4 Stijlkamers wijzen de weg op de Bazaar Sternbergia hebben?! Keukenlab vrijdag 7 december 2012 Sternbergia clusiana. foto RvdK Het is een mirakel om eind novem ber (ik schrijf dit op 27 november) nog plan ten in bloei te hebben. Ia, de winterjasmijn staat in bloei. Maar die bloeit ie der najaar, zodat je eraan gewend bent. Maar de Sternbergia, het bedoelde mirakel, bloeit alleen na een warme zomer. Nu was deze zomer niet zeer heet en misschien daarom produceren mijn Stembergia's maar één bloem, temidden van overvloedig en glimmend groen blad. Na een warm seizoen bloeien ze meestal rijker; na een koele zomer helemaal niet. Sternbergia's zijn bolgewassen die in het najaar bloeien - al is er ook één lentebloeiende soort - met goudgele bloemen die je op het eerste gezicht voor krokussen verslijt. Maar ze zijn aan de narcis verwant. Wie de meeldraden telt, telt er zes. De krokus heeft er drie. Ook aan de bol zie je dat het geen krokus betreft; die heeft een platte knol, meestal met een vezelig omhulsel, terwijl de bol van de Sternbergia meer op een ui lijkt. Stembergia's groeien rondom de Middellandse Zee, van de Balearen tot ver in Turkije, 's Zomers ontsnappen ze er aan de hitte door zich onder de grond terug te trekken. Na de eerste herfstregens verschijnen eerst de lintvormige bladeren en later in de herfst de bloemen. In de tuin is het zaak mediterrane omstandigheden na te bootsen; voor herfstregens hoeven we niets te doen, voor zomerhitte zorgen, is lastiger. Je kunt de bollen het best aan de voet van een zuidmuur plan ten, liefst in grond waardoor wat puin of grind is ge mengd, zodat de bollen nooit in het water staan. Mijn Sternbergia's staan zelfs in puur grind en doen het prima, als ze maar af en toe worden bijge- voed. Dat doe ik zolang ze groeien met beender meel/een goede langzaamwerkende meststof. Er zijn meer soorten Sternbergia's. De enige goed verkrijgbare is Sternbergia clusiana. Dit is ook de meest opvallende, dus dat komt goed uit De Sternbergia is wel genoemd als de plant die in de bijbel als 'leliën des velds' voorkomt. Zou kunnen; in elk geval komt de Stern bergia algemeen voor in het land van Canaan, terwijl er geen lelie te bekennen is. Ook nu worden veel planten lelie genoemd, die niets met een lelie te maken hebben. Lelietje- der-dalen, waterlelie, daglelie; ze hebben net zo weinig met lelies uit te staan als affikaantjes met Afrika. Net als er tal van 'rozen' zijn die in de verste verte niets met rozen te ma ken hebben, zoals de kerstroos en de Gelderse roos. Probleem met veel herfst- en winterbloeiende bollen is dat ze blad maken op een tijd waarop het blad van de meeste andere planten afsterft. Dat maakt ze kwetsbaar voor stren ge winters. Als het meer dan 10 graden vriest, is het goed het blad van de Sternbergia af te dekken. Nu valt strenge vorst bijna nooit in voor januari, zodat je voor afdekken de takken van een afgedankte kerstboom kunt gebruiken. H f, CM.. Een complete set waarmee je uit alledaagse planten en kruiden je eigen medicijn kunt maken. Dat is, kort gezegd, het idee achter het keukenlab - officiële naam: Kitchen lab - van productontwer per Nienke van de Pol. Met haar ontwerp wil ze mensen laten in zien dat veel bekende planten en kruiden preventieve of genezen de eigenschappen hebben. Door 'op onderzoek te gaan in haar Kitchen lab', zo zegt Van de Pol op haar site, ontdek je hoe je sim pel je eigen medicatie tegen alle daagse kwaaltjes kunt bereiden. Ingrediënten daarvoor zijn in tuin en keuken te vinden. Wie bijvoorbeeld last heeft van hooi koorts, maakt een infusie (aftrek sel) van Urtica dioica (brandne tel) en Matricaria rucutita (echte kamille). Meer weten? Bezoek Van de Pols winkel aan de Over- straat 47 in Amerongen, of zie: www.nienkevandepol.nl De Bazaar in Beverwijk is zó groot, waar moet je naartoe als je iets moois voor je interieur zoekt? De nieuwe showrooms in Hal 30 wijzen je de weg. door Laura Heerlien Wie op de immen se Bazaar in Be verwijk een leuk meubel of trendy woonac cessoires zoekt, moet in Hal 30 zijn. Die bevindt zich vlakbij de Chinese superrr^rkt (tip!) en ligt schuin tegenover de Oosterse markt. Daar waar sappige perssi naasappelen 2 euro per 3 küo kos ten, je voor 2,50 euro een bak vol zachte Marokkaanse olijven hebt en je voor 1 euro een kilo toma ten in je tas kan stoppen. Nog een tip dus. Lekker eten, dat kan heel goed op de Bazaar. Maar dat je er ook een smaakvol, vrolijk of retro interieur bij el kaar kunt scharrelen, daar wil de Bazaar haar klanten graag op wij zen. Dus zijn er sinds kort drie stijlkamers, waarin oud en nieuw enthousiast worden ge combineerd. En waarmee de Bazaar wil laten zien dat al die verschillende stijlen die worden aangeboden - van sixties-retro en glimmende woonwagen- kitsch tot oosterse weelde - heel goed samengaan. Die showrooms zijn handig. Want als je niet weet waar je naartoe moet, kun je zomaar uren ronddolen op het terrein. En op de Bazaar, die alleen in het weekeinde open is, is het al tijd heel erg druk. Daar moet je maar net zin in hebben. Reageren? wonen@persdienst.nl DE BAZAAR De Bazaar in Beverwijk bestaat sinds 13 september 1980. Het begon als 'zwarte markt' waar iedereen tweedehands spul kon verkopen en groeide de laatste dertig jaar uit tot Europa's grootste overdekte markt. Het is een complex met verschillende marktdelen, zoals de Zwarte markt, de Oosterse markt, de Grand bazaar, de Computermarkt, de Kofferbakmarkt en Hal 30. Elk deel koestert zijn eigen cultuur en sfeer en heeft een geheel eigen aanbod. De Bazaar Beverwijk (aan de Montageweg 35) is elk weekeinde van 8.30 tot 18.00 uur geopend. De entree is 2,30 euro. Zie ook www.debazaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42