'Geweld zit ook in jou' binnenland 17 KRAS,NL Boek nu de allerlaatste plaatsen! B Kerstaanbieding Salzburgerland B Kerst aan de Eifel, Rijn Moezel B Kerst op de Liineburger Heide B Singlereis Kerst aan de B Kerst in Tirol B Kerst in Zwitserland Italië B Kerst in Karinthië B Kerst in Boedapest B Kerst in Wenen 0 B Singlereis Feestdagen Hannover B Feestdagen in Wenen 0 B Singlereis Feestdagen Thüringen vrijdag 7 december 2012 Lid harde kern Feyenoord schrijft boek over zijn ervaringen Feyenoordfan Yoeri Kievits schreef het boek Rotterdam Hooligan. Verslaggever Cyril Rosman ergert zich vaak mateloos aan de hoolies van 'zijn' club. Een gesprek. Op de avond van 30 no vember 2006 lopen Yoeri Kievits en zo'n 1.500 andere Feye- noord-hooligans door de Franse stad Nancy. Ze slopen de binnen stad en daarna het stadion van de voetbalclub. De Europacup-wedstrijd Nan- cy-Feyenoord wordt gestaakt, de spelers krijgen last van het traan gas dat de politie gebruikt om de rellen in het stadion te stoppen. Franse fans rennen in blinde pa niek alle kanten op. „Werkelijk alle kranten en tv-sta- tions wereldwijd maken melding van de veldslag in Nancy. Apetrots zijn we en Feyenoord is gevreesd - en niet zonder reden", schrijft Yoe ri zes jaar later in zijn boek Rotter dam Hooligan. Op de koude donderdagavond van 30 november 2006 jog ik door de straten van mijn woonplaats Bre da. Via mijn mp3-speler hoor ik hoe de wedstrijd in Nancy gigan tisch uit de klauwen loopt. Ik vloek een paar keer zó hard dat en kele argeloze fietsers verbaasd op kijken. Dit wordt weer een forse boete voor Feyenoord. Of erger. Weer gaat het imago van Feye noord eraan. Weer die hooligans, denk ik. Zes jaar later zitten we op een kou de en donkere vrijdagavond tegen over elkaar in een café. Yoeri Kie vits, bijna 30 jaar, heeft het boek Rotterdam Hooligan geschreven waarin hij zijn carrière als een van de smaakmakers van de harde kern van het Rotterdamse hoolie- korps beschrijft. En uitlegt waar om hooligans doen wat ze doen. Kievits en ik gingen beiden als klei ne kinderen aan de hand van onze vaders voor het eerst naar De Kuip. En we zijn er nooit meer weggegaan. Kievits koos voor een bestaan als hooligan, ik voor een geweldloos supportersleven. Ik heb al jaren een seizoenskaart, Kievits al jaren een stadionverbod. We kennen elkaar overigens niet. Uit mijn jaszak pak ik een voetbal kaartje, leg het op tafel en schuif het naar hem toe. „Zo hé, heb je die nog? Daar zijn er niet veel van, die verkoop is snel gestopt." Het is een kaartje voor Feye- noord-Tottenham Hotspur, 15 fe bruari 2007, Vak K, rij 1, stoel 24. De wedstrijd is nooit gespeeld. Ter wijl de voorverkoop voor die der de ronde van de Uefa Cup al in gang was, besloot de Uefa Feye noord uit het toernooi te gooien vanwege de rellen in Nancy. Weetje dat ik daar nog steeds kwaad over ben? Jullie hebben het zo verpest voor veel Feyenoord-fans. „Ik begrijp je gevoel. Het is schan dalig wat gebeurd is. Het kwam door drank en drugs. Het gebeurt niet meer, we letten er op." Je was er zelf bij, beschrijft het uitge breid in je boek. Je deed mee aan de vernielingen. „Ik heb een vuilnisbak door de eta lage van een Miss Etam gegooid daar. En ben in het stadion ge weest. Toen voelde het goed. Als je een etalage vernielt, is dat niet tast baar, je ziet de eigenaar niet, je ziet de gevolgen niet. Maar ik weet nu: wij verdedigen de eer en trots van Feyenoord, met onze vuisten. We slopen geen steden." Rotterdam Hooligan verkoopt als een trein, het boek komt nu ook uit in België. Kievits verschijnt overal in de media. Het is, claimt hij, voor het eerst dat het leven van een groep hooligans van bin nenuit is opgeschreven. Het is het verhaal van een jongen, nu een man met een zoon, die duidelijke keuzes maakt: Feyenoord komt on voorwaardelijk op de eerste plaats. De eer van die club moet verde digd worden, tegenstanders versla gen. Op pleinen, in kroegen en achterafsteegjes. Keuzes voor war me kameraadschap en kil geweld. „De smaak van bloed in mijn mond maakt iets dierlijks in me los", schrijft hij. Nu: „Het is een an dere belevingswereld dan waar jij je in bevindt, een andere scene. Waarom de keuze voor geweld? De zucht naar spanning, naar broe derschap. De jongens van de harde kern kunnen elkaar altijd bellen, we helpen elkaar. Geweld is een onderdeel van die broederschap." Maar door dat geweld heb je al acht jaar een stadionverbod. Dan schiet je jezelf toch in de voet? „Op een wedstrijddag ga ik ge woon met de andere jongens mee naar het stadion, maar als zij naar binnen gaan, ga ik in een kroeg tv kijken. Dat doet pijn. Maar als je kiest om te vechten voor je club, dan kan een stadionverbod daar bij horen. Eind december loopt mijn verbod af, thuis tegen Gronin gen mag ik weer naar binnen. Ik verheug me erop. Onlangs liep het stadionverbod van een andere jon gen af, een agent kwam naar hem toe en zei: 'Je bent welkom, jon gen'. Maar ook al ben ik net weer binnen: als mijn kracht wordt ge vraagd, dan doe ik weer mee." Kievits schreef zijn boek om een inkijkje te geven in een harde kern en de vooroordelen die over hooli gans bestaan te ontkrachten. Het zijn niet per definitie kansarme, laagopgeleide jongeren. Het zijn mensen uit alle geledingen van de maatschappij die de keuze hebben gemaakt geweld te gebruiken. „Een behoefte die in ieder mens zit, ook in jou." Hij heeft twee gezichten. De au teur hier aan tafel, vriendelijk en voorkomend. Hij verwoordt zijn gedachten goed, is niet dom, heeft een eigen bedrijf in steigerbouw. Een vader van een jonge zoon, die hij zal adviseren niet dezelfde keu zes als hijzelf te maken. En de hooligan die vechtend door het land trekt en daarvan geniet. Die levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis belandt. Het lid van de harde kern die, als hij met zijn vrienden naar Pauw en Witte- man in Amsterdam gaat, gevolgd wordt door de politie. De uitzen ding mocht ook niet live worden uitgezonden. Je boek gaat vooral over vechten. Gaat het bij jullie wel om Feyenoord en voetbal, of zou het overal over kunnen gaan en draait het om de ka meraadschap en het geweld? „Het gaat wel degelijk om voetbal, we kunnen uren ouwehoeren over hoe Pellè het best tot zijn recht komt. We gebruiken de club niet alleen om ons ei kwijt te kunnen. Er zijn de laatste jaren weinig ge weldsincidenten en toch blijven we bij het voetbal. De Voetbalwet heeft het geweld om zeep gehol pen, de politie zit er bovenop." Veel voetbalfans zouden dat goed nieuws noemen: dat de Voetbalwet het geweld heeft laten verminderen. „Wij moeten ons ei kwijt. We bele ven een kick aan vechten en dat zullen we blijven doen. We zijn een vulkaan die wacht tot hij weer kan uitbarsten." Rotterdam Hooligan, Yoeri Kievits. Just Publishers. 18,95 euro, boeken- route.nl Yoeri Kievits, auteur van Rotterdam Hooligan. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 ;5epm Prijzen zijn p.p. tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exc/usieJ reservermgskosten en waarom zou je meer betalen alle reizen met 100% VERTREKGARANTIE t/ per Comfort Class bus (met méér beenruimte!) vele gegarandeerde opstapplaatsen door heel Nederland v' volledig verzorgd tijdens de feestdagen: inclusief verblijf in goede hotels, ontbijt, feestelijke diners en excursies óók reizen speciaal voor singles: op uw vakantiebestemming een 1-persoonskamer zónder toeslag 7 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 21/12 Nog nooit zo voordelig, met o.a. Hallstatt en Salzburg Zie 6 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 22/12 Met o.a. Hamburg, Bremen en het mooie vakwerkdorp Celle Zie 6 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 23/12 Ontdek de knusse stadjes Monschau, Cochem en Keulen 5 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 23/12 4-sterren hotel! Bezoek Paderborn, Detmold en Winterberg 8 dgn o.b.v. ontbijt diner - v Combinatie van leuke uitstapjes ei 8 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 21/12 Combinatie van 2 landen met o.a. Lugano, Milaan en Como Z 8 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 21/12 Beleef een witte kerst in o.a. Salzburg en aan de Weissensee Zie 8 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrt De 'Lichtstad van het Oosten', tijdens 8 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrf Met o.a. Wenen, de abdij van Melk en 11 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 23/12 Met o.a. de Harz, Hameien, Bückeburg en Wolfenbüttel Zie 12 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 23/12 Met o.a. Wenen, de abdij van Melk en Schloss Schónbrunn Zie 8 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 21/12 Combinatie van leuke uitstapjes en langlauf/wandeltochten Zie www.kras.nl/12290 8 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 21/12 De 'Lichtstad van het Oosten', tijdens kerst op haar mooist 8 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 21/12 Met o.a. Wenen, de abdij van Melk en Schloss Schónbrunn 11 dgn o.b.v. ontbijt diner - vertrek: 23/12 garant vertrek Beleef dit prachtige gebied, met o.a. het Thüringerwald en Dresden Ze www.kras.nl/12488 zie Weser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7