t tt ttt tfft tfftt ft ft* tf# ZZP'er wil duidelijkheid Zomervakantie TURKIJE Dertigers en veertigers nieuwe armen 7 'lllegalenkamp Malieveld snel opheffen' KR AS,NL. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 donderdag 6 december 2012 Armoedegrens 2011 netto maandbedrag infographic AA bron CBS €960 €1.320 €1.610 €1.810 €1.980 €1.280 €1.450 €1.690 Het aantal ZZP'ers dat in ar moede leeft groeit, blijkt uit een vandaag gepubliceerd armoederapport. Maar ook ZZP'ers die het nog wel redden, maken zich zorgen. door Lilian Dominicus Duizenden e-mails heb ben de fractievoorzit ters in de Tweede Ka mer de afgelopen week ontvangen. Of er duidelijkheid kon worden geschapen over de po sitie van de ZZP'ers, alstublieft. Het kabinet wil dat zelfstandigen 500 miljoen euro inleveren, maar blijft vaag over de plannen en wei gert een koopkrachtplaatje te laten berekenen, klaagt Stichting ZZP Nederland. De stichting is daarom deze actie begonnen. Een actie die wordt gesteund door collega belan genorganisaties als FNV Zelfstandi gen, SBO/ZZP en Platform Zelf standige Ondernemers Nederland. Vooral degenen met een lage winst lijken de dupe te worden van het voornemen om de aftrek posten voor zelfstandigen af te schaffen en een vast belastingta rief van 28 procent in te voeren. Om nog niet te spreken over de groeiende groep werkende zelf standigen die nu al in armoede leeft. Die is sinds 2008 met 52.000 gegroeid tot 175.000 ofwel 14 pro cent van de beroepsgroep, blijkt uit cijfers vandaag van het Sociaal en Cultureel Planbureau en Cen traal Bureau voor de Statistiek. „Als het doorgaat, krijgt de onder kant van de markt het moeilijk", voorspelt Johan Mar rink van ZZP Nederland. „Stel een ondernemer heeft nu 10.000 euro aan aftrekpos ten waar geen belasting over be taald wordt. Nu moet daar 28 pro cent belasting over worden be taald. Reken maar uit. Dat is 2.800 euro méér die ze per jaar betalen. Als je nu in de hoge belastingtarie ven zit, is het niet zo erg. Mis schien houd je nog wat over." Fi nancieel adviseur Peter Burger uit Kloetinge, zelf ook ZZP'er, bekijkt de ontwikkelingen met argusogen. „Eigenlijk geloof ik niet dat dit kan. Hier krijgen zoveel zelfstandi gen mee te maken, die gaan hier massaal tegen in het geweer. Als ondernemer kan ik mijn verlies ne men, maar dan heb ik een pro bleem. Dat zal dus in de prijs moe ten worden verrekend." Burger voorziet vooral problemen bij ZZP' ers in de zorg. „Die werken vaak al vijftig uur in de week. Een extra klus aannemen gaat niet, dus waar moet je het dan vandaan halen? Dat is een kwetsbare groep." Ook de zoge naamde 'hybride' ZZP'ers, die een kleine baan combineren met een eigen zaak, vallen onder die catego rie, denkt ZZP'er Gert-Jan Jansen uit Utrecht. Hij laat zich inhuren als gespreksleider bij congressen en verdient daar naar eigen zeggen een goede boterham mee. „Maar wie onder een omzet van een hal ve ton zit, krijgt klappen." Het aan tal werkende zelfstandigen dat in armoede verkeert, was in 2011 voor het eerst groter dan het aan tal armen in loondienst (resp. 175.000 en 170.000 personen), al dus de samenstellers van het rap port Bijna 14 procent van deze be roepsgroep is arm en hun aandeel binnen de categorie werkende ar men is in tien jaar tijd gegroeid van 42 (in 2ooi)naar 51 procent (in 2011). door Freke Remmers DEN HAAG - Steeds meer dertigers en veertigers hebben moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Het armoederapport van het Cen traal Bureau voor Statistiek en het Sociaal en Cultureel Planbu reau toont dat het armoedeper- centage in die leeftijdsgroep voor het eerst bovengemiddeld hoog is. „Die groep krijgt de laatste jaren veel tijdelijke contracten of zijn ZZP'er en zijn dus extra gevoelig voor de economische crisis", ver klaart Cok Vrooman van het SCP. „In die groep zitten ook veel hui zenbezitters. Tien jaar geleden hebben ze een woning gekocht, toen de huizenprijzen op hun hoogtepunt waren. Die prijzen zijn fors gezakt en dus duiken zij al snel onder water", voegt Peter Hein van Mulligen van het CBS toe. „Vooral als ze scheiden of werk loos raken en hun huis moeten verkopen, blijven ze met een rest schuld zitten. Die mensen zitten behoorlijk in de tang." Ook steeds meer kinderen leven daardoor in armoede. In 2011 gold dat voor 371.000 kin deren (11 procent), ruim 55.000 meer dan in 2010. Voor een groot deel komt dat om dat eenoudergezinnen vaker on der de armoedegrens leven. In de politiek ligt de focus echter vooral op de ouderen: de 50-plus- sers en gepensioneerden. „Als zij hun baan verliezen, heb ben ze het inderdaad moeilijk. Maar in de macrocijfers zie je dat ouderen minder kans hebben om onder de armoedegrens te dui ken", aldus Van Mulligen. Zeker gepensioneerden zitten er eigenlijk best warmpjes bij. Met hun AOW en eventueel een aanvullend pensioen hebben ze een stabiel inkomen. Van de vastgelopen huizenmarkt hebben ze weinig last, want ze verhuizen weinig en hebben veel al hun hypotheek afbetaald. Bovendien hebben hun huizen nog wel overwaarde en hebben ze hun hele leven kunnen sparen voor een aardig zakcentje. Van Mulligen: „Het ergste dat hen kan overkomen is dat de pen sioenen niet meer gecorrigeerd wordt naar inflatie, maar dat brengt niet gelijk tienduizenden mensen in armoede." Huishoudens onder de armoedegrens '00 '01 '02 '03 '04 '05 '06 '07 '08 '09 '10 '11 '12 '13 infographic DPd bron CBS DEN HAAG - De burgemeester van Den Haag wil dat de ongeveer 40 afgewezen asielzoekers die op het Malieveld bivakkeren, op korte ter mijn hun kamp ontruimen. Jozias van Aartsen zei woensdag tijdens de commisievergadering Bestuur de illegalen daarover een brief te sturen. Op welke termijn het kamp leeg moet zijn, heeft Van Aartsen niet gezegd. De burgemeester zegt al langer dat het kamp niet oneindig op het veld kan blijven staan. De zorgen die hij heeft over de gezondheids toestand van de bewoners, de slechte weersomstandigheden en het feit dat afspraken (zoals het aan een kant open houden van een tent en een aanspreekpunt op het kamp) niet worden nageko men, maakt dat de burgemeester nu vaart zet achter de ontruiming, aldus zijn woordvoerder. jgJÉg Zeer scherp geprijsd! Populair familiehotel! Club Sultan Maris*** 6 t/m 22 dagen inclusief ontbijt Vertrek: van 1/5/13 t/m 23/10/13 kleinschalig appartementencomplex, gelegen in het centrum van Marmaris nabij het strand, diverse winkeltjes, de Bazaar en vele gezellige terrasjes ideaal voor een voordelige zonvakantie! Eftalia Resort* 6 t/m-22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 1/4/13 t/m 31/10/13 echt familiehotel met gezellige sfeer en zeer scherpe prijsAwaliteitverhouding met 3 zwembaden met waterglijbanen en volop activiteiten voor jong en oud zeer populair bij Nederlanders! Zie www.kras.nl/72522 Zie www.kras.nl/72139 Met volop faciliteiten! Club Resort Atlantis 6 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 27/4/13 t/m 26/10/13 ruim opgezet vakantiedorp, gelegen in een baai en direct aan het zandstrand met o.a. faciliteiten om te ontspannen, zwembaden en uitgebreid entertainment nu nog beschikbaar, V0L=V0L! Voyage Torba* 6 t/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: van 22/4/13 t/m 26/10/13 ruim opgezet vakantiedorp aan het strand en in een groene omgeving met zeer moderne en verzorgde kamers geschikt voor zowel families als stellen nu met vroegboekkorüngtotwel 100 p.p.! Zie www.kras.nl/72181 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeid. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7