Boze boeren wellicht naar de rechtbank Landbouwer gaat zelf de boer op i8l zeeland Over stopzetten Cultuurhuis is laatste woord nog niet gezegd Raad Borsele stemt in met op Plan voor glazen zaal afstand zetten openbaar onderwijs op hotel Kamperduinen vrijdag 7 december 2012 'Wé Gedoogplicht burgemeester Jaap Gelok wordt niet geaccepteerd Landbouwers in de gemeente Borsele die een bezoek kunnen verwachten van medewerkers van elektriciteitstransporteur Tennet, stappen vrijwel zeker naar de rechter. Dat laat de Ka- pelse advocaat Hans Mieras we ten aan burgemeester Gelok. door Frank van Cooten De messen zijn gesle pen in het Ten- net-dossier. Burge meester Jaap Gelok en wethouder Ad Schenk worden door betrokken landbouwers niet meer getole reerd om te bemiddelen tussen hen en Tennet. „Het lijkt er sterk op dat de burge meester onder volledig gezag ope reert van Tennet en geen enkele verantwoording ten opzichte van de eigen inwoners wil nemen. De burgemeester dient er voor de in woners te zijn en niet voor Ten net", stelt Mieras in de brief aan Gelok. De burgemeester liet donderdag weten geen reactie te geven zolang de procedure nog loopt. Gelok be sloot onlangs de dwarsliggende boeren een gedoogplicht op te leg gen. Dat betekent dat zij grond onderzoek door medewerkers van Tennet op hun land moeten toe staan. Dit onderzoek is nodig om te bepalen of de grond geschikt is voor de plaatsing van de masten voor de nieuwe hoogspanningslei ding van Borssele naar Tilburg. Gelok stelt dat hij de gedoogver- plichting moet geven omdat het een zaak van 'nationaal belang' be treft „Cliënten kunnen niet ak koord gaan met een gedoogbevel en zullen het bevel met alle midde len rechtens bestrijden. Ik heb al eerder medegedeeld dat cliënten best willen onderhandelen maar dan over een totaaloplossing en ze ker niet met een geladen pistool op het hoofd", stelt Mieras. De betrokken landbouwers willen onderzoek naar een alternatief tra cé. Ze willen de leiding niet in hun buurt. Ze vrezen voor hun ge zondheid. Wethouder Ad Schenk zei eerder dat onderzoek naar alter natieven een gepasseerd station is. Daar is volgens hem al uitgebreid onderzoek naar gedaan en dit tra- door Luc Oggel GOES - Over het voorstel van het Goese college van burgemeester en wethouders om te stoppen met het Cultuurhuis, is het laatste woord nog niet gezegd. Dat bleek donderdagavond tijdens de verga dering van de raadscommissie. Het project Cultuurhuis is een plan om cultuurvoorzieningen sa men te ballen in en rond theater De Mythe en daar nieuwbouw voor te plegen, het is al jaren in voorbereiding. Maar het college vindt het plan op dit moment fi nancieel te risicovol en stelt de raad daarom voor ermee te stop pen. Daar zijn niet alle fracties het mee eens, bleek donderdagavond. Vooral GroenLinks en PvdA wa ren behoorlijk kritisch. Marlize Laport (PvdA) sprak van 'een kaal slag voor het Goese culturele le ven'. Volgens Carel Bruring (GL) bevat het voorstel 'geen greintje vi sie'. „Het heeft te maken met het stellen van prioriteiten en het ma ken van keuzes. „De betrokken or ganisaties zijn jarenlang klaarge stoomd en nu laten we deze gewel dige kans schieten. Als het geld cé kwam als beste en minst over last gevende uit de bus. Schenk is bij de boeren door derge lijke uitspraken inmiddels ook uit de gratie en wordt derhalve ook niet meer als bemiddelaar geaccep teerd. Ze schuiven raadslid Berry Kooiker (fractievoorzitter van Lo kale Partij Borsele) naar voren. Kooiker wil dat vanuit zijn beroep als makelaar en taxateur best doen, maar Schenk raadt dat af vanwege zijn positie als raadslid. De landbouwers willen echter toch Kooiker laten optreden als hun belangenbehartiger. Even tueel samen met een ander uit de gemeenteraad te kiezen kandidaat Deze man of vrouw moet dan door de gemeenteraad zelf wor den gekozen. Mieras benadrukt in zijn brief dat er mede op basis van een rapport van de Stichting Meldpunt Ge zondheid Milieu wd degelijk sprake kan zijn van gezondheidsri sico's. „Er zijn namelijk aanwijzin gen dat er niet enkel een grotere kans is op kinderleukemie, maar ook (pre)leukemie bij ouderen en meer klachten van moeheid wan neer men binnen de indicatieve zo ne woont." over een paar jaar toch nog wordt gevonden, hoeft het natuurlijk niet meer." Andere fracties reageer den eveneens teleurgesteld, al had den ze ook begrip voor het colle- gestandpunt WD, D66 en SP had den liever parallel aan het voorstel al een nieuwe cultuurvisie gezien. Die komt eind maart, zei wethou der Jan de Pooter (PvdA). Alleen de SGP-ChristenUnie noemde het voorstel een 'verstandig besluit', dat wat Johnny Lukasse betreft al jaren eerder genomen had moeten worden. Het onderwerp komt de ze maand terug in de debatraad. Voor velen is het een vanzelf sprekende reactie. Je doet een* hand voor de mond als je een boer voorbij fietst die op het land met een spuitmachine in de weer is. „Veel mensen den ken nog steeds dat we met DDT aan het spuiten zijn." door Frank van Cooten Willem Cevaal uit Ritthem, voor zitter van het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontact (ZAJK) wil hiermee al leen maar zeggen dat er nog een behoorlijke slag te maken is in de relatie tussen boer en burger. „Veel komt nog voort uit onwe tendheid. En het is ook niet zo dat we de hele dag met antihagelka- nonnen aan het knallen zijn of de hele dag met mest rondrijden. Er valt nog een hoop kennis over te dragen." Een middel om dat voor elkaar te krijgen is het zonnepanelenproject 'Boer zoekt Buur'. Het principe van dit project is vrij simpel. De boer investeert in zonnepanelen op zijn schuur door middel van voorfinanciering door de 'buren' en levert groene energie. De deelnemende burgers ontvan gen in ruil daarvoor producten en diensten van de boerderij. De aan delen die burgers kunnen kopen kosten 250 euro en kunnen in de loop van zes jaar worden ingewis seld tegen 300 euro aan agrarische producten. „Het mes snijdt aan twee kanten. Voor jonge boeren wordt het fi nancieel interessanter te investe ren in zonnepanelen omdat bur gers meefmancieren. En veel inwo ners willen best duurzaam energie opwekken maar kunnen dat niet omdat ze bijvoorbeeld in een huur huis, een monumentaal pand of binnen een beschermd stadsge zicht wonen of geen dak op het zuiden hebben." De deelnemende boeren aan het project zoeken met name inwo ners van Goes, Middelburg, Vlissin- gen en Bergen op Zoom. „Zeeland is natuurlijk eigenlijk één groot platteland maar de ervaring leert dat inwoners van bijvoorbeeld Middelburg minder weten over het boerenleven dan een inwoner van een klein dorp." Door via dit project met elkaar in contact te komen, hoopt de boer ook beter te kunnen uitleggen waarom biologische producten bij voorbeeld nog steeds vrij duur zijn. „Ik zie een verschil tussen de maatschappij en de consument. De maatschappij wil dat boeren in vesteren in verduurzaming en ver groening, maar de consument kijkt vooral naar de prijs. Wij zit ten daar in een spagaat tussenin. Via dit project kunnen we de dis cussie aangaan. Ook de boer wordt aan het denken gezet. Is hij nog wel op de goede manier bezig of moet hij anders gaan onderne men. We moeten niet langer over elkaar praten, maar met elkaar. Voor de boer kan het een stimu lans zijn het bedrijf uit te breiden met bijvoorbeeld huisverkoop. Vroeger was het gangbaarder di rect bij de boer te kopen. Wellicht komt dat weer een beetje terug. Ondernemers zoeken ook actief naar de kracht van hun bedrijf" :5KW55r-r-SMKC»:«S5SSÏS!Ea:5:®SSS5 door Claudia Sondervan door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De verzelfstandi ging van het openbaar onderwijs in de gemeente Borsele is met in gang van 1 januari officieel een feit De gemeenteraad van Borsele nam donderdagavond het histori sche besluit de acht openbare scho len op afstand te zetten. Het bevoegd gezag over de Om- nischolen wordt overgedragen aan de nieuw op te richten stichting. Na deze bestuursoverdracht vindt een bestuurlijke samenwerking plaats met stichting Kibeo. Een van de belangrijkste doelen is de oprichting van integrale kindcen tra in de gemeente Borsele. De raad vindt de verzelfstandiging een prima zaak, maar beseft ook dat het geen middel is om de da lende leerlingenaantallen een halt toe te roepen. „Ik roep de nieuwe stichting daar om op aan de slag te gaan met een samenwerking met het katholiek, pc en wellicht het reformatorisch onderwijs", zei Levien de Putter (D66). De gemeente Borsele zet na de ver zelfstandiging nog wel gedurende twee jaar de nodige expertise in om zaken goed over te dragen. Gijsbrecht Gunter (SGP/Christen- Unie) vroeg zich af hoe hij zich die gemeentelijke ondersteuning moet voorstellen. „We kunnen niet verantwoordelijk blijven voor de exploitatie." Volgens wethouder Ad Schenk is begeleiding nodig om dossiers goed over te dragen. „Er is een aan tal ingewikkelde dossiers zoals het sociaal plan, het uit elkaar halen van de administraties en de ophan den zijnde sluiting van De Octo pus in Nieuwdorp en De Poel in 's-Heer Abtskerke. Wij kieperen ons openbaar onderwijs niet over de heg. Het blijft immers wel ons openbaar onderwijs. Zo blijft de raad verantwoordelijk voor jaarre kening en begroting." WISSENKERKE - Hotel De Kamper duinen bij de Banjaard in Kamper land wil bovenop het hotel een gla zen zaal bouwen met zicht over de Noordzee en naar het Veerse Meer. Dat wil de gemeente Noord-Beveland mogelijk maken met een herzien bestemmingplan 'Banjaard' dat vanaf vandaag, vrij dag ter inzage ligt. Zodra het ont- werp-bestemmingsplan is vastge steld wil eigenaar Jerry van Zuij- len een bouwplan indienen, laat hij weten. De nieuwe zaal komt op het lagere middendeel van het hotel en mag volgens de huidige re gels niet boven de twee hotelvleu gels van vier verdiepingen uitko men. Van Zuijlen, die zijn idee al twee jaar geleden bij de gemeente neerlegde, wil met de nieuwe zaal een bijzondere vergader- en feest- locatie bieden. De termijn voor in zage en het indienen van zienswij zen loopt tot en met donderdag 17 p januari 2013. Dat geldt ook voor het geactualiseerde bestemmings plan Bungalowparken Kortgene. Dat is aangepast op onder meer de Wet algemene bepalingen omge- vingsrecht, Wabo. De gemeente te kent aan dat nog twee kavels aan het begin van de Botterlaan vrij 0 zijn voor bouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52