Koning te rijk in arbeiderswoninkje wonen 13 vrijdag 7 december 2012 door Elian van 't Westeinde Toen Mercedes Walrave (37) een huis in de Oranjelaan toegewezen kreeg, voelde ze zich de koning te rijk. Na haar scheiding wilde ze een rustig plekje voor zichzelf, haar dochter Flo (8) en zoon Kai (5). „Dat is gelukt, dit is heerlijk wonen. De buren zijn aardig. En de kinderen hebben het goed naar hun zin." Het bijna negentig jaar oude arbeiderswo ninkje in Nieuw Middelburg is nèt gereno veerd. Maar nog steeds staan om de hoek el ke dag busjes met bouwmaterialen langs de stoepen. Mannen in overall lopen af en aan. Er wordt getimmerd, gemetseld, geschuurd en geschilderd want ook de andere 265 wo ningen in deze wijk ondergaan een grondi ge opknapbeurt. Gebreken worden stevig aangepakt. De huizen krijgen nieuwe, hou ten kozijnen en deuren, een splinternieuwe keuken en dito badkamer en een openslaan de deur naar de tuin. Om energie te bespa ren zijn ramen en deuren voorzien van iso lerend glas en de binnenzijde van de gevels is voorzien van een isolatielaag. Niet alleen het woongenot is sterk verbe terd, aan de buitenkant lijken de huizen als nieuw. Originele patronen in het decoratie ve metselwerk in de stijl van de Amsterdam se school zijn weer teruggebracht. De knus se arbeiderswoningen kunnen weer jaren mee. Pas sinds vandaag zijn de verhuisdozen bij Mercedes leeg. „Een week geleden ben ik verhuisd. Langzaamaan krijgt alles een plek je", zegt ze terwijl ze een rondje door het huis maakt. Boven gooit ze de deuren van de twee slaapkamers open. De kinderen de len een kamer. Ze slapen in een stapelbed. Mercedes heeft: haar kamer naast de badka mer. Dan trekt ze de vlizotrap naar bene den. „Omdat de kinderslaapkamer nogal klein is, heb ik op zolder een drumstelletje en een keyboard gezet. Ze mogen hier naar hartelust spelen en zoveel lawaai maken als ze willen." Weer terug in de woonkamer vertelt Merce des dat ze met de inrichting van haar huis wil laten zien wie ze is. Zo heeft ze een paar kleuren gebruikt uit de DNA-kleurenwaaier van de Provincie Zeeland. „Loodsbootgeel in de keuken, omdat ik daar avondzon heb en het dan zo mooi geel kleurt. Vuurtoren- rood in de kinderkamer. Kai en Flo wilden zelf graag rood, wit en zwart. De wc en de trap wilde ik graag stoer. Daar heb ik geko zen voor mosselschelpblauw en branding. Ik vind het leuk dat het écht Zeeuwse kleu ren zijn omdat ik ook Zeeuws ben. Ook mijn moeder heeft een plek in mijn huis. Dat vind ik heel belangrijk. Ze is vijfjaar ge leden overleden. Haar lievelingsboeken staan in mijn boekenkast en ik heb een paar mooie foto's van haar." In de woonkamer staat een flinke grijze bank met een paar enorme kussens. Net als de meeste spullen in huis gekocht via Prik bord van Zeelandnet. „Een plofbank was een grote wens van me. Eentje waar we met zijn drietjes lekker in onderuit kunnen zak ken. We ondernemen zoveel tussen werk en school door, dan is het belangrijk om een plek te hebben waar je tot rust kan ko men. Ik was dan ook blij dat de kinderen de den wat ik hoopte en meteen op de bank klommen toen ze hem zagen staan." Net als Mercedes zijn de meeste buren nog aan het klussen. „Dat moet wel, alle gips- wanden zijn kaal. Er zijn geen plinten. De meeste tuintjes moeten nog worden opge knapt. In deze straat zijn de nieuwe bewo ners er allemaal pas ingetrokken. Iedereen zet nu de puntjes op de i. Binnenkort houdt de buurman open huis voor alle buren. Echt, ik voel me nu al thuis." In maart 2013 zijn alle huizen in Nieuw Mid delburg klaar. De renovatie heeft dan ruim twee jaar geduurd. Heeft u tips? Mail dan naar: wonen@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39