Axel 800 jaar leeft al volop van jong tot oud Meer arme kinderen Huurder wijkt niet voor Zeeuwse Gronden Bewoners van grensdorp Heikant scheren niet alle kippen over één kam almanak Zoeken Wildbreien z door Raymond de Frel Heikant, een rustig dorp in de Hulster polder. Een ideale plek om kip pen te houden. Rijd er maar eens een rondje en je consta teert al snel dat menig hobbykip hier het baasje van verse eieren voorziet. Maar een hobby kipje hier en daar is natuurlijk wel heel wat anders dan een stal met ne gentienduizend kippen, net over de grens met België. Veel bewoners van het dorp vre zen stank-, geluids- en verkeers overlast van het pluimvee. De ge meente Hulst ziet echter geen re den om halsoverkop bezwaar te maken tegen de kippenfarm. Op het eerste gezicht lijkt de stal na melijk niet in strijd met de regels zoals die in Nederland gelden, liet wethouder Diana van Dam- me-Fassaert weten. Op grond van informatie van de gemeente Stek- ene concludeert zij dat de stal vol doet aan de regels in de Wet geur- hïnder en veehouderij en ook niet in strijd is met de Wet ammoniak en veehouderij. Aan die opstelling zit volgens rea- geerder 'jack' een luchtje. „Hulst is zeker weer eens omgekocht Als die fabriek in haar achtertuin of tegen Hulst was gekomen, had het niet doorgegaan. In de dorps kernen zitten weinig kiezers, dus wat daar gebeurt kan ze geen fluit schelen", raast hij als een olifant door een porseleinkast. Zijn ongezouten mening is spek kie naar het bekkie van 'buurtbe woner'. „Inderdaad Jack, je hebt gelijk. Overigens laat de gemeente al lang zien weinig waarde te hechten aan haar natuurterrei nen. Dorpsbewoners en recrean ten zitten straks in de stank van een plofkippenfabriek en het na tuurgebied gaat snel in kwaliteit HULST - In de gemeente Hulst groeien ongeveer 400 kinderen in armoede op, blijkt uit een onder zoek van de SP Hulst. Dat maakte 'Sinterklaas' bekend in de commis sie Samenleving, waar de Sint op uitnodiging van de SP de commis sieleden toesprak. „Thuis is te weinig geld voor een gezonde maaltijd, schoolreisjes, nieuwe kleren of een verjaardagsca deautje voor vriendjes", aldus de Sint. Hij mag graag het gaspedaal stevig indrukken, die jonge Schouwen-Dui- velander. Doorgaans komt hij er mee weg. Tot frustratie van zijn mede weggebruikers die na een inhaalac tie de achterlichten van zijn auto snel kleiner zien worden. Laatst liet zijn spreekwoordelijke geluk hem dan toch een keer in de steek en met een lelijk ook. Hij presteerde het om W---- A De bollen wol zijn niet aan te slepen. Zo fanatiek zijn vrouwen in Axel aan het breien. Op de Boerenlanddag, 20 mei, is het de bedoeling lantaarnpalen en de molen aan te kleden. Joke van Hoeve, Anne-Marie de jonge en Magda van de Velde (vlnr) coördineren de breiactie. achteruit door deze ammoniak- bom. Vleesfabrieken als deze ho ren thuis tussen de industrie in de Kanaalzone. Of nog beter, bij het oud papier." 'Buurtbewoner' vergeet gemaks halve even dat de kippenstal is be dacht op grondgebied van de ge meente Stekene, en dus niet aan de Nederlandse kant van het dorp. Ook een aantal dierenlief hebbers laat van zich horen. Dat is geen vreemd verschijnsel; zo dra er op de website van de PZC berichten verschijnen die kunnen worden gerelateerd aan het wel zijn van dieren, regent het al snel reacties als 'stop het dierenleed'. Opvallend is dat in een ander be richt over de komst van deze stal heel anders wordt gereageerd. Stichting Het Zeeuwse Landschap liet weten dat de kippenfarm een bedreiging kan vormen voor het nabijgelegen natuurgebied De Schommeling. Een aantal natuur liefhebbers spoort de stichting aan bezwaar te maken, maar ene 'Brammetje' heeft het niet zo op de natuurclub. „Het Zeeuwse Landschap kent maar een metho de om natuurgebieden te maken: met de bulldozer cultuurgrond wegschrapen, een paar putjes ma ken en tot slot palen met prikkel draad er omheenWaarschijnlijk hebben ze intussen wat kikker dril en salamanders geplempt in die putjes. En die kunnen natuur lijk ook niet tegen ammoniak. Dit zwaar gesubsidieerde clubje is erg kneuterig bezig en maakt zich op de lange termijn belachelijk." Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post uw bijdrage on deraan een bericht. Tip? redactie@pzc.nl 54 kilometer boven de toegestane li miet te rijden en deze keer werd hij gesnapt. En moest ter plaatse het ro ze kaartje inleveren. Bedremmeld ging hij huiswaarts. „Maik moet wat bekennen; ik ben mijn rijbewijs kwijt." Ma zag het probleem eigen lijk niet zo„Dan moet je eens goed nadenken waar je het gelegd kunt hebben", was haar raad. Axel maakt zich op voor een jaar tjokvol festiviteiten. De stad bestaat in 2013 achthonderd jaar en dat mag iedereen weten. Meer dan vijftig activiteiten staan op het programma. En het mooie is, vindt de organisatie, van jong tot oud denkt en doet mee. door Harmen van der Werf Ze kunnen niet wach ten, de organisatoren van Axel 800 jaar stad. Volgende week is het al raak. Het jarige Axel krijgt een eigen stadsomroeper en die wordt donderdag om half vier 's middags op de kerstmarkt geïn stalleerd. Het is het eerste zichtbare teken van wat de 'erpelkappers-stad' in 2013 te wachten staat Achter de schermen is al ontiegelijk veel ge beurd. „Notaris Hendrikse en Piet de Blaeij, voorzitter van het streek museum Land van Axel, hebben twee jaar geleden de eerste stap pen gezet", weet Frank Deij, lid van de werkgroep 'leute en mu ziek'. Vervolgens is een sneeuwba leffect ontstaan, met onder meer onverwacht drukbezochte bijeen komsten in cultureel centrum De Halle. Onder het motto 'zwaan kleef aan' hebben praktisch alle verenigin gen, scholen en tal van andere or ganisaties zich op de viering van Axel 800 jaar stad gestort. Heel wat nieuwe activiteiten staan op de rol, zoals een Axel 800 Kwis (12 januari in De Halle), de plaatsing van stadspoorten (in april), histori sche dansen door schoolkinderen (24 mei), een stadsomroeperscon cours (1 juni) en een academische zitting met de presentatie van het boek Axelaars van Frank Deij (16 november). Veel evenementen die jaarlijks plaatsvinden in Axel, zoals het Old timerfestival (Hemelvaartsdag, 9 mei), de Nationale Molendag (11 mei), de Boerenlanddag (20 mei) en de herdenking van de bevrij ding in 1944 (eind september), krij gen bovendien een jubileumsaus je. „Zo proberen we de burgemees ter van de Poolse stad Gdynia naar Axel te halen", vertelt Sankie Kos ter, die ook lid is van de werk- 'In de Kleine Kreek komt een ponton voor festivi teiten, dat is ongekend' groep 'leute en muziek'. „Tot nu toe zijn de berichten uit Polen po sitief" Het jubileumjaar is goed volge boekt, waarbij - zonder wie of wat dan ook te kort te doen - twee fes tiviteiten eruit springen: de ope ning van het Festival van Zeeuws- Vlaanderen (24 augustus) en Pota- tolands (7 september). De opening van het Festival van Zeeuws-Vlaan deren vormt de opmaat voor een week vol cultuur, gepresenteerd op een drijvend ponton in de Klei ne Kreek. „Heel bijzonder", noemt Loes den Doelder van de werk groep 'leute en muziek' die locatie. „Anders mag dat nooit en nu wel, met dank aan onze visvereniging G.O.A." Van 24 tot en met 1 sep tember ligt het ponton in de Klei ne Kreek. Potatolands belooft helemaal wat, 7 september. Frank Deij spreekt van de Axelse versie van het super- populaire Lowlandsfestival. Aard- appel-brilletjes zijn al gedrukt om de sfeer erin te brengen. Axelaars - 'erpelkappers' - wordt gevraagd daarmee aan de slag te gaan; bij voorbeeld speciale foto's met het aardappel-brilletje. Frank Deij: „Ik weet zeker als je die brilletjes in de cafés legt, dat de fantasie op hol slaat." Overzicht festiviteiten Axel 800 jaar stad Hij vroeg de hulp van de commis sie en wil dat B en W bij het Rijk aandringt op een plan om de ar moede onder kinderen te bestrij den. De SP komt komende raadsverga dering met een motie. Wethouder Frank van Driessche denkt dat arme ouders meer gewé zen moeten worden op de moge lijkheid die de gemeente biedt om hun kinderen te laten meedoen met cultuur- en sportactiviteiten. Al vijftig activiteiten staan op de rol voor de viering van Axel 800 jaar stad. Een kleine greep: Installatie stadsomroeper op kerst markt bij stadhuis, donderdag 13 december, 15.30 uur. Axel 800 Kwis, zaterdag 12 januari, in De Halle. Aanleg Axel 800-bos, Eilandje van de Meijer bij Spui, 20 maart. Plaatsing stadspoorten, gemaakt door scouting Axel, in april. Demonstraties Vereniging Histori sche Vliegtuigen, 9-12 mei. Historische dansen schooljeugd, 24 mei. Stadsomroepersconcours, 1 juni. Keuredag met Breugheiiaanse maaltijd, 8 juni. Ponton in Kleine Kreek, 24 tot en met 1 september, met opening Festival Zeeuws-Vlaanderen (24 au gustus), koren (29 augustus), dan sen op het water (30 augustus), oe cumenische dienst en korenzang (31 augustus) en dineren op het water (1 september). Axelse bos, toneeluitvoering 't Geheim van Axel, 13 en 14 sep tember. Expo grootste merklap bij Pot, 14 september. Bevrijdingsactiviteiten, 19-21 sep tember. Slotmanifestatie met presentatie boek Axelaars, 16 november. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Een bewoner van de Jozinastraat in Terneuzen is naar de Raad van State gestapt tegen de nieuwbouwplannen van Stichting De Zeeuwse Gronden, die op de plaats van zijn huis een project voor begeleid wonen mag bouwen voor psychiatrische cliënten. „Hij zit daar al jaren prima in een opgeknapt huis en gaat niet ak koord met de huuropzegging door woonstichting Clavis die zijn huis heeft beloofd aan De Zeeuwse Gronden", zei de raadsman van de Terneuzenaar woensdag bij de Raad van State in Den Haag. De bewoner heeft ook een rechtszaak lopen bij de Middelburgse recht bank tegen de ontbinding van zijn huurovereenkomst voor zijn huis aan de Jozinastraat. De bewoner ging niet in op enkele aanbiedingen van Clavis voor an dere woonruimte. De Raad van State moet beslissen of er privaat rechtelijke belemmeringen zijn waardoor de bouwvergunning die de gemeente Terneuzen heeft ver leend niet kan worden gebruikt. De hoogste bestuursrechter is daar voor afhankelijk van het nog te vel len vonnis door de Middelburgse rechtbank over ontbinding van de huurovereenkomst die Clavis eist. Volg de PZC-verkiezing van leraar van het jaar of stem zelf. Kijk op www.pzc.nl/extra/leraar-van-het-jaar ZEEUWSE KELDER Ook een mening over het afgelasten van het amateurvoetbal? Discussieer mee op www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60