Fatsoen in het voetbal: het mes snijdt aan twee kanten HE7SP0(R)TS 29 Hoek-Kloetinge verplaatst naar 12 januari Van der Klooster zesde op slalom Zeeuws kampioenschap op kunstijs Bodylineloop in Terneuzen Nationale juniorenselectie in Burgh Menners in actie in Nieuwland Twintigste Den Inkelcross vrijdag 7 december 2012 door Eric de Jager HONSELERSDIJK - Alle protest tegen de scheidsrechters in het profvoet bal achterwege te laten, zoals Jan van Halst woensdag heeft ge vraagd, is een utopie, zegt Pascal Jansen van Sparta Rotterdam. Maar de oproep is geen onzin. De assis tent-trainer werkt al ruim een jaar aan een team dat beslissingen van scheids- en grensrechters respecteert. „Want profvoetballers hebben een voorbeeldfunctie." Hoe hij dat doet? Door in trainings partijtjes opzettelijk vals te fluiten. „Het was met de borst!", galmt het over het kunstgrasveld van SV Hon- selersdijk. Assistent-trainer Pascal Jansen van Sparta heeft zojuist een zuivere terugspeelbal met de voet op doelman Nico Pellatz gene geerd. Volkomen ten onrechte, maar op de eerste kreet 'opzettelij ke terugspeelbal' na, volgt er geen protest bij de selectiespelers van de Rotterdamse eerstedivisieclub. Zo wil Jansen, die bij de trainingspot jes scheidsrechter is, het zien. Een jaar geleden ging Sparta nog de winterstop in met zes rode kaar ten. Dit seizoen werd er nog geen enkele Spartaan van het veld ge stuurd. Pascal Jansen, hoofdtrainer Michel Vonk en het clubbestuur hebben er bewust voor gekozen de spelers weerbaarder te maken tegen scheidsrechtersbeslissingen. „Er moet onverstoorbaarheid van onze spelers uitgaan. Om dat te bereiken hebben we afgesproken op de trai ning wat meer op de grens te flui ten. Of soms eroverheen. Er zijn trainingen dat ik een ploeg bewust dwars zit. De ene keer hebben ze het snel door, en dan houden ze zich meestal meteen in. Een ande re keer, als ik het wat onopvallen der doe, krijg ik wel een reactie. Dan gaan we met de speler in ge sprek. Met kaarten en wilde reac ties dupeer je jezelf, je ploeg en je brengt de club in diskrediet." Voor Sparta is het gedrag van de spelers een belangrijk onderwerp, merkt Jansen, die op een steen worp afstand woont van voetbal club Buitenboys uit Almere, waar het drama met grensrechter Ri chard Nieuwenhuizen zich zondag heeft afgespeeld. „De directie heeft er nadrukkelijk over gesproken met ons. De club wil fatsoen uitstralen, wangedrag tolereren we niet." Jansen kent de excuses. „En soms kloppen die ook. We hebben in de Jupiler League bijvoorbeeld veel te maken met scheidsrechters in oplei ding. Maar het begint en eindigt al tijd bij jezelf. Zelfs als er een fout wordt gemaakt. Ik heb nog nooit een scheidsrechter gezien die zei: 'Jij maakt je dusdanig druk dat ik die vrije trap maar niet geef' Aan de andere kant: voetbal blijft voet bal. Het is een sport met veel emo ties in het veld. Dat zal altijd zo blij ven. Ik begrijp de oproep van Jan van Halst, maar ik denk dat het een utopie is." Toch kan het geen kwaad stil te staan bij de effecten van gebrek aan respect voor de leiding, vindt Jan- MIDDELBURG - Hoek-Kloetinge, de Zeeuwse derby in de hoofdklasse van het zaterdagvoetbal, is verscho ven naar 12 januari. De wedstrijd stond voor 8 december gepland, maar gaat vanwege de algehele af gelasting van het amateurvoetbal (vanwege de door geweld omgeko men grensrechter) niet door. Kloetinge had eigenlijk een trai MHK.ilTd ilHi— BASKETBAL New York. NBA. Charlotte Bobcats-New York Knicks 98-100, In diana Pacers-Portland Trail Blazers 99-92, Boston Celtics-Minnesota Timberwolves 104-94, Detroit Pistons-Golden State Warriors 97-104, Altanta Hawks-Denver Nuggets 108-104, Cleveland Cavaliers-Chicago Bulls 85-95, New Orleans Hornets-Los Angeles La kers 87-103, San Antonio Spurs-Milwaukee Bucks 110-99, Utah Jazz-Orlando Magic 87-81, Sacramento Kings-Toronto Raptors 107-100, Los Angeles Clippers-Dallas Mave ricks 112-90. BILJARTEN Pool. Regionale eerste klasse. Loepie Loe- pie-Roadhouse Blues 2-4: 8-ball. Alex Zwem- mer-Patrick Gilde 5-6; Roy de Graaf-Jan Ros kam 2-6; 9-ball. Alex Zwemmer-Jan Roskam 7-6; Roy de Graaf-Jeroen Damman 5-7. 10-ball. Johan van Beek-Patrick Gilde 6-4. Straight. Johan van Beek-Jeroen Damman 68-75. FUTSAL Midden Zeeuws-Viaanderen. Beker eerste klasse (voorronde): Unitron- ZVC Pro Sport 1-12, Tencezaman.nl- Bar de Markies 19-8, 't Bierwinkeltje-Wentzler Pau wels 5-0. Competitie. Tweede klasse (kwartfinales): Benny Sport-Dow 14-2, Installatiebedrijf Dierx-Autorijschool Jos Morcus/Chicas 1-7, E&K Informatisering BV-De Bokx Kya beton- boringen 3-5, HKC/Topvorm-Van Kouteren 4-6. ningskamp gepland in het tweede weekend van 2013. Trainer Die- derik Hiensch zou met zijn selec tie drie dagen in Friesland zitten. „We zouden er trainen, misschien een oefenduel spelen en naar het EK allroundschaatsen gaan", zei hij donderdag, „maar dat gaat nu niet door. We zullen onze hele plan ning omgooien en wellicht al eer der moeten beginnen met trainen in januari." De vervallen duels van de eerste en tweedeklassers worden slechts één week uitgesteld. Zij komen al op 15 en 16 december weer in ac tie. Al het overige seniorenvoetbal van 8 en 9 december gaat naar 26 en 27 januari. THOLEN Tholense Boys opent deuren kantine In navolging van clubs als Zeelan- dia Middelburg en Kloetinge heeft ook Tholense Boys besloten uitge breid stil te staan bij het overlij den van grensrechter Richard Nieuwenhuizen. Hij stierf na een molestatie in Almere. Op de voetballoze zaterdag is de kantine van de derdeklasser vanaf 11.00 geopend. Vanaf dat moment kunnen mensen samen discussië ren over de agressie in de (voet balsport. ST LEONARD IM PITZTAL Zitskiër Kees-Jan van der Klooster heeft donderdag in Oostenrijk de goede lijn doorgetrokken. De 35-ja- rige Vlissinger eindigde tijdens de Europa Cupwedstrijd in het Pitztal als zesde op de slalom. Een dag eerder werd de para- lympiër al tweede op de reuzensla lom. Daarmee voldeed hij aan de Kijk voor de volledige agenda op www.pzc.nl/sportagenda sen. „Het probleem van Almere speelt al langer en niet alleen in het voetbal, maar in de hele maatschap pij. Het is triest voor de familie van de grensrechter, maar het is wel iets wat er aan zat te komen. Ik ben bang dat het einde nog niet in zicht is. Ik las laatst een artikel over opvoeding. In het verleden ging het daarbij om zelfdiscipline, nu gaat het om zelfontplooiing. Dat be tekent meer ruimte voor het indivi du en dat leidt ertoe dat iedereen zijn eigen interpretatie geeft aan hoe je je moet gedragen. Kinderen die al vroeg is verteld dat ze voor hun eigen mening moeten uitko men, nemen minder snel iets aan als gegeven. En dan ontstaat overal discussie over. In een voetbalteam speelt dat heel erg. Je moet met al die verschillende individuen één kant op. En dus moet je van tevo ren goed afspreken: welke waarden streven we na als groep?" „Ik ben er heilig van overtuigd dat profvoetballers een voorbeeldfunc tie hebben als het gaat om gedrag op en rond het veld. Ik denk dan ook dat dit hét moment is voor voetbalclubs om bij zichzelf te rade te gaan wat zij met die voorbeeld functie willen doen." Voor de clubs die het nut er nog niet van inzien, heeft Jansen nog een bemoedigende mededeling: „Het mes snijdt aan twee kanten. Je wint er fatsoen en een mooie uit straling voor je club mee, maar het zet ook sportief zoden aan de dijk. Minder protest betekent minder kaarten en minder schorsingen." De sportredactie van de PZC geeft elke week tips over belangrijke of bijzondere evenementen in de regio. Tips voor de rubriek Hotspo(r)ts kunt u mailen naar sport@pzc.nl ZATERDAG 8 DECEMBER BREDA Blues pakken belangrijke punten De poolbiljarters van Roadhouse Blues wonnen in de regionale eer ste klasse met 2-4 van naaste con current Loepie Loepie. Het was een spannende strijd. Alleen Jan Ros kam won één van zijn partijen met ruim verschil. In zijn andere partij verloor hij zijn concentratie door de vocaal sterk aanwezige tegen stander Alex Zwemmer. Patrick Gil de trapte even later niet in die val en won. Jeroen Damman zorgde met twee zeges voor de teamwinst. De stichting Trimlopen houdt in Terneuzen de Bodylineloop, een wedstrijd met een afstand van de halve marathon. Deze loop is in de plaats gekomen van de Scheldoradoloop, die oorspron kelijk voor deze dag stond gepland terwijl de Bo dylineloop in eerste instantie op 9 februari zou worden gehouden. Op die dag staat nu de Jum boloop op het programma. Naast de halve marathon kan er zaterdag ook ge kozen worden voor lopen van 5000 en 9000 me ter. De start is om 14.00 uur, terwijl de jeugd vanaf 13.45 uur 1000 meter voor de kiezen krijgt De permanence is gevestigd in Health Centrum Bodyline aan de Vlie gende Vaart in Terneuzen. Vier renners van de nationale MTB-juniorense- lectie, onder wie meervoudig Nederlands kam pioen Milan Vader uit Middelburg, houden van vrijdag tot en met zondag een trainingskamp in Porte Zélande. Het viertal doet op het Patrick Tolhoek-mountainbikeparkoers in boswachterij Westerschouwen ook mee aan de zevende wed strijd om de Zeeuwse ATB Cup. Zij rijden dan in de - hoogste - A-categorie. De koers begint 12.30 uur met jeugdwedstrijden. De A-categorie en de vrouwen gaan om 15.15 uur van start. nominatie-eis voor de Spelen van 2014 in Sotsji. NOCNSF moet nog wel laten weten of het deelnemers veld in het Pitztal daar sterk ge noeg voor was. Als dat zo was, krijgt van der Klooster de nomina tie achter zijn naam. De Vlissinger en bondscoach, Falco Teitsma, ver wachten wel dat dat gebeurt. De strijd om de Zeeuwse crosscup steekt de Wes- terschelde over. Na de Moerschanscross in Hulst en de Elderschanscross in Aardenburg wordt za terdag de twintigste editie van de Den Inkelcross gehouden. Plaats van handeling is recreatiege bied Den Inkel, ten oosten van Kruiningen. De organisatie is in handen van de Goese atletiek- club AV'56. De eerste wedstrijd voor de jeugd begint om 12.30 uur. Vanaf 13.45 uur gaan de senioren in diverse categorieën van start. SSC de Poel houdt zaterdagavond in samen werking met de baancommissie Breda het Zeeuws marathonkampioenschap op de kunstijs baan in Breda. Aan de titelstrijd kunnen zowel leden van SSC de Poel als inwoners van Zeeland deelnemen, uit gezonderd de rijders uit de landelijke topdivisie en eerste divisie. Het kampioenschap wordt gelijktijdig gereden met de regionale marathoncompetitie. Voor de recreanten is er een aparte klasse. Inschrijven kan via de website www.bcbreda.nl/marathon. Het program ma begint om 18.30 uur met een jeugdmarathon. Meer dan zeventig mencombinaties komen in manege De Kroo in Nieuw- en Sint Joosland in actie tijdens een indoormenmarathon. In het sei zoen 2012-2013 volgen nog twee van dergelijke wedstrijd op 5 januari en 2 maart. Menners en grooms binden met hun pony's en paarden de strijd met elkaar aan. Ook de jeugd en bijzondere combinaties met trekpaarden ko men in actie. De eerste deelnemers gaan om 9.00 uur van start. Rond 21.30 uur worden de laatste winnaars gehuldigd. De organisa tie is in handen van de Stichting Nationale Menwedstrijd Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29