'Gesprekken over het leven' zeeland 119 Voettocht Kinderen leren over anderen in wereld met Watoto Tanzania GERARD jbiUgpws vrijdag 7 december 2012 B8$$S?a?aK^v5SKSS5aS2aSiSSa8!i®BSgg8SM»ï£IZ2$2Zra VLISSINGEN Politie houdt verdachte overval aan De politie heeft dinsdag een 22-jari- ge man uit Roosendaal aangehou den in verband met een overval in Vlissingen. De overval vond plaats op 16 sep tember in een woning aan de Van Karnebeekstraat. In die woning is een sportzaak ge vestigd. Bij de overval werden geld en trainingspakken buitgemaakt. Er waren meerdere daders. De bewoner bleef ongedeerd. VLISSINGEN Venduhuis de Jager houdt taxatiedag VenduHuis de Jager houdt zaterdag 8 december een taxatiedag in res taurant De Beurs op het Bel- lamypark te Vlissingen. De taxaties worden gedaan tussen 10.00 en 14.00 uur. De taxateurs beantwoor den gratis en vrijblijvend alle vra gen van bezoekers. Het publiek mag van alles meenemen, van por selein tot sieraden, van schilde rijen tot boeken en munten. VLISSINGEN Kerstconcert Srétenje en Brugs koor Het Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje geeft met het Brugs Vocaal- Ensemble zaterdag 8 december een kerstconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Tijdens dit Kerstcon cert staan Russisch-orthodoxe kerk muziek en kerstliederen op het pro gramma. Het concert begint om 20 uur. Kaarten kosten vijftien euro (tot 18 jaar gratis). www.zeeuwsbyzantijnskoor.nl OOSTERLAND Workshop voor maken kerststukjes In dorphuis Oosterhof aan de Sint Joostdijk 27 in Oosterland wordt woensdag 12 december workshop gegeven voor het maken van kerst stukjes. De kosten van deelname bedragen €17,50. Aangeraden wordt zelf snoeischaar en puntmes mee te brengen. Opgave voor deelname vóór 10 december, tel. 0111-642945 of: pietenan@zeelandnet.nl verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 Goes 0113-217531 www.gerardbouwense.nl ZIERIKZEE Kerstverhaal in de beeldende kunst Margreet Leijdekker geeft op de maandagavonden 10 en 17 decem ber de 2-delige lezing met dia's 'Het Kerstverhaal in de beeldende kunst'. Na een korte test over het collectieve kerstgeheugen zal het gaan over het onstaan van kalen der en kerstfeest, bronnen en mo tieven van de kerstvoorstellingen. De kosten bedragen 25 euro. Aan melden via tel.nr. 0111-417839. ZIERIKZEE Inloopavond voor computerhobbyisten De Hobby Computer Club (HCC) Zeeland houdt dinsdag 11 decem ber een inloopavond in het MFC aan De Huijbertstraat in Zierikzee. De avond is bedoeld voor compu terhobbyisten die vragen hebben over software of hardware. Geadvi seerd wordt laptop of desktop mee te brengen. De inloopavond begint om 19.30 uur. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Zelf stapte de Zeeuws-Vlaamse Mirte van Os in 2009 voor het eerst op het vlieg tuig naar Tanzania. In januari gaat ze daar (inmiddels voor de zoveel ste keer) opnieuw heen, maar dan met Tamara Jonker en Monica Ver- weij uit Burgh-Haamstede aan haar zij. Voornaamste reisdoel is het CNCC kindercentrum (Cornel Ngaleku Children Centre); een plek waar rond de 50 weeskinde- 1 ren en andere kwetsbare kindjes tussen nul en zes jaar een thuis f hebben gevonden. Op Radar- j school Onder de Wieken in l Burgh-Haamstede, waar de kinde- ren van Tamara en Monica school- gaan, gaat maandag 10 december f het actieproject Watoto Tanzania (Kinderen van Tanzania) van start f „Om kinderen te leren over ande- s, ren op de wereld en om bekend heid aan het kindercentrum te ge ven", zegt Mirte. Zij gaat bij alle groepen langs om over Tanzania te vertellen. Tot en met de kerstva kantie kunnen kinderen kleine spulletjes (zoals stuiterballen en potloden) inleveren, die straks mee kunnen in de koffer. Ook geld is altijd welkom, blijkt uit het relaas van Mirte. Niet al leen bieden de nonnen van het kindercentrum de kinderen een thuis; er wordt ook gezorgd voor scholing tot minimaal hun 18e. Het door een Tanzaniaans echt paar opgestarte project wordt door Tanzanianen zelf bekostigd. Met de eigen moestuin en boerderij en het bieden van betaalde kinderop vang aan kinderen van buiten het centrum wordt geprobeerd zelf centen te verdienen. „Het moet uit eindelijk zelfvoorzienend zijn." Vanuit Nederland wordt gepro beerd bij te dragen aan de scholing van de kinderen. Onder meer de Zeeuwse voormalig kinderarts Piet de Haas en zijn vrouw Olga (maat schappelijk werker in het speciaal onderwijs) zijn nauw bij het CN CC betrokken. Via dit tweetal kwam Mirte een paar jaar terug bij het kindercentrum terecht Zij maakte destijds een rondreis langs kindertehuizen in Tanzania (2), Ke nia en Oeganda. Sindsdien steekt ze jaarlijks haar handen uit de mouwen bij onder meer het kin dercentrum. „Ik heb de afgelopen drie jaar de zomers in Burgh-Haamstede gewoond en ge werkt en 's winters was ik in Oost-Afrika. Heerlijk om daar te zijn." Als kind droomde Mirte er al van iets te doen voor arme kinderen in Afrika. Het CNCC geeft daar een mooie invulling aan, geeft de Zeeuwse aan. Niet alleen omdat het centrum kinderen een toe komst biedt. „Maar ook omdat het de omgeving heel veel oplevert. Het is goed voor de hele buurt. Het levert mensen werk op." Mirte van Os tussen de kinderen van het CNCC in Tanzania. Meer informa tie: http://ngaleku.org irinnrnifnii ruim 111 iriTiiirfr"'nrininvfmrmnnnnnnnrnnitni-_nnnrtnnin>,iHiiriiniriiiirrnnrTnriniTTrTTiffmiiTiimnrrmnTTTmrrTinim'nriTifiTtriiiiiiiiiiiiBiiiiii»>inrinfwinnii<in»iHMHWWrfwm,rTTmTiiTffrr Jan Schuurman Hess maakt een voettocht door Nederland. Hij is bijna aan het einde en loopt dezer weken door Zeeland. Wie wil lezen wat hij tot nu toe heeft meegemaakt kan kijken op www.voettochtvanjan.nl Al bijna twee jaar loopt Jan Schuurman Hess uit Kats door Nederland. Twee dagen in de week van dorp naar dorp. Op zoek naar de verhalen van men sen die de sociaal-democratie uit het oog is verloren. door Melita Lanting Met de muts stevig over het hoofd ge trokken loopt Jan Schuurman Hess uit Kats langs de Oosterschelde richting Ouwerkerk. Op zijn rug hangt een rugzak met een toepasselijke rode hoes. Schuurman Hess is bijna aan het einde gekomen van zijn missie om naar de verhalen van mensen in de straten te luisteren. „Op 2 fe bruari kom ik weer aan in Kats." Jan Schuurman Hess is zijn tocht begonnen naar aanleiding van de perikelen in de PvdA in 2010. „Toen zat de partij klem. De so ciaal democratie begreep niet wat er aan de hand was." In het open baar bestuur gaan zitten is niets voor hem en hij bedacht een voet tocht. Met een kleine financiële steun van de Wiarda Beekman- stichting (het wetenschappelijk bu reau van de PvdA) en wat spaar geld op de bank begon hij aan zijn avontuur. „De partij van de Ar beid is ontzettend bestuurlijk geor ganiseerd. Er zijn heel nauwe ban den met overheden door alle amb tenaren in de partij. Vanuit dat per spectief heb je een hele andere kijk op de samenleving dan veel in woners. Er is een tweedeling in Ne derland. Weet je, aan de ene kant laat de overheid de mensen in de steek, aan de andere kant regelt de overheid werkelijk alles. Er is nu zelfs iemand aangesteld omdat mensen te dik worden. Laat ze toch de fabrikanten aanpakken die deze dikmakers maken." Schuurman Hess heeft onderweg met heel veel mensen gesproken. Hij ontmoette Lodewijk Asscher in Amsterdam en sprak over on derwijs, in Friesland liepen partij genoten mee van dorp naar dorp en in Emmercompascuüm ont moette hij Jan Blik. „Zevenenvijf tig jaar en zegt tegen mij 'wat moet ik nou?'." Schuurman Hess stopt even met lopen en vertelt het verhaal van een man die de wind niet mee heeft in het leven. „Er zijn zo ontzettend veel men sen die Jan Blik heten. Voor de PvdA moet dat een zorg zijn." Je zou verwachten dat de sociaal democraat onderweg met veel mensen praat over de partij en de ideologie. „Nee, nooit", lacht Schuurman Hess. „Ze gaan over het leven." Hij houdt hierover een weblog bij en maakt er straks een boek van. Een document waarin de werkelijkheid van de man in de straat staat opgetekend. Schuurman Hess loopt zijn etap pes over Schouwen-Duiveland al leen. De belangstelling van zijn Zeeuwse partijgenoten voor zijn tocht valt tegen. Door de winterse omstandigheden zijn er ook niet zoveel mensen op straat met wie hij kan praten. „Maar toch heb ik leuke ontmoetingen gehad. Op Tholen, en vanochtend sprak ik nog de mosselvissers die terug kwamen van het Wad." Klorinelweg 5Middelburg 101 18 - Ó28 707 www.alkuplus.nl Bij ieder mens past een kunststof kozijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47