Zeeuws-Vlaamse arbeidsmarkt moet internationaler 8 december 2012 deOndernemer m •5 geren verruilen hun geboortegrond voor de universiteitssteden, de bevol king vergijst. Geen redenen om te somberen, haast hij zich te zeggen. Denk Europees, doceert Dufait,en wees realistisch: Zeeuws-Vlaanderen is toch niet meer dan een stipje op de wereldkaart. "Niet alleen de regio, maar vooral Europa bepaalt economi sche recessie of bloei. Grenzen verva gen, mensen zijn mobiel. De arbeids markt is groter dan de eigen streek al leen. Europa is toch een grote fami lie, met een diversiteit aan mensen en culturen. Maak daar gebruik van." Economische levensader Vanuit zijn werkkamer heeft hij uit zicht op het kanaal Gent-Terneuzen. Hij behoeft het economische be- lang van deze vaarweg toch niet te'dui- pa^a,»u.;<".vr den, stelt hij als retorische vraag. Toch dit: "Onze ligging aan diep wa ter is mede onze kracht. Wij halen on ze maïs uit het zuiden van Frankrijk. Cargffl heeft dit jaar een heel pak geïn vesteerd in de bouw van vier nieuwe silo's. Die investering maakt het mo gelijk al onze maïs over water te ver- onze concurren- Vervoer per is duur." Waarmee hij vooral ook wil benadruk- y ken: water is de 4 -3 kracht van Zeeuws-Vlaande ren, breder: van Zeeland. De positioneert zich sinds dit jaar als Land in Zee. Een geweldige vondst, vindt Dufait, die in slechts drie woor den duidt wat Zeeland precies is. Weer dat gevoel van trots. "Dan lees ik in de media enigszins afgunstige verhalen over investeringen in de Gentse Kanaalzone. Het is niet om het een of ander, maar uitgdrukt in tonnen overslag doet Zeeland Seaports doet het minstens zo goed als de haven van Gent." Meer samenwerking, bestaande indus trieën laten floreren, verbetering van het vestigingsklimaat, voorwaarden scheppen om nieuwe bedrijven aan te trekken -dat zijn de doelen die Dufait zich als voorzitter van de werkgevers kring heeft gesteld. Hij heeft het tij mee: de Sluiskiltunnel, de verbreding van de Tractaatweg en de nieuwe zee sluis verbeteren de logistieke ontslui ting van Zeeuws-Vlaanderen. Blijft over de rol van de industrie. Ook die zou wat meer trots mogen uitdragen, mijmert Dufait. Ter gele genheid van het honderdjarig bestaan zette Cargill bij hoge uitzondering de deuren gastvrij open. Het productie proces, een kleine expositie van arti kelen waarin zetmeel is verwerkt. De overweldigende belangstelling, de en thousiaste reacties hebben Dufait aan genaam verrast. "Wellicht dat bedrij ven zich wat vaker laten zien. Want we maken hier in de Kanaalzo ne kwaliteitsproducten." Zeeuws-Vlaanderen moet scha ken op meerdere borden om de economie vitaal te houden. Waar halen we de bedrijven, de mensen en de kennis -dat is de centrale vraag in het rapport Vi sies op de Arbeidsmarkt in Zeeuws-Vlaanderen. Maar voor simultaanschaak is nauwe samenwerking tussen onderne mers, onderwijs en overheden noodzakelijk. Tekst: Peter Oggel SAS VAN GENT - Europa. Har de werkers bovendien, die Zeeuws-Vlamingen, ze behoren tot het puikje van het land. Reden tot juichen? Nee. Het gaat niet goed, concludeert ING al in haar regiorapport 2011/2012. Een jaar eerder heeft Rabo datzelfde gesignaleerd. Oor zaken, in een notendop: recessie en bevolkingsopbouw. Want: in de chemische industrie, waarvan de Zeeuws-Vlaanderen sterk af hankelijk is, vlakt de groei af. Tel daar bij op vergrijzing en ontgroe ning. Bekende feiten: meer dan de helft van de Zeeuws-Vlaamse bevolking bestaat uit 45-plussers, jeugd trekt bij gebrek aan hoger onderwijs weg voor studie elders en keert niet meer terug. De schets is weliswaar niet nieuw, desondanks wel de basis voor het rapport 'Visies op de Ar beidsmarkt in Zeeuws-Vlaande ren'. Het rapport is opgesteld in opdracht van de provincie Zee land in het kader van het OE- SO-project Krimp en Arbeids markt. Het klinkt in tijden van crisis wel licht paradoxaal, niettemin be dreigt vooral krapte op de arbeids markt de (Zeeuws-) Vlaamse eco nomie. Er is nu al een tekort aan (hoogopgeleide) technici. De op lossing is nog niet gevonden, al ondernemen lokale overheden en instellingen -inmiddels ook in goed grensoverschrijdend over leg, de Kanaalzone als aaneenge sloten economische regio in het bijzonder - verwoede pogingen. Opmerkelijke initiatieven zijn er. Onderwijsinstellingen aan weers zijden van de grens werken sa men. De gemeente Temeuzen ontwikkelt een wervingscampag ne in Vlaanderen, voor mbo-ba- nen in de industriële sector, zorg en dienstverlening. Veel lijkt dat niet op te zullen leveren: ook Vlaanderen kampt met tekorten. Verdere internationalisering is 'wenselijk', meldt het rapport, met Spanje, Portugal en Mid den-Europa als 'graasgebieden'. Kunstmestproducent Yara in Sluiskil heeft inmiddels Portuge zen, Grieken en Polen op de loonlijst. In de glastuinbouw bij Westdorpe zijn MOE-landers (Midden- en Oost-Europa) ac tief. Lager opgeleiden vooral. Vacatu res op hbo- en wetenschappelijk niveau leveren met mondiale wer ving nauwelijks problemen op. Bij zorginstelling ZorgSaam in Terneuzen is 35% van de artsen buitenlands. Hoewel? Met het verdwijnen van fiscale voordelen dreigen minder Belgische artsen voor Nederland te kiezen; ZorgSaam heeft inmiddels con tact met een Hongaars bemidde lingsbureau. De Zeeuws-Vlaamse arbeids markt moet internationaler, is de conclusie. Maar dan moet de re gio wel aantrekkelijker zijn om te wonen en te leven, zeker voor jonge mensen. Er is meer. Bedrij ven moeten ouderen aan de slag houden, de aansluiting van onder wijs op arbeidsmarkt moet beter, mogelijk met baangarantie om jongeren in de streek te houden. De focus moet meer op de kracht van Zeeuws-Vlaanderen: mainte nance en procestechnologie, logis tiek, biobased industrie, toerisme. "In plaats van regionaal of lande lijk moet de regio zich Europees of zelfs globaal profileren'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 115