IQ zeeland 123 l E Z E R SlJlulR Thermphos kost waterschap geld opruiminq berco Zwaardere straffen voor 'Bonnie en Clyde' 'Een stok achter de deur' 'Dit is een goed signaal' 'Die forse straf is terecht' Verdachte van overval snel in kraag gevat met neel veel Keus langevorststraat-goes vrijdag 7 december 2012 maaiHinMH door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank legde donderdag zwaar dere straffen op dan geëist aan een Vlissings/Oost-Souburgs stel dat verantwoordelijk wordt gehouden voor de overval op Sportsworld, maart dit jaar, aan de Markt in Middelburg. Zij werkte in de win kel en gaf alle informatie aan hem door, zodat hij kon toeslaan op het moment dat er veel geld in de kluis zat. Twee weken geleden eiste de offi cier van justitie dat de man een cel straf zou krijgen van 42 maanden en de vrouw een van 30 maanden waarvan 8 voorwaardelijk. De man kreeg 40 maanden waarvan 6 voorwaardelijk, de vrouw 36 waar van 6 voorwaardelijk. Als de eis was gevolgd had hij 28 maanden effectief moeten zitten. Nu moet de man 34 maanden daadwerke lijk zitten. De rechtbank neemt het de vrouw vooral kwalijk dat ze ervoor zorgde dat haar werkgever en een collega het slachtoffer wer den van een overval. Twee weken geleden noemde de officier het duo 'Bonnie en Clyde' omdat ze een intense liefdesver houding hebben. Tijdens hun voorarrest zijn ze ook getrouwd. De man hoorde gisteren de uit spraak onbewogen aan maar beslis te wel direct dat hij in hoger be roep gaat. De vrouw was donder dag niet aanwezig in de rechtbank. Het slachtoffer van de overval, de ex-collega van een van de twee ver oordeelden, vond de hogere straf nog niet hoog genoeg. MIDDELBURG - Het faillissement van Thermphos kost ook het wa terschap Scheldestromen geld. Voor dit jaar wordt de schade ge schat op 9000 euro en voor vol gend jaar op 65.000 euro. Dat heeft te maken met het stagne ren van de leveringen van as van verbrand rioolslib aan Thermphos. Die as nam Thermphos af van het bedrijf Slibverwerking Noord-Bra bant te Moerdijk om het als grond stof te gebruiken. Het Zeeuwse wa terschap is een van de aandeelhou ders in het slibverwerkingsbedrijf. Thermphos betaalde enkele ton nen per jaar voor de as. Het Vlis- singse bedrijf nam de helft van de as af die Slibverwerking Noord- Brabant produceerde. De andere helft wordt geleverd aan bedrijven die de as bij het maken van asfalt gebruiken, maar daarvoor moet Slibverwerking Noord-Brabant wel betalen. Hoofdingeland Chris Koopman heeft over deze kwestie vragen ge steld aan het dagelijks bestuur van het waterschap. Door de nu ontsta ne situatie moet SNB al het as zien kwijt te raken aan de asfaltindus- trie, met de daarbij behorende kos ten. In totaal heeft SNB een strop van een ton dit jaar en 713.000 eu ro volgend jaar. Dijkgraaf Toine Poppelaars ant woordde gisteren in de algemene vergadering dat er druk wordt ge werkt om alternatieven te vinden voor de afzet van de as. Zo gaat een bescheiden hoeveelheid naar een Amsterdams kunstmestbe- drijf. Ook wordt gekeken of bepaalde stoffen - zoals zware metalen - uit het slib kunnen worden gehaald, zodat het voor meerdere doelein den gebruikt kan worden. Koopman had ook gevraagd waar om de algemene vergadering van het waterschap niet eerder bij het onderwerp betrokken was. Omdat het ging om de bedrijfsvoering van SNB, antwoordde Poppelaars. TERNEUZEN - De politie heeft don derdagavond razendsnel een ver dachte van een overval op een ben zinestation aan de Kennedylaan in Terneuzen opgepakt. De overval vond rond half negen plaats. Twee mannen kwamen het benzinestation binnen. Hun ge zichten waren bedekt. Het tweetal bedreigde een medewerker met honkbalknuppels. Of ze iets buit hebben gemaakt, was gisteravond nog niet bekend bij de politie. De twee mannen vluchtten na de overval te voet, waarna één van hen dus al snel in de kraag werd gevat. Het politiebureau van Ter- neuzen bevindt zich vlak bij de Kennedylaan. De opgepakte ver dachte is meegenomen naar het politiebureau, waar hij is verhoord over zijn betrokkenheid bij de overval. De tweede vermoedelijke dader was nog spoorloos. Het aantal overvallen in Zeeland komt met die op het benzinesta tion in Terneuzen dit jaar op nege nendertig, tegen vijfendertig in 2010 en vierendertig in 2011. Gerard Willemse twijfelde na de rechtszaak of er ge noeg bewijs was om de twee verdachten te veroordelen. „Kennelijk heeft de rechtbank vol doende wettelijk en overtuigend bewijs gevonden. Ik vind deze straf prima passen. De voorwaarde lijke straffen zijn een goede stok achter de deur. Als ze weer in de fout zouden gaan, dan wordt die voorwaardelijke straf meteen om gezet in een definitieve. Dat lijkt me bij dit soort mensen heel zin vol. Op basis van de indrukken die ik van hen heb gekregen bij de rechtszaak, sluit ik niet uit dat ze weer zoiets doen. Hopelijk helpt dit hen om op het rechte pad te blijven." Duangdao Pimthong woonde sinds 2010 in Breskens bij haar partner Henk van Haneghem. Zij is sinds vorige week vrijdag vermist. foto PZC Dit is een terechte straf, vindt Aart Jobse. „Deze mensen hebben in de rechtszaak laten blijken dat ze to taal geen compassie met de slacht offers hebben en puur uit eigenbe lang handelden. Ze hadden in de rechtszaal een nonchalante hou den en reageerden heel koel op het aangrijpende verhaal van het slachtoffer. Ik vind deze straf een goed signaal naar de maatschappij. De rechter laat zien dat je hier niet zomaar mee wegkomt." Jobse vraagt zich wel af of de da ders iets van de straf zullen leren. „Ik betwijfel of die paar maanden extra celstraf de daders helpen. Ik vrees het ergste, maar laten we het hopen." Heel mooi, ik heb er een goed gevoel bij dat ze ver oordeeld zijn", reageert Cees van Kampen op de uitspraak van de rechter. Hij twijfelde na de rechtszaak of de 'toevalligheden' voldoende be wijs zouden zijn. Dat het stel schul dig is, wist hij zeker. „Ik vind het daarom terecht dat deze mensen een forse straf gekregen hebben. Ik vraag ik me wel af of de straf iets uithaalt. Als je ziet hoe rücksichts los ze deze overval gepleegd heb ben, dan vrees ik dat ze hun hele leven in de criminele sfeer blijven hangen. Als je ze twee jaar voor waardelijke celstraf zou geven, dan zou het ze denk ik nog niet interes seren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23