De ondernemer en zijn aannemer DE ONDERNEMER EN DE BETHODE Special: m de Bethode" m deOndernemer 8 december 2 Ondernemer De ondernemer en zijn... Het gaat al een paar jaar niet goed met onze economie. Het gaat ook al een aantal jaren niet goed met de bouwsector. Een trieste constatering is dat er steeds meer bouwbedrijven, aan nemers, architectenbureaus, om vallen. Er komen te weinig op drachten binnen, naast het be drijfsleven houdt ook de overheid de hand op de knip. Voor dit jaar voorziet ING Econo misch Bureau een krimp van de bouwproductie van bijna 6 procent. Het ondememersvertrouwen onder aannemers is door de economische malaise tot een historisch laag niveau gedaald en het aantal faillissementen gestegen tot recordhoogte. Naar ver wachting worden er in 2013 nog maar 50.000 woningen gebouwd. De bouwsector blijft gebukt gaan on der een afnemende vraag. Door de re cessie staan bedrijfsinvesteringen op een laag pitje, gemeenten en provin cies bezuinigen op hun uitgaven voor infrastructuur en de vastgelopen wo ningmarkt zorgt voor minder verko pen van nieuwbouwwoningen. In 2011 groeide de bouwproductie wel met bijna 4 procent, maar dit was vooral te danken aan een zeer sterk eerste kwartaal door voornamelijk weersinvloeden. Op kwartaalbasis daalt de productie al sinds het tweede kwartaal 2011 en ook dit jaar zet deze krimp zich verder voort. Voor heel 2012 verwachten we een afname van bijna 6 procent van de bouwproduc tie en ook voor 2013 nog een lichte krimp (- 1 procent). De vraaguitval zorgt ervoor dat in mei 2012 meer dan de helft van de bouwbedrijven hun manschappen niet aan het werk kon houden door dat zij te weinig opdrachten hadden Bouwondernemers zij" momenteel dan. ook zeer pessimistisch. Het zijn vooral de grote bouwbedrijven die hinder ondervinden van het huidige economische klimaat. Deze bedrijven zijn vaker actiefin de nieuwbouw die veel conjunctuurgevoeliger is dan de renovatiesector. Kleine bouwbedrij- ven deden het in 2011 goed. Ze profi teerden flink van het tijdelijk verlaag de Bi W-tarief op arbeid en zijn va ker actiefin de renovatiesector waar door hun omzet in 2011 groeide met 7 procent. Grote bouwbedrijven lie ten in 2011 wederom een krimp zien. Kleine bouwbedrijven blijven ook dit jaar profiteren van de minder recessiegevoelige onderhoudsmarkt. Bouwbedrijven met 5 tot 20 werkza me personen zagen hun orderboeken dan ook toenemen van 2,9 maanden begin 2012 naar 3,3 maanden in het tweede kwartaal 2012. Bij aannemers met meer dan 50 man personeel daal de de werkvoorraad juist in het twee de kwartaal naar 7,4 maanden van ge middeld 8,2 maanden in het begin van 2012 Net als de rest van de bouw heeft de woningbouw in het eerste kwartaal van 2012 een krimp la ten zien. Woninginvesteringen daalden met bijna 7 procent. Voor ge heel 2012 gaan wij nu uit van een krimp van 8 procent. De markt voor nieuwbouw blijft moeilijk. Huizenko pers zijn afwachtend. De terughou dendheid onder kopers hangt samen- met zorgen over het algemeen econo misch klimaat, de dalende koopkracht door bezuinigingen, de teleurstellen de arbeidsmarkt, dalende huizen prij zen en beperktere financieringsmoge lijkheden. In het eerste kwartaal 2012 daalden de investeringen in bedrijfsge bouwen met meer dan 13 procent. Ook de waarde van de afgegeven ver gunningen bedrijfsgebouwen daalde in dit kwartaal met hetzelfde percenta ge. De daling deed zich vooral voor in de kantorensector. Herstel is van wege de al hoge kantorenleegstand ook niet snel te verwachten. Structurele ontwikkelingen zorgen er voor dat de vraag naar werkplekken de komende jaren blijft afnemen. De beroepsbevolking daalt de komende 20 jaar met bijna 5 procent en de trend van het Nieuwe Werken zal ook de komende jaren doorzetten waar door er minder kantoorwerkplek ken nodig zijn. Door de economische tegenwind heb ben ook veel bedrijven te kam pen met over capaciteit en stellen zij (uit- breidings)plan- nen voor nieuwe huisvesting uit. Voor nieuwe utili teitsbouw gaat ING Econo misch Bureau dan ook uit van een krimp van - 7 procent in 2012 en - 2 procent in 2013. Inves teringen in nieuwe be drijfsgebou wen lopen in het algemeen ach ter op andere bedrijfsinvesterin gen. Ondernemers investeren vaak eerst in software, computers en machi nes voordat zij in nieuwe bedrijfshuis vesting investeren. De aannemer Mensen met een beperking een plek geven in de samenleving, door ze passend werk te bieden bij bedrijven en organisaties in de regio. Dat is het doel van de nieuwe formule'De Bethode' Een'sociale werkplek'voor mensen die een WSW (Wet Soci ale Werkvoorziening) indicatie hebben, maar wel zelfstandig werkzaamheden kunnen uitvoeren. "Tussen de 30 en 40% van onze mensen kan ingezet worden in het reguliere arbeidscircuit," stelt Kees Roovers, directeur De Bethode en De Betho in Goes. We zijn nu een kleine 2 jaar actief en streven uit eindelijk naar 200 detacheringen in totaal. Momenteel werken er al 120 mensen via De Bethode bij een regulier bedrijf of instelling. Hier voelen zij zich een volwaar dig medewerker." De Bethode werkt! Dat is de slogan voor deze nieu we detacheringmethode, geïni tieerd vanuit sociale werkplaats De Betho. "Mensen die via deze formule aan werk komen in het re guliere circuit voelen zich vaak in korte tijd volwaardig medewerker van dat bedrijf. Dat is pure winst voor alle partijen. De ondernemers zijn nu nog huiverig voor het aan nemen van mensen met een be perking. Aan de consulenten van De Bethode de taak om die zorg bij mogelijke werkgevers weg te nemen. Het grote voordeel voor een werkgever is dat de werkne mer die via De Bethode gedeta cheerd is, per uur betaald wordt, en begeleid wordt door een coach. "Een ondernemer staat er dus niet alleen voor en dat werkt drempel verlagend," aldus Roovers. "Ons verzorgingsgebied beslaat De Be- velanden en Tholen. Wij proberen onze mensen goed verspreid over ons verzorgingsgebied te plaatsen, zodat reistijden beperkt blijven. Tot nu toe is dat gelukt voor 120 perso nen, die eventueel ook in deeltijd ingezet worden. Zeker in deze tijd kan het voor ondernemers erg aan trekkelijk zijn één van onze men sen in te zetten. Het gaat veelal om eenvoudige werkzaamheden, die niet als reguliere vacature uitgezet worden en die uitstekend door een Bethode medewerker kunnen wor den uitgevoerd. Met begeleiding van een consulent, die de mensen blijft ondersteunen en als het moet ter plaatste helpt met het opstarten van de werkzaamheden, blijft De Bethode op de achtergrond altijd een rol spelen. Van de in totaal 600 mensen, die onder de WSW vallen, kunnen wij er naar schat ting 200 via detachering plaatsen. Overigens is nog een grote groep van ongeveer 200 medewerkers via het groen- en schoonmaakbe drijf De Betho zichtbaar in de sa menleving aan het werk." Wilbert, een van de medewerkers die via De Bethode gedetacheerd is, bij opdrachtgever Gamma. Barrière wegnemen Om De Bethode onder de aan dacht te brengen werd in 2011 en 2012 deelgenomen aan Contacta. nl. "We hebben hier veel posi tieve gesprekken gevoerd, waarin we De Bethode goed konden uit leggen aan ondernemers. Met de nieuwe formule van De Bethode snijdt het mes namelijk aan twee kanten," benadrukt Roovers nog maals. "Een ondernemer kan taken tegen een aantrekkelijk tarief uit besteden, maar geeft tevens invul ling aan zijn MVO doelstelling. De gedetacheerde werknemer wordt gelukkiger en voelt zich deel van het bedrijf en daarmee van de maatschappij. Uit ervaring van diverse ondernemers blijkt dat De Bethode werkt en dat zou de bar rière voor het in dienst nemen van mensen met een beperking uitein delijk kunnen wegnemen. Waarom De Bethode voor u werkt: - Betaal alleen de gewerkte uren - Profiteer van gunstige tarieven - Verbeter uw bedrijfsresultaat - Benut kwaliteit, ontwikkel talent - Werkt met loyale, gedreven krachten - Geen administratieve rompslomp - Breng MVO in de praktijk (H fy Scottweg 4 pP 4462 GS Goes Tel. 0113-233933

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 106