)g steeds vrij man Autoriteit doet beroep op Mursi 9 cheap.nl dagactie 4* hotel bij de Schoorise Duinen cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 vrijdag 7 december 2012 Al-Ansar wil intrekking decreet Gezaghebbend opleidingsinsti tuut kritisch over beleid Egyp tische president. Republikeinse Garde begon nen orde rond paleis te her stellen. Al Arabiya zegt dat Mursi refe rendum zou willen uitstellen. CAÏRO - Mohamed Mursi kreeg gis teren te maken met een kritisch ge luid uit onverwachte hoek. Het ge zaghebbende soennitische insti tuut al-Azhar deed een beroep op de Egyptische president, die zijn leiderspositie voor een groot deel te danken heeft aan de machtige Moslim Broederschap, om zijn om streden decreet van 22 november in te trekken. Al-Azhar riep ook op tot een natio nale dialoog tussen alle politieke stromingen. De bemoeienis van het instituut vergroot volgens waarnemers de druk op Mursi. De al-Azharuniversiteit is een autori teit in de soennitische wereld. Het is een van de oudste universiteiten ter wereld. Voor de soennitische is lam geldt al-Azhar als beste oplei dingscentrum ter wereld. Naast theologie worden er ook genees kundige en technische opleidin gen aangeboden. Met het decreet van 22 november trok Mursi veel macht naar zich toe en zette hij de rechterlijke macht goeddeels buitenspel. Hij beloofde dat hij zijn nieuwe be voegdheden opgeeft, zodra een nieuwe grondwet is geratificeerd. Maar het ontwerp voor de grond wet is controversieel. Het be schermt volgens critici onvoldoen de de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van religie voor niet-soennitische moslims en de vrouwenrechten. De nieuwszender al Arabiya meld de gisteren dat Mursi het fel om streden referendum dat 15 decem ber zou worden gehouden, vol gens plaatselijke media wil uitstel len ten behoeve van een nationale dialoog. Bevestiging hiervan bleef gisteravond uit. De Republikeinse Garde, een eli te-eenheid van het Egyptische le ger, begon gistermiddag met het herstellen van de orde bij het presi dentiële paleis, waar voor- en te genstanders woensdag met elkaar slaags raakten. Bij de rellen verlo ren zeven mensen het leven en vie len honderden gewonden. De aanhangers van Mursi gaven ge hoor aan het bevel van de Garde om zich te verwijderen. Enkele tientallen tegenstanders weiger den hardnekkig zich uit de voeten te maken, maar werden op afstand gehouden door barricades met prikkeldraad en tanks. Het militaire apparaat speelde een belangrijke rol in het afzetten van Mursi's voorganger, de dictator Hosni Mubarak, tijdens de volks opstand vorig jaar. Tot nu toe heeft het zich buiten de huidige crisis gehouden, hoewel er binnen de legertop onvrede bestaat over de wijze waarop Mursi zich mani festeert. De commandant van de Republikeinse Garde, generaal Mo hamed Zaki, maakte gisteren dui delijk dat de veiligheidstroepen 'geen instrument zullen zijn om demonstranten te verpletteren'. per/toplocatie één superactie! DUSSELDORF Cardioloog verdacht van experimenten Een prominente cardioloog in Düsseldorf wordt ervan verdacht met honderden patiënten te heb ben geëxperimenteerd. De inmid dels gepensioneerde Bodo-Ecke- hard Strauer zou hartpatiënten een experimentele behandeling heb ben laten ondergaan zonder hen voldoende in te lichten. Het univer siteitsziekenhuis overweegt straf rechtelijke stappen te nemen. WENEN Oostenrijkse vergeet 390.000 euro in bus Een Oostenrijkse vrouw heeft een tas met daarin 390.000 euro in de bus laten liggen. Daar kwam de buschauffeur achter toen hij aan het eind van de dag zijn bus aan het schoonmaken was. Hij heeft het geld naar de politie gebracht. De politie heeft de eigenaresse van de tas opgespoord. Het bleek een oudere dame te zijn. LONDEN Arrestatie bekende Britse pr-goeroe Een van de bekendste Britse pr-goe- roes, Max Clifford, is gearresteerd op verdenking van oude, seksgere- lateerde misdrijven. De arrestatie zou niet direct in verband staan met het seksschandaal rond de do de BBC-ster jimmy Savile. Die zou zich op grote schaal hebben vergre pen aan schoolmeisjes. Woensdag werd BBC-presentator Stuart Hall (82) gearresteerd. JAKARTA Dikke agenten Indonesië op sportles De politie van de Indonesische hoofdstad Jakarta verplicht agen ten die meer dan 100 kilo wegen, twee keer per week te gaan spor ten. Het politiekorps in de Indone sische hoofdstad kampt met te veel dikke agenten. Bijna 300 zwaarge wichten zijn al aangemeld voor de sportlessen die bestaan uit aero bics en push-ups. Winnaar Britse loterij haalt geld niet op Een onbekende gokker heeft zijn lot uit de loterij ter waarde van bijna 80 miljoen euro in Groot-Brit- tannië niet verzilverd. De National Lottery deed een verwoede poging om de prijswinnaar te vinden, maar tevergeefs. Spelers in de natio nale loterij moeten hun lot binnen 180 dagen verzilveren. De miljoe nen plus rente gaan nu naar een fonds voor goede doelen. JOHANNESBURG Vliegtuigcrash Zuid-Afrika: 11 doden Een militaire Dakota (DC3) met een medisch team aan boord is woensdag neergestort in Zuid-Afri ka. Door de crash kwamen elf men sen om het leven. De medici waren onderweg naar de 94-jarige Nelson Mandela voor een routine-onder- zoek. Mandela woont in een afgele gen deel van het land. De oorzaak van het neerstorten is niet bekend. V' 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis gebruik zwembad 1/ Gratis gebruik sauna Nabij Alkmaar en het strand Maxima Hotels Jan van Scorel schermd, de regeringen van Sudan en de Democratische Republiek Congo doen weinig om het ge weld te stoppen en gemeenschap pen die zijn verwoest, worden niet hersteld, aldus Invisible Children. Het zou goed zijn als Kony wordt gepakt, zegt De Vries van het Afri can Studies Centre. Maar zij wijst er op dat Kony niet het enige of grootste probleem is in mid den-Afrika: „Hij is het publieke ge zicht van de verschrikkelijke din gen die daar gebeuren. Maar hij is het symptoom van iets groters. Er speelt veel meer in Zuid-Sudan, Congo en de Centraal Afrikaanse Republiek." TSJAAD Ndjamena CENTR. AFR. REP. obo Khartoem I SUDAN Nzara Addis Abeba ETHIOPIË DEM. REP. CONGO UGANDA J| Kampala Nederland op zelfde schaal infographic De Persdienst Zoektocht naar Joseph Kony 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9