Opgejaagde Kony n< 8 Russen met tochtstrips en schildertape de koudste winter in Prada dragende duivelin wordt getipt als ambassadeur in Parijs of Londen vrijdag 7 december 2012 door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - Aan de markt op de Le- ninski Prospekt in Moskou, onder de vleugels van het standbeeld voor ruimtevaarder Joeri Gagarin, doen de handelaars in tochtstrips, schildertape en isolatiemateriaal goede zaken. De wind jaagt de stuivende sneeuw langs de kleine kioskjes die al ruim twintig jaar huishoud- artikelen verkopen, van strijkplan ken tot stopverf. „Het is ieder jaar hetzelfde", lacht verkoopster El- noera. „Pas wanneer de sneeuw door de kieren waait gaan mensen nadenken." In de oudere panden van de stad worden de huizen iedere winter letterlijk dichtgeplakt. Met lijm, kranten en tochtstrips gaan bal kondeuren en kieren tot de lente op slot. De Russische evenknie van het KNMI voorspelt de streng ste winter in zeker twintig jaar. De komende maanden zal de tempera tuur in het Europese deel van Rus land niet veel van de norm afwij ken, maar vanaf februari wisselen extreme kou en relatief warme temperaturen elkaar snel af. „De golfstroombeweging in de Atlan tische oceaan is dit jaar uitzonder lijk warm", legt directeur Roman Vilfrand bij radiostation Majak uit. „Daar zullen wij in Rusland de ge volgen van ondervinden. Grote temperatuurschommelingen en een koude, koude winter." Afgelo pen weekend maakte een enorme file op de snelweg tussen Moskou en Sint-Petersburg internationaal furore. Dagenlang stonden auto mobilisten op de Mio ter hoogte van de stad Tver klem tussen sneeuwschuivers, vrachtwagens met pech en enorme bergen sneeuw. Op het hoogtepunt stond er 190 kilometer file, hulpdiensten moesten water, voedsel en dekens uitdelen. De file loste eerder deze week op, maar chauffeurs moeten volgens de hulpdiensten nog altijd rekening houden met vertraging. De bezoekers van de markt op de Leninski Prospekt halen de schou ders op. „Als we in Rusland al bang zijn voor een beetje sneeuw, dan kunnen we wel inpakken", zegt Valentina Jakovleva, een ge pensioneerde vrouw die met een plastic zak vol tochtstrips op de trolleybus wacht. „Zolang ik me kan herinneren, zijn de winters koud. Je moet de deuren en ramen goed afplakken, een flinke wollen shawl omdoen en goede schoenen kopen. Er is niets mooier dan een kraakheldere, lekker koude winter. Ik heb er zin in." Alle aandacht op YouTube blijkt onvoldoende Even was Kony 'hot'. Miljoe nen mensen ontdekten via YouTube welke misdaden hij heeft gepleegd. Het doel was hem dit jaar te pakken, maar hij zit nog steeds in de jungle. door Joost Sijtsma Het dreigt niet te lukken. Joseph Kony, de leider van het Verzetsleger van de Heer, zal eind dit jaar nog steeds een vrij man zijn. Opgejaagd, maar vrij. Het In ternationaal Strafhof wil hem - sinds 2005 - berechten wegens oor logsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. De jacht op Kony kreeg afgelopen voorjaar een impuls toen de orga nisatie Invisible Children via You Tube een videofilm over de wan daden van Kony verspreidde. Er was kritiek op de film omdat die eenzijdig zou zijn, maar ondanks dat - of misschien juist daardoor - werd de aanklacht - want dat was het eigenlijk - een wereldwijde hit. Ruim 80'miljoen mensen bekeken de videoclip. Kony moest nog dit jaar worden opgepakt, was de boodschap die door miljoenen mensen werd onderschreven. De 'grootste misdadiger van Afrika' moet volgens Invisible Children achter de tralies. Dit gevoel van rechtvaardigheid botste in de maanden daarna op de harde reali teit en die is dat het heel lastig is Kony te traceren, laat staan op te pakken. „De jacht op Kony staat niet op een laag pitje, de intentie om hem te pakken is er nog steeds", zegt Lotje de Vries van het African Studies Centre van de Uni versiteit Leiden. „Maar de aan dacht is wel weer even wegge zakt." In zijn 26 jaar als leider van de re bellenbeweging, die in het noor den van Uganda ontstond, wordt Kony ervan verdacht ongeveer 30.000 kinderen te hebben ont voerd. Na te zijn gehersenspoeld werden deze kinderen ingezet als moordmachines. De meisjes moes ten dienen als seksslaven. Daar naast wordt het Verzetsleger ver dacht van het vermoorden van mensen, verkrachtingen en het plunderen van dorpen. Er wordt geschat dat door het conflict min stens 100.000 mensen om het le ven zijn gekomen. Kony behoort tot de etnische groep Acholi die vreesde te wor den onderdrukt bij het aan de macht komen van Yoweri Museve ni in 1986. Het Heilig Verzetsleger, onder leiding van Alice Auma, werd in 1987 verslagen, maar Kony verenigde de restanten van de ver slagen rebellengroep, gaf het de naam Verzetsleger van de Heer en nam de leiding op zich. De strijd tegen het centrale gezag in Uganda is vermengd met religieuze ele menten. De rebellen hebben ver klaard een staat op te willen rich ten op basis van de Tien Geboden. Het Verzetsleger telt nu naar schat ting een kleine duizend strijders. Door de publieke campagne van Invisible Children werd de jacht op Kony geïntensiveerd. Een militaire eenheid van de Afri kaanse Unie maakt jacht op Kony. De eenheid bestaat uit zo'n 3.000 militairen uit - vooral - Uganda, Somalië en de Democratische Re publiek Congo en wordt gesteund door ongeveer honderd Ameri kaanse elitesoldaten. Deze militai ren waren al gestuurd voordat de film op YouTube de ronde deed. Hun taak is de Afrikaanse troepen te ondersteunen met advies en in formatie. De Amerikaanse betrokkenheid da teert niet alleen van dit jaar. In 2008 stuurde het Africa Com mand militaire adviseurs naar Uganda. Daar werd een plan be dacht om het kamp van Kony in Congo aan te vallen, maar hij was al weg voordat de aanval werd in gezet. Door de toenemende militai re druk is Kony met zijn strijders dieper het oerwoud in getrokken. Joseph Kony in 2006 in het zuiden van Sudan. foto Stuart Price/AP Daar is het lastig hen op te sporen. Ze houden zich schuil in ontoegan kelijk gebied en gebruiken geen ra dio's en mobiele telefoons zodat ze moeilijk getraceerd kunnen worden. De Amerikanen denken dat Kony zich verstopt in een uit hoek van de Centraal Afrikaanse Republiek en de Ugandezen ver moeden dat hij in Sudan zit. Invisible Children stelt vast dat er weinig resultaat is geboekt sinds in juni van dit jaar een internationale strategie tegen het Verzetsleger werd ontvouwd. De bevolking wordt niet tegen aanvallen be- door Bob van Huët LONDEN - Het is goed gebruik in de Amerikaanse politiek om gulle ge vers aan winnende verkiezings campagnes te belonen met een di plomatieke hoofdprijs. Veel beter dan een glamoureus ambassadeur schap in Londen of Parijs bestaat er dan niet. Op de eerste locatie ben je zeker van ontmoetingen met royals en op de tweede weet je je omringd door de culturele we reldelite. Naar verluidt is de duivel nu zelf kandidaat voor een van de ze beide snoepjes ofwel Anna Wintour. De alom gevreesde en hooggehakte Prada-duivelin en ge vreesde hoofdredacteur van het Amerikaanse modemagazine Vogue gaat de diplomatie in. Mevrouw Wintour is volgens het financiële persbureau Bloomberg dé kandidaat voor het ambassa deurschap in Londen (haar geboor testad) dan wel Parijs. De benoe ming is een bedankje van presi dent Obama voor Wintours inzet voor zijn herverkiezing/De ge vreesde modekoningin wist tij dens de verkiezingscampagne ruim 30 miljoen euro op te halen voor de verkiezingskas van de De mocraten. De fondsenwerving ge schiedde op mondaine diners en met haar 'Startbaan naar Winst'-initiatief waarbij vriendjes uit de New Yorkse modescene ont werpen bedachten en verkochten, rond het thema 'Obama'. De mogelijke komst van de erken de bitch Wintour (om wie de film The Devil wears Prada draait) doet de beau monde al smullen. De com mentator van de conservatieve Dai ly Telegraph ziet de brokken al voor zich op een moment dat de relatie tussen Washington en Lon den toch al niet meer zo innig is als die ooit was. 'De nieuwe ambas sadeur moet een ervaren onder handelaar zijn, niet iemand die ge wend is schriftelijke bevelen te ge ven', aldus de Telegraph. Er is overigens een concurrent voor de post in Londen want de voorzitter van Obama's herverkie zingsfonds, ene Matthew Barzun, moet ook nog worden beloond. Barzun investeerde uit eigen zak vier ton in Obama. Op het ministerie van buitenland se zaken in zowel Londen als Pa rijs ergeren diplomaten zich groen en geel dat Washington de laatste jaren alleen maar amateurs stuurt. De laatste ambassadeur in Parijs was directeur van de Jim Henson Corporation, bekend van de Mup- pets. Het wachten is op Alicia Keys of Quentin Tarantino, ver zucht een Londense diplomaat. 50,-KORTING! 80,-KORTING! 180,- KORTING! 130,- KORTING! Meer? WWW.PELEKAANREIZEN.NL/BUSREIZEN OF TEL: 088 - 735 45 25 Ut J2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8