Landbouwer gaat zelf de boer op 20| zeeland Jonge boeren gezocht voor Kerst-limchvoorstelling met StarkLirmemann Plan voor glazen zaal op hotel Kamperduinen weekenddiensten Eerste gasten in kerstweek op Pare Ganuenta Twelve Red Roses Concert in Gasthuiskerk vrijdag 7 december 2012 S Zaterdag 8 en zondag 9 december 2012 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111-412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111 -412180. Zaterdag alleen voor gezel schapsdieren en uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125. COLIJNSPLAAT - Recreatiepark in aanbouw Pare Ganuenta in Co- lijnsplaat ontvangt in de kerst week de eerste gasten. De drie twaalfpersoons well- nesswoningen met inpandig zwembad zijn verhuurd. Irma Bo- lijn en Pim Schenkelaars van kunsthuis en pension De Een hoorn treden ter plekke op als gast vrouw en -heer. Het beheer van het park komt bij verdere afbouw in handen bij be heersorganisatie Eazzis uit Vaas- sen, dat acht recreatieparken on der de hoede heeft. Ganuenta wordt gefaseerd gebouwd. Ko mend voorjaar wordt begonnen met tienpersoonshuizen langs de Paardekuup. Voor velen is het een vanzelf sprekende reactie. Je doet een hand voor de mond als je een boer voorbij fietst die op het land met een spuitmachine in de weer is. „Veel mensen den ken nog steeds dat we met DDT aan het spuiten zijn." door Frank van Cooten Willem Cevaal uit Ritthem, voor zitter van het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontact (ZAJK) wil hiermee al leen maar zeggen dat er nog een behoorlijke slag te maken is in de relatie tussen boer en burger. „Veel komt nog voort uit onwe tendheid. En het is ook niet zo dat we de hele dag met antihagelka- nonnen aan het knallen zijn of de hele dag met mest rond rijden. Er valt nog een- hoop kennis over te dragen." Een middel om dat voor elkaar te krijgen is het zonnepanelenproject 'Boer zoekt Buur'. Het principe van dit project is vrij simpel. De boer investeert in zonnepanelen op zijn schuur door middel van voorfinanciering door de 'buren' en levert groene energie. De deelnemende burgers ontvan gen in ruil daarvoor producten en diensten van de boerderij. De aan delen die burgers kunnen kopen kosten 250 euro en kunnen in de loop van zes jaar worden ingewis seld tegen driehonderd euro aan agrarische producten. „Het mes snijdt aan twee kanten. Voor jonge boeren wordt het fi nancieel interessanter te investe ren in zonnepanelen omdat bur gers meefinancieren. En veel inwo ners willen best duurzaam energie opwekken maar kunnen dat niet omdat ze bijvoorbeeld in een huur huis, een monumentaal pand of binnen een beschermd stadsge zicht wonen of geen dak op het zuiden hebben." De deelnemende boeren aan het project zoeken met name inwo ners van Goes, Middelburg, Vlissin- gen en Bergen op Zoom. „Zeeland is natuurlijk eigenlijk één groot platteland maar de ervaring leert dat inwoners van bijvoorbeeld Middelburg minder weten over het boerenleven dan een inwoner van een klein dorp." Door via dit project met elkaar in contact te komen, hoopt de boer ook beter uit te kunnen leggen waarom biologische producten bij voorbeeld nog steeds vrij duur zijn. „Ik zie een verschil tussen de maatschappij en de consument. De maatschappij wil dat boeren in vesteren in verduurzaming en ver groening, maar de consument kijkt vooral naar de prijs. Wij zit ten daar in een spagaat tussen in. Via dit project kunnen we de dis cussie aangaan. Ook de boer wordt aan het denken gezet. Is hij nog wel op de goede manier bezig of moet hij anders gaan onderne men. Het is een andere manier van ondernemen. We moeten niet langer over elkaar praten, maar met elkaar. Voor de boer kan het een stimulans zijn het bedrijf uit te breiden met bijvoorbeeld huis verkoop. Vroeger was het gang baarder direct bij de boer te kopen Wellicht komt dat weer een beetje terug." 'De maatschappij wil dat wij verduurzamen maar de consument kijkt vooral naar de prijs' Willem Cevaal voorzitter van het ZAJK Voorzitter Willem Cevaaal van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontact: Het Zeeuws Agrarisch Jonge ren Kontact (ZAJK) en de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) zoeken minimaal tien jon ge boeren voor het zonnenpane- lenproject 'Boer zoekt Buur'. Als die zijn gevonden probeert ie dere deelnemende ondernemer minimaal twintig burgers te inte resseren voor een investering in zonnepanelen op zijn bedrijf. De aandelen kosten 250 euro en kun nen in de loop van zes jaar wor den ingewisseld tegen driehon derd euro aan agrarische produc ten. „Het is aan de ondernemer zelf een zo'n aantrekkelijk moge lijk pakket samen te stellen. Nie mand wordt echt gelukkig van vijf tig euro aan aardappelen", zegt Charlotte van Sluijs van het ZAJK. Het gaat er dus om een mooi en di vers boerderijpakket aan te bie den, bestaande uit aardappelen, uien, spruitjes en andere typisch Zeeuwse akkerbouwproducten. Het kan echter ook gaan om spul len van de boerderij winkel of boer derijverkoop, rondleidingen of kor ting op een verblijf op de minicam- door Ali Pankow MIDDELHARNIS - Het trio StarkÜn nemann verzorgt maandag 10 de- dember een lunchvoorstelling in het Diekhuus in Middelharnis. Paul Stark speelt klassieke (kerst)composities van Franz Liszt voor solo piano. Verder heeft Stark speciaal voor dit concert bekende kerstliedjes bewerkt voor jazztrio. StarkÜnnemann is in het najaar van 2011 opgericht en verkent de moderne jazz in al zijn facetten. Paul Stark (piano) en Jonas Linne- rnann (drums) zijn de twee gerou tineerde jazzmusici die de vaste kern van de band vertegenwoordi gen. Zij zijn de drijvende kracht achter diverse projecten. Sterke grooves zijn daarin altijd een be langrijk ingrediënt. Tijdens het lunchconcert spelen Stark en Lin- neman samen met Stathis Eleotri- viaris (bas). Het muziekoptreden wordt omlijst met een lunchbuf- fet. De lunchvoorstellingen op maandag zijn specifiek bedoeld voor 55 plussers, maar andere be langstellenden zijn ook welkom. Het programma begint om 11.00 uur met een kopje koffie of thee. Het concert staat om 11.30 uur ge pland. Aansluitend wordt de lunch geserveerd in de foyer van het Diekhuus. MIDDELBURG - Singer, Songwriter en Troubadour Stefan van de San- de houdt in december een bijzon dere tour met de naam: Twelve Red Roses Tour 2012. In twaalf dagen geeft hij in twaalf provincies in de twaalf hoofdste den, twaalf concerten in twaalf sfeervolle kerken. Op dinsdag 11 de cember speelt hij in de Gasthuis- kerk aan de Lange Delft in Middel burg met het koor Exaudi en de Zeeuwse singer-songwriter Elly Kellner. Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs be draagt 12 euro, studenten en CJP pashouders 9 euro. www.stefanvandesande.nl door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Hotel De Kamper duinen bij de Banjaard in Kamper land wil bovenop het hotel een gla zen zaal bouwen met zicht over de Noordzee en naar het Veerse Meer. Dat wil de gemeente Noord-Beveland mogelijk maken met een herzien bestemmingplan 'Banjaard' dat vanaf vandaag, vrij dag, ter inzage ligt. Zodra het ont- werp-bestemmingsplan is vastge steld wil eigenaar jerry van Zuij- len een bouwplan indienen, laat hij weten. De nieuwe zaal komt op het lagere middendeel van het hotel en mag volgens de huidige re gels niet boven de twee hotelvleu gels van vier verdiepingen uitko men. Van Zuijlen, die zijn idee al twee jaar geleden bij de gemeente neerlegde, wil met de nieuwe zaal een bijzondere vergader- en feest- locatie bieden. De termijn voor in zage en het indienen van zienswij zen loopt tot en met donderdag 17 januari 2013. Dat geldt ook voor het geactualiseerde bestemmings plan Bungalowparken Kortgene. Dat is aangepast op onder meer de Wet algemene bepalingen omge- vingsrecht, Wabo. De gemeente te kent aan dat nog twee kavels aan het begin van de Botterlaan vrij zijn voor bouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48