Vasthoudende 4|binnenland TO©S Voordelige RONDREIZEN SPANJE Waarschuwen kan ook leiden tot 'sneeuwstorm in een glas water' Trio langer vast in zaak grensrechter Premier Rutte ontkent bezit van het hele dossier over Co Verdaas jjr KRAS,ML BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15<r Kritiek rechters op aanpak 'tbs-weigeraars' vrijdag 7 december 2012 door Wiima de Cort UTRECHT - Het weer is een ernstige zaak. Er worden zelfs Kamervra gen over gesteld. „Heeft u ervaren wat de weersomstandigheden in grote delen van Nederland waren op donderdag 17 december?" Het was de aanhef voor Kamervra gen van CDA-Kamerlid Atsma in 2009 aan de staatssecretaris voor Verkeer. Want waarom hadden private weerbedrijven wél en het KNMI geen weeralarm afgegeven op de dag dat het treinverkeer fi naal vastliep? Weerstations waren er deze week als de kippen bij om te waarschu wen voor vandaag: hevige sneeuw val met krachtige wind zal het land ontregelen. Maandag begon het te kriebelen bij de weerman nen en -vrouwen en sinds dinsdag klonken de waarschuwingen op in ternet steeds serieuzer. „Als de helft besluit thuis te gaan werken of een verlofdag neemt, kan het op de weg ook meevallen", zegt Reinier van den Berg, meteoro loog bij Meteoconsult en weerman bij RTL. Met als risico dat hij en zijn collega's ervan langs krijgen: 'sneeuwstorm in een glas water'; je kunt het zo voorspellen. „Dat mensen zo betrokken zijn bij het weer, hangt samen met een toena me van informatie via de moder ne media. De mens is 24 uur per dag online", zegt Van den Berg. Hij spreekt van een kruisbestui ving. „Bij RTL laten we een paar weerfoto's zien. Je moet dan uit duizenden inzendingen kiezen." De klimaatverandering met beel den van overstromingen en torna do's, voedt de behoefte aan contro le. „Dat is een factor die erbij komt", meent Van den Berg. Bij het KNMI is het nu stressen. „We moeten van uur tot uur afwe gen of we de waarschuwingen op- schalen", aldus een woordvoerster. Dit gaat steeds in nauw overleg met bijvoorbeeld het Nationaal Crisiscentrum en het Korps Lande lijke Politie Diensten. „Als je der tig jaar geleden meer over het weer wilde weten, kon je 003 bel len en kreeg je een bandje van het KNMI te horen", zegt Reinier van den Berg. „Verder moest je het doen met de vaste weerpraatjes op radio en tv en met de krant." Tegenwoordig halen we onze gram als een weersvoorspelling achteraf fout blijkt, iets dat on danks de voortgeschreden compu tertechniek nog steeds kan. De PAUL KUSTERS toosenhenk.n: DQ VANOCHTENb HORRORWEER IN HET VERKEER MAM. KAN IK JE ZO EVEN TERUGBELLEN Declaraties doen staatssecretaris das om PvdA in Hoek van Holland stelde afgelopen zomer zelfs voor om weermannen die er flink naast za ten, een boete op te leggen. Re den: strandtenthouders hadden klandizie misgelopen op een mooie zomerdag, omdat er regen was voorspeld. Van den Berg: „Het heeft ons wel laten nadenken hoe je iets verwoordt. Je kunt ook zeg gen dat er buien komen, met tus sendoor ruimte voor zon." Ook al is voorspellen soms riskant, Weerplaza geeft nóg een voorzich tige waarschuwing uit. „Zaterdag zou erger kunnen uitpakken. Een dooiaanval en ijzel; die zie je niet." FNV roept op tot massale thuiswerkdag Volgens FNV Bondgenoten zouden veel meer mensen, als het werk het toelaat, vandaag thuis moeten werken. De vakbond adviseerde mensen gisteren om dit bespreek baar te maken met hun baas. Hoog leraar arbeidsmarkt Ton Wilthagen deed een oproep op Twitter aan mensen die thuiswerken om erva ringen te twitteren onder de verza melnaam #hetwittewerken. LELYSTAD - De drie jongens die worden verdacht van het doden van de grensrechter in Almere, blij ven langer in de cel. Dat heeft de rechter-commissaris bij de recht bank in Lelystad gisteren besloten. De verdachten blijven nog zeker 14 dagen in voorarrest. Het OM verdenkt de jongens van 15 en 16 jaar van doodslag, mishandeling en openlijke geweldpleging. Grensrechter Richard Nieuwenhui- zen (41) werd zondag na de wed strijd Buitenboys B3 - Nieuw Slo ten Bi mishandeld door spelers van de bezoekende club. Een dag later overleed hij. door Rob Berends DEN HAAG - Dat Co Verdaas giste ren moest aftreden, is het werk van één vrouw: Marjolein Faber, de fractievoorzitter van de PW in de Gelderse Staten. Zij beet zich een jaar lang vast in de declaraties van Co Verdaas, in de overtuiging dat die niet deugden. Verdaas werd in 2007 gedeputeer de in Gelderland. Hij woonde in de hoofdstad van Overijssel, Zwol le, en kreeg toestemming daar een jaar lang te blijven wonen. Daarna moest hij verhuisd zijn naar Gel derland. Op papier deed hij dat ook. Hij be trok een woning in Nijmegen, waarvan hij voor 1 procent eige naar werd. Hij hield ook zijn huis in Zwolle aan, waar zijn vriendin bleef wonen. Daarmee was de zaak geregeld. Tot Faber de gegevens van de pro vinciale dienstauto's ging bestude ren en ontdekte dat Verdaas zich meer dan 300 keer naar Zwolle had laten brengen. De PW stelde een rapport op en constateerde: Verdaas woont niet in Gelderland en moet daarom weg als gedepu teerde. Op 9 november 2011 liet zij tijdens een vergadering van Provin ciale Staten kopieën van het rap port uitdelen en diende meteen een motie van wantrouwen in. Die overvaltactiek werkte niet. De andere Statenfracties vonden dat ze te weinig tijd kregen de stukken te bestuderen. De motie van wan trouwen van de PW werd wegge stemd, al vond menig Statenlid dat de partij wel een punt had. In de maanden daarna bleef Faber met de zaak bezig, maar veel weer klank vond ze niet meer. De zaak werd pas opnieuw opgerakeld toen Verdaas werd voorgedragen als staatssecretaris van Landbouw. De provincie Gelderland stuurde op verzoek het dossier met declara ties naar het secretariaat van for mateur Rutte. Die zag na een ge sprek met Verdaas geen beletsels; Verdaas kreeg zijn droombaan. Ook in het provinciehuis was er niemand die dacht dat de kwestie Verdaas nog zou kunnen raken. Ze ker niet nadat een brief van de vroegere provinciedirecteur boven water was gekomen, waarin die er kende dat hij Verdaas altijd toe stemming had gegeven zich in Zwolle te laten afzetten. Verdaas' voorlichter Stijn Verbruggen zegde zijn baan op en ging als politiek as sistent mee naar Den Haag. •Steeds meer landelijke media ont dekten de Gelderse affaire. Faber bleef ondertussen doorspitten en vergeleek onder meer de reiskos ten van het woonwerkverkeer van Verdaas met de gegevens van de dienstauto's. Daarin ontdekte zij de smoking gunVerdaas liet zich meerdere malen met de dienstau- DEN HAAG - Minister-president Rut te ontkende gisteren in het Kamer debat dat Gelderland hem een vol ledig inhoudelijk dossier over Ver daas heeft gestuurd, zoals de pro vincie aan D66-leider Alexander Pechtold heeft laten weten. Rutte zei gisteren alleen te beschikken over hetgeen hij van de PvdA had gehad: een verslag van een Staten- debat en de rittenstaten van de dienstauto. Volgens Rutte was de discussie over de dienstauto al in Provincia le Staten afgekaart. Pas anderhalve week geleden kwam via-kranten publicaties naar buiten dat Ver daas' woonplaats feitelijk Zwolle was en dat hij niet gemaakte auto ritten van Nijmegen naar Arnhem declareerde. „Daar heeft hij de hoogste politieke prijs voor be taald door af te treden", stelde Rut- 7ZSSSSS9S55SSS5SS5SSS, Hart van SPANJE Karakteristiek ANDALUSIE Vertrek: 22/2/13 t/m 29/3/13 100% gegarandeerd vertrek! met o.a. het hooggelegen Ronda, Jerez de la Frontera, het bruisende Sevilla, Córdoba, Baeza en Granada met het Alhambra (entree Alhambra inbegrepen) incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 4 x diner en NL-sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/35682 Vertrek: 10/4/13 t/m 16/10/13 100% gegarandeerd vertrek! vliegreis met KLM! met o.a. het Koninklijke Madrid, Toledo, Segovia, El Escorïal, Salamanca en de hoogst gelegen stad van Spanje Avila incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 3 x diner en NL-sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/35616 Klassiek SPANJE Vertrek: 15/4/131/m 15/10/13 zeer complete rondreis! vliegreis met KLM! met o.a. het Koninklijke Madrid, Salamanca, Extremadura, Trujillo, Sevilla, Córdoba, Valdepenas en de oude stad Toledo incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 9 x diner en NL-sprekende reisleiding ANDALUSIË MAROKKO '9Xot Vertrek: 12/2/13 t/m 15/10/13 unieke reis door 2 landen! met o.a. Granada met het Alhambra, Sevilla de hoofdstad van Andalusië, Meknès, de oude koningsstad Fès en het fascinerende Marrakech incl. vlucht, verblijf, vele maal tijden en NL-spr. reisleiding 1 Zie www.kras.nl/38186 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservenngskosten en Calamileitenfonds, DEN HAAG - De Raad voor de Rechtspraak heeft grote twijfels over het voorstel van het ministe rie van Justitie en Veiligheid om sneller inzage te krijgen in de me dische gegevens van verdachten die weigeren mee te werken aan een forensisch gedragsonderzoek. In een advies aan staatssecretaris- Fred Teeven spreekt de raad van 'een forse inbreuk op het (me disch) beroepsgeheim'. Jaarlijks weigeren zo'n zeventig verdachten mee te werken aan een gedragson derzoek, uit angst tbs opgelegd te krijgen. De groep weigeraars is de laatste jaren gegroeid. De raad adviseert om de beslissing over het opvragen van medische gegevens in handen te leggen van de penitentiaire kamer van het ge rechtshof Arnhem. Daarin hebben naast rechters ook een psychiater en een psycholoog zitting. Vertrek: 17/4/13 t/m 14/10/13 verlenging in Cascais mogelijk! met o.a. Madrid, Salamanca, bedevaartsoord Santiago de Compostela, Braga, het prachtige Porto, het karaktervolle Lissabon en Coimbra incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 6 x diner en NL-sprekende reisleiding v.kras.nl/38310 Zie www.kras.nl/grandtourandalusie Vertrek: 7/2/13 t/m 30/10/13 entree Alhambra inbegrepen! met o.a. het schitterende Ronda, Cadiz, Gibraltar, Córdoba, Sevilla, Granada met het Alhambra en 5 nachten aan de Costa del Sol of in het witte dorp Mijas incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 11 x diner en NL-sprekende reisleiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4