Ongevallen in windmolens zijn zeldzaam 241 zeeland Bruker Chemical in Goes sluit deuren Vlissingen verwacht groei van problemen in Scheldekwartier Actie tegen overlast visdiefjes Terneuzen u intratuin zaterdag 8 december 2012 Intratuin Koudekerke GaLgeweg 5, 0118-551623 Donderdag en vrijdag koopavond www.intratuin.nl Zondag 9 en 16 december open van 12.00 tot 17.00 uur li geeft aan groen door Luc Oggel GOES - De vestiging van het che- misch-industriële bedrijf Bruker Chemical Analysis aan de Amund- senweg in Goes sluit eind volgend jaar. Dat betekent dat 47 mensen hun baan verliezen. Het moederbedrijf van Bruker wil de productie verplaatsen naar Free- mont in de Verenigde Staten en Singapore vanwege toenemende concurrentie en uit kostenoverwe gingen. De activiteiten worden daar momenteel al uitgevoerd te gen lagere kosten. Bruker ontwik kelt en produceert gaschromatogra- fen, een technologie waarmee ana lyses op gassen en vloeistoffen kunnen worden uitgevoerd en die veel wordt toegepast in de olie-, gas-, medicijn- en voedselindus trie. Het personeel is donderdag inge licht. De onheilstijding kwam als een verrassing voor de medewer kers, zegt directeur Peter de Haan. „Het is heel vervelend, ik breng lie ver ander nieuws." Op dit mo ment is de organisatie in gesprek door Maurits Sep VLISSINGEN - De problemen voor het Scheldekwartier in Vlissingen nemen toe. Dit jaar lukte het al niet om gronden voor woning bouw te verkopen en ook volgend jaar zal dat niet lukken, verwacht de gemeente Vlissingen. De woningmarkt biedt op dit mo ment geen enkel houvast voor op timisme, blijkt uit een evaluatie van het project door het gemeente bestuur. Sterker nog: de proble men worden groter. Projectontwik kelaars zijn niet bereid grond te ko pen als ze niet absoluut zeker we ten dat ze die grond, of de huizen erop, weer kunnen verkopen. Eén van de projectontwikkelaars die woningen wil bouwen op het Scheldekwartier, Proper Stok, is af hankelijk van woningcorporaties die de woningen willen overne men en verhuren. Maar mede door nieuw beleid van het kabinet Rutte II zullen corporaties minder geld hebben om te investeren. En dus kan Proper Stok niet gaan bou wen, vertelde wethouder Lambert Prevoo (PSR) donderdagavond aan de gemeenteraad. - Proper Stok was van plan om hui zen te bouwen op de kop van het Dok, vlakbij de parkeergarage Scheldeplein. Daar gaat dus een streep door. Ook voor een andere prominente locatie, aan de Aagje Dekenstraat tegenover de Timmer fabriek, is woningbouw te riskant. De projectontwikkelaar ziet vol gens Prevoo nog wel een kleine kans om met woningcorporaties huurwoningen te bouwen achter de Glacisstraat. Een andere projectontwikkelaar die betrokken is bij het Schelde kwartier, AM Zeeland, is er dit jaar met de ondernemingsraad. Die zal in februari advies uitbrengen. Er. wordt nu gewerkt aan de exacte planning van de uitstroom van het personeel. Wel is duidelijk dat eind 2013 alle activiteiten in de ves tiging Goes beëindigd zullen zijn. De meeste werknemers komen uit de regio. De komende tijd wordt een sociaal plan opgesteld. Het bericht over de sluiting komt op een ongelukkig moment, zegt De Haan, gezien de klappen die de Zeeuwse werkgelegenheid de afge lopen tijd krijgt te verduren. Donderdagavond raakte een monteur gewond bij een val in een windmolen in Rilland. Onge vallen in windmolens zijn zeld zaam, mede dankzij de strenge voorschriften. De gewonde mon teur hield zich daar in de haast niet aan. door Nadia Berkelder Het is half zeven, hoog ste tijd om naar huis te gaan. De monteur die samen met zijn collega aan het werk is in de windmolen aan de Fort- weg in Rilland, wil nog heel even terug naar boven om iets te pak ken. Maar hij valt. Het gaat gelukkig goed met de man, vertelt Erik Bakker van aan nemer EWT de volgende dag. „Hij heeft een gebroken hielbeen, in het ziekenhuis bleek gelukkig dat er verder niets gebroken was. Het had veel slechter kunnen aflopen. Hij is alweer op weg naar huis, in Barneveld." De monteur was een onderaannemer, zegt Bakker. „Het is iemand die we veel inzetten." De man is in het bovenste gedeel te van de molen uitgegleden, ver telt de aannemer „Normaal gespro ken zou hij zich rustig hebben vast gemaakt voordat hij het laatste stuk naar boven ging, maar dat deed hij niet." De man valt 2,5 me ter naar beneden en belandt op een plateau. Dat het plateau op ruim zeventig meter hoogte in de mast van de molen zit, bemoeilijkt de reddingsoperatie. De collega van de man waarschuwt de hulp diensten, onder meer het rope res- 1 cue team, het speciale team van de brandweer dat is opgeleid om red dingen op grote hoogten te ver richten. „Dit is bij ons het ernstigste onge val dat we in lange tijd hebben ge had", zegt Bakker. „We hebben wel eens wat, maar dat zijn kleine re ongelukken. De hele windmo lenindustrie is buitengewoon goed gefocust op veiligheid." Een woord voerster van de arbeidsinspectie bevestigt dat: ongelukken in wind molens zijn zo zeldzaam dat de in spectie er niet eens een registratie van bijhoudt. Windmolenmonteurs moeten ge middeld twee keer per jaar naar boven in elke windturbine. Het on derste stuk van een molen zoals die in Rilland staat, is de medewer ker gezekerd aan een soort karretje dat mee omhoog of omlaag gaat. Als er plots aan gerukt wordt, slaat die op de rem. Helemaal bovenin - de laatste paar meters - moet het personeelslid zich loskoppelen en zich met een lijn aan een vast punt zekeren. „En dat is nu niet gebeurd", vertelt Bak ker. Helemaal naar beneden vallen is zo goed als onmogelijk in eert. windmolen. In'de schacht van een turbine zijn op een aantal punten plateaus aangebracht. Die kunnen de val breken. „Je kan nooit verder vallen dan drie of vier meter", zegt Bakker. „Juist omdat het lastig is om mensen weer uit zon molen van grote hoogte te krijgen zijn de veiligheidsregels zo streng. Iemand die valt mag zelf niet bewegen, dat heeft deze medewerker ook niet gedaan. Rond half negen was hij uiteindelijk terug op de grond." niet in geslaagd na het deelproject Bestevaer (rond het Dokje van Per ry) een volgend deelplan op de markt te brengen. In Bestevaer staat een flink deel van de onge veer honderd woningen nog leeg. In het zogenoemde Blok D, aan sluitend aan Bestevaer, zouden 24 huizen komen. AM krijgt van de gemeente wel nog eens anderhalf jaar extra de tijd om kopers te vindèn voor hui zen in dat Blok D. De projectont wikkelaar krijgt een optie op dat stukje Scheldekwartier. Daar be taalt AM wel een vergoeding voor aan de gemeente, zodat die 'scha deloos' wordt gesteld. Binnen de gemeenteraad zorgt de evaluatie voor grote zorgen en on rust. Vooral de constatering dat er in een jaar tijd niks concreets is ge beurd of verbeterd, leidt tot kritiek op het college. door Wout Bareman TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen, Rijkswaterstaat en de wijk raad Binnenstad werken de ko mende maanden een plan van aan pak uit om de overlast van broe dende visdiefjes te beperken. Die is vooral in de binnenstad van Ter- neuzen groot. Het actieplan moet in februari op tafel liggen, ruim voor de terug keer van de beschermde vogel. Het broedseizoen loopt van eind april tot begin augustus. Voor die tijd moeten dus maatregelen getroffen zijn. De visdiefjes zorgen al jaren voor klachten van met name bin nenstadsbewoners. De broedende vogels verdedigen hun nest en jon gen vaak agressief Vooral toen de visdiefjes nog broedden op het sluisplateau van de middensluis, werden passerende fietsers en voet gangers, maar ook opvarenden van passerende schepen belaagd. Dat was voor Rijkswaterstaat aan leiding een nieuw broedgebied aan te leggen achter de middenha- vendam bij de verkeerspost. Kos ten: ruim drie ton. De jongen wer den er afgelopen broedseizoen ech ter opgegeten door ratten. Rijkswaterstaat gaat de ratten nu bestrijden en de broedlocatie ver der aanpassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 120