281 sport Nieuw fonds voor Zeeuwse sporttalenten Axel moet van KNVB alweer op zoek naar een nieuwe trainer Bryant over 30.000 punten De Bruijn verliest na vijf sets van Horn vrijdag' 7 december 2012 Stichting Topoz gaat aan de slag NEW ORLEANS - De Amerikaanse basketballer Kobe Bryant heeft geschiedenis geschreven. De 34-jarige ster speler van Los Angeles Lakers passeerde in de wedstrijd tegen New Orleans Hornets de grens van 30.000 pun ten in de NBA. Vier anderen bereikten deze mijlpaal wel iswaar eerder ook, maar Bryant is de jongste ooit. „Een grootse prestatie", zo noemde Bryant het zelf. „Ik heb het geluk gehad dat ik nooit echt serieus gebles seerd ben geweest. Het heeft veel offers gevraagd van mij en mijn familie. Ik ben veel weg en moet keihard werken." Bryant had met 29 punten overigens een fors aandeel in de overwinning op de Hornets (103-87). Kareem Abdul-Jabber voert de topscorerslijst aller tij den van de NBA aan met 38.387 punten, gevolgd door Karl Malone (36.928), Michael Jordan (32.292) en Wilt Chamberlain (31.419). Die laatste was met zijn 35 jaar tot woensdag de jongste die deze 'magische' grens pas foto Gerald Herbert/AP msmammsm Op woensdag 12 december wordt de stichting Topsport en Onderwijs Zeeland (Topoz) ge lanceerd. Deze nieuwe organisa tie gaat bedrijven benaderen om talenten en onderwijsinstel lingen die met talenten werken financieel te ondersteunen. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Het bereiken van de top kost een sporttalent veel tijd, moeite én geld. Dat laatste is niet altijd voorhanden, weet men bij de stichting Topsport en Onderwijs Zeeland (Topoz). En daarom wordt er vanaf volgende week financiële hulp geboden. De stichting zag afgelopen zomer al het levenslicht. Onder aanvoe ring van voorzitter Jaap Gelok, de burgemeester van Borsele, en Eu- gène Fagg, de directeur van het Scheldemond College in Vlissin- gen, heeft de non-profit organisatie door René van Stee AXEL - Voetbalvereniging Axel moet alweer op zoek naar een nieuwe trainer. De zondag-tweede klasser had Erik Rijckaert in no vember tot het einde van het sei zoen aangesteld als opvolger van de tussentijds naar GPC Vlissin- gen vertrokken Michel Leonhart. De KNVB geeft echter geen toe stemming voor het interim-trainer schap van Rijckaert, voordien assis tent van Leonhart. Hij beschikt na melijk niet over het juiste diplo ma. De voetbalbond heeft Axel tot be gin februari de tijd gegeven om op zoek te gaan naar een geschikte oe- fenmeester. Voorzitter Ronny van de Velde hoopt dat de soep niet zo heet wordt gegeten als hij wordt al bedrijven bereid gevonden geld te storten in het fonds. De hoop is dat er na de officiële lancering van woensdag 12 december meer zullen volgen. Het doel is om met het gegenereer de geld Zeeuwse sporttalenten tege moet te komen in bijvoorbeeld vervoerskosten en sportmedische kosten. „Talenten kunnen vanaf nu bij ons een aanvraag doen", vertelt Fagg. „Die wordt dan door de stich ting beoordeeld. Als het een reëel verzoek is en wij inzien dat ie mand zich met dat geld verder kan ontplooien, zullen we het honore ren." Tegelijk kunnen ook de onderwijs instellingen in Zeeland een beroep doen op Topoz. Als ze toptalenten faciliteren, kunnen ze daarbij ook ondersteund worden. Topoz heeft zes (voormalige) top sporters bereid gevonden ambassa deur te zijn van de stichting. Dat zijn wielrenner Johnny Hooger- land, kitesurfster Katja Roose, biljar ter Jean-Paul de Bruijn, judoka Eli sabeth Willeboordse, zitskiër Kees- Jan van der Klooster en oud-voet baller Danny Blind, die tegenwoor dig assistent-bondscoach is. Een aantal van deze succesvolle Zeeuwen zal 12 december in het Scheldemond College aanwezig zijn bij de lancering van de stich ting. De bijeenkomst begint om 17.15 uur en wordt geleid door Gert van't Hof, presentator bij Omroep Zeeland. Hij zal onder anderen Blind interviewen. De uit Oost-Souburg afkomstige as sistent-bondscoach zal een shirt van het Nederlands elftal meene men, waarop ook diverse handteke ningen staan. Dit shirt zal één van de voorwerpen zijn die geveild wor den aan het einde van de avond. opgediend. „We hebben ons nog niet neergelegd bij deze situatie", verklaarde Van de Velde donder dagavond. „Allereerst omdat die kwestie buiten onze schuld om is ontstaan en er dus sprake is van overmacht. Ten tweede omdat we volgend jaar met AZW opgaan in de fusieclub FC Axel. Vooral op ba sis van die omstandigheden had den we erop gerekend dat de KNVB enige soepelheid zou be trachten. Daar komt bij dat het in deze fase van de competitie nage noeg onmogelijk is om nog een be voegde trainer uit de buurt aan te kunnen stellen." Hoewel Axel verwacht dat de KNVB de club tegemoet komt en Rijckaert alsnog dispensatie geeft, heeft Van de Velde ook al nage dacht over alternatieven. De kans dat Rinus Zegers, wel in het bezit van de juiste papieren en tevens lid van de technische commissie van Axel, voor de groep komt te staan achtte hij uiterst klein. Diens zoon Ralph, assistent van Rijck aert, is geen optie omdat ook hij niet bevoegd is als trainer van een tweedeklasser. „Misschien kunnen we iets doen richting de nieuwe trainer van FC Axel. Waarschijn lijk is daarover dinsdag meer be kend. Wellicht dat die persoon het seizoen bij Axel afmaakt", dacht Van de Velde hardop na. Axel zou zondag op het kunstgras van Wachtebeke overigens een oe fenwedstrijd hebben gespeeld te gen Philippine. Zodra Van de Vel de van dit voornemen op de hoog te was, heeft hij hierover meteen zijn veto uitgesproken. „Dat moet je niet willen. Hou zou ons ook niet in dank worden afgenomen. De KNVB maakt als gevolg van de vreselijke gebeurtenissen in Alme- re niet voor niets een ferm state ment. En daar moet je gehoor aan geven", zei de preses. Van de Velde kon tot op zekere hoogte begrip opbrengen voor de wens om in het gedwongen com- petitieloze weekeinde een oefen duel te spelen. „Ik begrijp dat trai ners en voetballers graag bezig wil len blijven. Zeker nu het er vanwe ge de weersvoorspellingen naar uit ziet dat de boel heel lang stil zal blijven liggen en er ook regelmatig niet kan worden getraind. Maar nogmaals, dit is niet het gepaste moment. Er komen ongetwijfeld nog andere dagen waarop er kan worden geoefend." HURGHADA - Het is Jean Paul de Bruijn niet gelukt de achtste finales te halen van het wereldbekertoer nooi in Egypte. In de eerste ronde van het hoofdtoernooi werd de Hulster driebander uitgeschakeld door de Duitser Martin Hom. De Bruijn begon uitstekend in de eerste set met een serie van 10, maar viel daarna nagenoeg stil en verloor met 13-15. Ook de tweede set verloor hij (met 8-15) en zijn deelname leek van korte duur te worden. Maar de Zeeuws-Vlaamse biljarter begon in de derde set aan een opmerkelijke remonte. Hij won met 15-5 en vervolgde meteen met 15-12, waardoor het ineens 2-2 stond. De vijfde set was een thriller pur sang. De kemphanen hielden elkaar aardig in evenwicht. Via 8-11 werd het 11-11 en 12-14. Bij die stand benutte Horn pas zijn derde matchbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28