Elk lichtje in het water 21 zeeland Kloamen of huiterdewuiter vrijdag Spel De krant 6 weken voor 18 euro! PZC vrijdag 7 december 2012 De ondergang van de Baltic Ace door Ondine van der Vleuten Het lijstje met favoriete kerstcadeaus, volgens de Zweedse speelgoed leverancier Top Toy: een Spiderman racebaan, knuffel- konijn Milky, gevechtsvliegtuigen van Star Wars en Air Hogs, een le vensechte pop, een speelgoed-vuil niswagen, Skylanders Giants en een monstermaker. Die levensechte pop is misschien wat voor mijn neefje Gijs, en zo'n gevechtsvliegtuig zal mijn nichtje Lola vast graag onder de kerst boom vinden. Althans, volgens Top Toy. De speelgoedleverancier bracht deze week een sekseneutra- Ie speelgoedcatalogus uit, waarin jongens staan afgebeeld die met 'typisch' meisjesspeelgoed in de weer zijn en meisjes die graag Tanja Nijmeijer spelen. Met een pop hoef ik bij mijn zoon niet aan te komen. Gisteren sloop hij door de tuin in een legeruni form. Ergens in de bosjes zat de vijand verscholen: een zwaarbe wapende schoolvriendin in guer rilla-outfit. Vanuit de keuken hoorde ik het geratel van de nepmitrailleur COLOFON p PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl woensdag 5 december ±19.20 uur Autocarrier Baltic Ace komt in aanvaring met containerschip Corvus J en zinkt. Aan boord zijn 24 opvarenden (Polen, Bulgaren, Oekraïners en Filipino's). De Kustwacht alarmeert reddingsboten van Neeltje Jans, Stellen dam en Breskens, een helikopter van Defensie, de offshore reddingsheli kopter en een Belgische helikopter. Ook vissers-, loods- en koopvaardij schepen helpen. ±21.00 uur De marineschepen Hr. Ms. Frieslanden Hr. Ms. Groningen uitVlissingen komen ter plaatse. ±22.00 uur Reddingsboten Antoinette (Stellendam), Koopmansdank (Neeltje Jans) en Zeemanshoop (Breskens, foto) komen ter plekke. waarmee hij woensdagmiddag na de sinterklaasviering uit school was gekomen. Precies wat op het verlanglijstje stond, van de Act ion. Hij kon de Sint wel zoenen. Op www.zwijsenouders.nl ('alles over jouw kind op de basis school') stond een tijdje geleden een poll over speelgoedwapens. Nooit okay, vond 42 procent van de respondenten. Niet okay, maar onvermijdelijk, zei 35 procent van de ouders. Vijftien procent zei: al leen leuk als ze duidelijk nep zijn. En slechts 5 op de honderd ouders vond het leuk speelgoed. Vraag in speelgoedwinkels niet om een pijl en boog, zoals ik pas deed. De verkoper, bestraffend: „Wij verkopen geen wapens." Games natuurlijk wel. Nog op zoek naar een leuk kerstgeschenk voor uw puber (jongen/meisje)? Erg in trek: spellen waarin je an deren moet vermoorden om te overleven, zoals Hitman en de nieuwste versies van Assassins Creed, Battlefield en Borderlands. Laat ze nog maar even fijn door de tuin rennen, met die plastic ge weertjes. Voor meer columns: www.pzc.nl/coIumns Reddingsboot Koopmansdank van het KNRM-station op Neel tje Jans rukte woensdagavond uit, na de botsing tussen de schepen Baltic Ace en Corvus J. Nooit eerder waren de mannen betrokken bij zo'n grote red dingsactie. door Cornelleke Blok Vessel sinking. Die mel ding verschijnt woens dagavond rond half acht op de pieper van Johan nes Post (51) uit Vrouwenpolder. „Toen wist ik al genoeg." Binnen tien minuten staat de be- roepsschipper van de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschap pij (KNRM) op Neeltje Jans aan boord van de reddingsboot Koop mansdank. Zes bemanningsleden gaan mee, onder wie Luuk Scheers (57) uit Vrouwenpolder. Ze zetten koers richting de plek waar de Bal tic Ace en de Corvus J tegen elkaar botsten. De weersomstandigheden zijn heel slecht. „Het was een stikdon kere nacht", zegt Scheers. „De gol ven waren hoog, soms met uit schieters naar vijf of zes meter." Het was windkracht 8 en af en toe sneeuwde het ook nog. Post: „Het schip slingerde enorm. Sommige jongens hebben hun avondeten daar door twee keer gezien." De mannen zijn dik twee uur onderweg voor ze bij de plek des onheils - 65 ki lometer verder - aanko men. „We hoorden over de marifoon dat de helikopter mensen van een vlot haalde en dat er mensen naar het ziekenhuis in Rotterdam ge bracht werden." De Baltic Ace is al onder het wa teroppervlak verdwenen als Koopmansdank aankomt. „Dat was in een half uur gebeurd", zegt Post. „We zagen overlevings middelen drijven die niet open gemaakt waren. Het moet alle maal zó snel gegaan zijn." Samen met zo'n vijftien andere schepen zoeken de bemanningsle den van de Koopmansdank naar overlevenden, onder leiding van marineschip de Friesland. „Het eer ste uur hebben we gezocht naar objecten die andere grote boten hadden gezien. Zij zijn niet zo wendbaar als wij, dus wij konden er makkelijker naartoe varen. We hebben boeien, vesten en vlotten uit het water gehaald, in de hoop dat we iemand zouden vinden. Elk lichtje in het water kan een drenkeling zijn." Het barre weer bemoeilijkt de zoektocht. Scheers: „We konden door het slechte weer maar vijf of zes meter naast het schip kijken. Dat was heel vervelend." Het be manningslid dat ze vinden, heeft de scheepsramp niet overleefd. „We zagen in de donkerte iets drij ven. De KNRM-boot uit Stellen dam heeft die persoon opgepikt, omdat ze er beter voor lagen. Dat is heftig. Zeker als gevraagd wordt Bk of je wil zoeken naar een ID-kaart in de zakken van de kleding." Rond half twee 's nachts besluit het kustwachtcentrum in Den Hel der om de zoektocht te staken. Post: „We hadden toen al uren ge zocht, zonder dat we iemand aan troffen. Óveral waren we al ge weest. Ik vermoed dat de mensen die nog vermist worden op het schip zelf zitten. Bemanningsle den die sliepen of in de machine kamer waren, konden misschien niet snel genoeg weg komen." De vermoeidheid is bij de mensen van de KNRM inmiddels toegesla gen. „We zijn in tótaal acht uur op zee geweest. Dat is nog niet eerder gebeurd", zegt Post. Ondanks de mensen die nog vermist worden, houdt hij een voldaan gevoel over aan de reddingsactie. „We hebben onze uiterste best gedaan: iemand uit het water gehaald, dingen ge borgen. We hebben iets betekend. Dan ben je de zeeziekte en de ver moeidheid snel vergeten." Johannes Post (links) en Luuk Scheers (rechts). foto Dirk-Jan Gjeltema Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na2s> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei pcrsoonsgegever door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Kloamen, Arne- muids dialect voor gluren vanach ter de gordijnen, is één van tien woorden die kans maken op de ti tel 'mooiste dialectwoord'. De verkiezing is een initiatief van het NCRV-radioprogramma Plein 5. Iedereen kan t/m 13 december stemmen via www.plein5.ncrv.nl. Het winnende woord wordt uit de top 3 gekozen door een jury, met daarin taalkundige Marc van Oos tendorp, de Groningse zangeres Wia Buze, actrice Carry Tefsen, de Limburgse zangeres Beppie Kraft en oud-schaatser Erik Huizebosch. Het mooiste dialectwoord wordt op 17 december bekendgemaakt. De andere negen kanshebbers zijn: weindvaanger, Veenendaals voor lange herenonderbroek; kammezdölke, een woord uit de Oostelijke mijnstreek dat gilet bete kent; pieneköttel, Winterswijks voor een zuinig persoon; kroetje, Eindhovens voor het kapje van v het brood; kuierdroad, Ootmar- sums voor telefoon; sjuutsjrobsters- - slokkie, Bunschoten-Spakenburgs voor een borreltje voor de schoon maaksters die het dek van een schuit schoonmaakten; lyueshear- hönne, Hindeloopens voor lieve heersbeestje; sókkerkdörkes, Ven- lo's voor muisjes (van een be schuitje); huiterdewuiter, Texels voor een groot, onpraktisch ding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2