een zaal tje op Noord Beveland of een café in Zeeuws-Vlaandere. Je krieg Lim- burgse vlaaien, koeke uut Overij- sel, petaoten uut Friesland, aeze- bout uut Groninge of hertebief stuk van de Veluwe en gae zö mae deur. Iedere afgevaerdigde vertelt 'r wat over en j'ei een moai en ori gineel diner. En Zeêland zou zelf voe vis kunne zurge, wan daè zul le toch nog wè een paer tongen over weze die onder anvoering van Platschorre groat ebrocht bin. (Gesubsidieerde tongen:die van statenleden en die van de kweêk op land.) En wat is t'r noe leuker om landtongen te presenteren. Nog steeds 'k nie meêr uut'egeve as, pak wig, vuuftienonderd euro. O ja, drank! Ael kratten bier van brouwers ier uut de buurte, schoenlapperwien, appelaere, oos- terscheldewaeter en babbelaerli- keur en je zit op een paer duzend. Dan ouwe me toch nog een be hoorlijk bedrag over en ik dienke a de staeten daè daegenlank d'r ton gen over kunne breke om te bepae- len in welk gat ze dat es zulle ste- ke. Een nieuwe commissaris me in middels. 't Schien een angenaeme man te wezen en een goeie be stuurder. Gelukkig, oewel a t'n glad nie voldoet an het profiel dat a 'k voe m'n eigen op'estèld ao en naè de provincie estierd Een pro fiel is een soort verlangliestje van wat a de nieuwe commissaris aol an 'bagage' mö om ier te begun- nen. Weet je wat a 'k 'r op'ezet Een flienk wuuf tussen de dertig en zestig, een jasschorte an, een hoofddoek om, een rugesoat bie d'r, een eêmer sop en veraol een gloednieuwe bezem. Reacties: Werrilaan 21,4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stukje is nae te lezen op www.zeeuwsezanger.nl VLISSINGEN - De vier marinedui kers die deze week voor de. kust van Vlissingen naar het Admiraals schip De Walcheren zoeken, zijn gisteren mogelijk op overblijfselen gestuit. Wat ze precies hebben ge vonden, is nog niet duidelijk. Vol gens luitenant-ter-zee Joost Mar- gés vonden de duikers in de bo dem 'iets hards' op de plek waar in juli ook twee scheepsbalken en een eeuwenoud bakstenen muur tje gevonden werden. De zoek tocht gaat vandaag verder. De Walcheren verging in 1689 in het zicht van de Vlissingse haven. uur was het tijdstip waarop minister Plasterk Han Polman liet weten dat de ministerraad instemde met zijn benoeming tot cdk in Zeeland. Het valt op. Han Polman, gebruikt de 'we'-vorm wanneer hij het heeft over de rol die hij als commissaris van de ko ningin in Zeeland gaat spelen. Nee, niet het 'we' van het majesteitelijk meervoud, maar het 'we' van dingen samen doen. Polman zweert bij teamwerk. door Ben Jansen en Marcel Modde Vrijdagmiddag kan Han Polman met wat meer stelligheid praten over zijn nieuwe baan. Even tevoren heeft minister Ronald Plas terk hem gebeld met de medede ling dat de ministerraad heeft inge stemd met zijn benoeming tot commissaris van de koningin in Zeeland. Dat rechtvaardigt de boe ketten die de burgemeesterskamer in het stadskantoor van Bergen op Zoom sieren, sinds begin deze week bekend werd dat de Staten van Zeeland het wel zien zitten met Polman als opvolger van Karla Peijs. Polman: „Ik ben zeer ver eerd." In een gesprek met de cdk vallen twee woorden op: samen en in houd. Polman is ervan overtuigd dat de klussen die in Zeeland moe ten worden geklaard, alleen te ver richten zijn als de provincie, de ge meenten, het waterschap, het be drijfsleven, de maatschappelijke or ganisaties - dus alle inwoners - sa menwerken. „Daarbij moet je scherp voor ogen hebben wat je wilt bereiken. Of het nu gaat om inspanningen om nieuwe werkge legenheid aan te trekken of om een nieuwe bestuurlijke indeling: het gaat om de inhoud, niet om de vorm." Polman is een innemend en be langstellend man met een licht ac cent dat verraadt dat zijn wieg in Twente heeft gestaan. Hij spreekt Zeeland uit met een s niet met een z. In dat opzicht is de overeen komst met zijn voor-voorganger Wim van Gelder treffend. Hij erkent dat het Zeeland op dit moment niet voor de wind gaat met vertrekkende rijksdiensten èn bedrijven die de deuren sluiten. Maar hij kan dit onheil relativeren: „Hier in Bergen op Zoom hebben we de Belastingdienst ook zien ver trekken. Ook bij ons zijn bedrijven die het niet meer redden. Het gaat erom dat je je kansen benut, dat je vaststelt waar je - alleen of in sa menwerking - krachtiger bent dan anderen." Met de blik van de buitenstaander die aardig op de hoogte is-van wat in Zeeland speelt, ziet Polman die kansen: innovatie in de landbouw en de visserij, benutten van getij de-energie, chemie die gebaseerd is op groene grondstoffen. „Euro pa wil dat het socialer, slimmer en groener gaat. In Zeeland hebben we het allemaal." 'Zeeland is een ijzersterk merk. Dat moet je koesteren' Polman ziet ook de betrekkelijk heid van een andere kwestie die in Zeeland als een knelpunt wordt er varen: de fameuze Zeeuwse Ziek te, het onvermogen van bestuur lijk Zeeland om eendrachtig op te treden. „Het is niet verkeerd uit te gaan van je eigen identiteit en kracht. Met eilanddenken is op zich niets mis. Er is niet één Zee land. Maar datgene waar de provin cie naar buiten toe voor staat, is een ijzersterk merk. Dat moet je koesteren. Dat is goud. Als je uniek bent, mag je dat ook best la ten weten." Ook in West-Brabant is samenwer king niet altijd vanzelfsprekend. Maar de kleinere gemeenten en de groteré, Roosendaal, Etten-Leur, Oosterhout, Bergen op Zoom en Breda zien toch het belang in als één regio op te stomen. „Als het bij de een regent, drupt het bij de ander. Je moet in de Zeeuwse si tuatie samen duidelijk maken dat Zeeland de beste plek is om bedrij ven en instellingen te laten lan den. Maar er landt niets als je niet goed lobbyt en scherp voor ogen hebt wat je doelstellingen zijn." En als 'de Zeeuwen' iets voor ogen hebben, is dat wel dat het over moet zijn met verdere verdiepin gen van de Westerschelde. Zeker wanneer daarvoor vruchtbare ak kers moeten worden opgeofferd. Peijs heeft, daartoe uitgedaagd door de publieke opinie, stellig ge roepen dat een vierde verdieping 'over my dead body' zou gaan. Ge confronteerd met die ferme stel- lingname komt bij Polman in eer ste instantie de diplomaat boven drijven. „Dat is een inhoudelijk vraagstuk. Laat mij eerst maar eens aan het werk gaan in Zeeland en mij goed in dat dossier verdie pen. Maar één ding wil ik er al wel over zeggen: kijk alsjeblieft uit met ontpoldering. Het is misleidend wanneer dat als argument voor na tuurcompensatie wordt gebruikt. Ontpolderen kan wel eens een veel mindere duurzame oplossing blijken te zijn dan achter een bu reau is bedacht." Zes jaar geleden, toen haar benoe ming net door het kabinet was be krachtigd, verzekerde Karla Peijs dat ze niet zou schromen de minis ter-president nog vóór het ontbijt te bellen als die dag in de minister raad een voor Zeeland belangrijk onderwerp aan de orde komt. Dat werpt de vraag op of Han Pol man ook van plan is bewindslie den in hun ochtendrituelen te sto ren. „Als dat gewenst is zeker. Daar ben je dan commissaris van de koningin voor. Maar ik denk dat het zeker zo belangrijk is er voor te zorg dat er ambtelijk en po litiek goed voorwerk is geleverd. Dan hoefje het niet altijd op het ontbijt van een minister aan te la ten komen." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Zeeuwse burgemees ters zijn niet of nauwelijks actief op Twitter. Alleen Harald Berg- mann (Middelburg), Anton Stapel kamp (Kapelle) en Jan-Frans Mul der (Hulst) maken gebruik van het sociale medium. Van alle Neder landse gemeenten heeft 35 procent een burgemeester die in novem ber minimaal één tweet verstuur de. Zeeland doet het in de burgemees terindex relatief slecht met maar drie twitterende burgemeesters. In Limburg daarentegen heeft meer dan de helft van de burgemeesters een Twitter-account. Na Limburg zijn de burgemeesters in het mid den van het land het actiefst op Twitter. De actiefste Zeeuwse burgemees ter is Harald Bergmann. Hij had tot vrijdagmiddag 2668 berichten van maximaal 140 tekens de we reld in gestuurd. Bergmann twit- tert 'live' vanuit de gemeenteraads vergadering, maar hij maakt ook foto's van bedrijfsbezoeken. Zijn vrouw is overigens ook actief op het sociale medium. Bergmann heeft 1928 mensen en organisaties die hem volgen. Ook Anton Stapelkamp stuurt meerdere malen per dag een kort bericht. Hij heeft 457 volgers. De Kapelse burgemeester bericht over zijn werk, maar hij zet vooral nieuwtjes uit andere media op zijn Twitter-account. De minst actieve burgemeester is Jan-Frans Mulder. Hij heeft 'slechts' 557 de tweets de wereld in gestuurd. Voor iemand die weinig op Twitter actief is, heeft de Huls ter burgemeester opmerkelijk (1039) veel volgers. Begin dit jaar kwam Mulder in opspraak toen hij» een grappig bedoelde bood schap twitterde over overvallen op Chinese restaurants. Harald Bergmann foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 122