Nederland gevoelig voor corruptie 61 binnenland Boze ouderen luiden noodklok BBI Oppositie begint met aanpassen leenstelsel KRAS.NL 2/3/4 dgn Welkom in ZWOLLE Weer thuis donderdag 6 december 2012 Handel in invloed niet strafbaar, klokkenluiders onvoldoende beschermd Nederland is veel corrupter dan we denken. Elkaar aanspreken op niet- integer gedrag is taboe en klokkenluiders worden onvoldoende beschermd. door Annemieke van Dongen Bij corruptie denken we al snel aan enveloppen met geld die in een duistere parkeergarage worden uit gewisseld. Een beeld dat we vooral kennen uit maffiafilms, niet uit het dagelijks leven. Om die reden scoort Nederland goed op de Cor ruptie Perceptie Index van Trans- parancy International (TI), die gis teren is gepresenteerd. Die rang lijst (zie kader) zegt echter weinig over hoe vaak corruptie daadwer kelijk voorkomt, waarschuwt Wil- leke Slingerland, die onderzoek doet naar corruptie voor TI, de Erasmus Universiteit en Saxion Hogeschool. „In Nederland heb ben we weinig oog voor andere vormen van corruptie. Omkoping komt weinig voor, maar belangen verstrengeling des te meer. Onze poldermaatschappij drijft op infor mele machtsnetwerken. Maar waar ligt de grens tussen netwer ken en machtsmisbruik? Daar wordt weinig over gediscussiëerd. Kijk naar bestuurders als Jos van Rey, Ton Hooijmaijers en Wilma Verver die recent in opspraak zijn geraakt omdat ze hun macht zou den hebben misbruikt in ruil voor persoonlijk voordeel." Nederland is één van de weinige landen waar dit soort handel in invloed niet strafbaar is. In de Nederlandse cul tuur is het bovendien taboe om el kaar aan te spreken op niet-integer gedrag, blijkt uit onderzoek van TI. „Als we zien dat collega's din gen doen die niet door de beugel kunnen, vinden we het heel lastig om dat te melden", zegt Slinger land. „Over Van Rey en Hooijma ijers zoemden in Roermond en Noord-Holland al lang geruchten rond. Toch konden ze hun gang blijven gaan en veel schade aan richten." Volgens TI is Nederland extra kwetsbaar voor corruptie om dat klokkenluiders onvoldoende worden beschermd. Slingerland: „Op papier hebben veel grote be drijven en overheidsinstanties wel klokkenluidersregelingen. Maar in de praktijk bieden die vaak niet ge noeg bescherming, bijvoorbeeld omdat ze geen anonimiteit garan deren." De beeldvorming over klokkenluiders in Nederland helpt ook niet mee. „Mensen die mis standen melden, worden niet met open armen ontvangen. Op hun werk worden ze als verklikker ge zien en ontslagen; na dure rechts zaken raken ze ook privé aan de grond. Denk aan bekende Fred Spijkers en Ad Bos." In bijvoorbeeld Amerika en Enge land is het melden van misstan den veel minder beladen. „In de VS krijgen klokkenluiders zelfs vaak een financiële beloning." Slingerland gelooft niet dat derge lijke prikkels ook geschikt zijn om Nederlanders over de streep te trekken. „Een fonds dat financiële schade van klokkenluiders com penseert, zou goed zijn." Griekenland corrupt Griekenland scoort van alle EU- landen het slechts op de jaarlijkse corruptieranglijst van 'waakhond' Transparency International (Tl). C Het land staat op plaats 96 op de Corruptie Perceptie Index, waar voor 176 landen zijn onderzocht. Swaziland en Zambia scoren beter. Onderaan de lijst bungelen Soma lië, Noord-Korea en Afghanistan. De landen waar volgens Tl het min ste corruptie wordt ervaren, zijn Denemarken, Finland en Nieuw-Zeeland. Nederland staat op plaats 9, nog boven Duitsland (13) en België (16). Tl schat in dat het gesjoemel in Nederland jaarlijks toch 12 miljard euro kost. Uitsluitend geldig op do. 6 DECEMBER Vandaag bij KRAS.NL v.a. INCLUSIEF v verblijf in een luxe 4-sterren hotel, in het historische centrum van Zwolle V; t/ ontbijtbuffet Gevestigd in een karakte- ristiek gebouw uit 1850 Zie: www.kras.nl BOEK ONLINE of bel 0900-9697 is door Annemieke Kooper DEN HAAG - Het wordt een zware 'dobber voor het kabinet om het geplande sociale leenstelsel voor studenten door te voeren. Tijdens de bespreking van de onderwijsbe groting gisteren in de Tweede Ka mer lieten verschillende oppositie partijen doorschemeren dat zij nog een wensenlijst hadden voor dat ze akkoord zullen gaan met de plannen. Vanaf 2014 krijgen studenten hun studiefinanciering niet langer van de overheid maar moeten zij die le nen. D66 stelde nogmaals als voor waarde dat het geld dat dat ople vert weer in het onderwijs moet worden geïnvesteerd. D66-Kamer- lid Paul van Meenen zei dat het ho ger onderwijs daarnaast ook 'toe gankelijk' moet blijven voor alle potentiële studenten en dat een leenstelsel hen dus niet mag weer houden te gaan studeren. De mees te andere oppositiepartijen gaven aan dat ze zich ook zorgen maken over de toegankelijkheid. D66, GroenLinks en Christenunie sug gereerden daarom alvast geld opzij te zetten om in te kunnen grijpen wanneer die vrees voor 'leenangst' werkelijkheid wordt. Het kabinet heeft de steun van D66 en Groen Links weliswaar niet nodig om haar plan door de Tweede Kamer te krijgen, wel om de Senaat te overtuigen. Premier Mark Rutte zei een dag eerder in de Eerste Ka mer nog bereid te zijn de plannen in het regeerakkoord aan te passen wanneer daarmee zowel in beide Kamers meer dan minimale meer derheden worden gehaald. WD en PvdA wilden desondanks niet ingaan op de suggesties van de op positie omdat de Tweede Kamer volgend jaar nog uitgebreid over de uitwerking van het leenstelsel zal spreken. Wel stelden beide par tijen niet bezorgd te zijn over de toegankelijkheid. DEN HELDER - De Hare Majesteit Van Amstel liep gisteren de thuishaven in Den Helder binnen. De bemanningsleden werden begroet door hun fami lie. De afgelopen drie maanden voer het 'multi- purposefregat' de Van Amstel als stationsschip voor de Koninklijke Marine in het Caribisch ge bied. Daarbij was het schip onder meer betrok ken bij de vangst van een grote partij drugs. Zo kon de bemanning meehelpen aan het voorko men dat 42 balen cocaïne, 840 kilo zwaar, over zee werden gesmokkeld. foto Jerry Lampen/ANP DEN HAAG - Veel Nederlandse ouderen zijn boos en bang. Ze vre zen dat het kabinetsbeleid hun in komen, zelfstandigheid en veilig heid aantast. Ze hebben zich met dit soort grieven gewend tot de OuderenOmbudsman, die alle klachten op een rij heeft gezet en naar de Tweede-Kamerfracties heeft gestuurd. Meer dan duizend telefoontjes en e-mails kwamen de afgelopen weken binnen bij de ze, sinds afgelopen zomer bestaan de, ombudsman van het Ouderen- fonds. Mensen met AOW en een klein pensioen vinden dat ze er te hard op achteruit gaan, tot 15 pro cent. Ze geven aan dat ze de laatste jaren al flink gekort zijn op hun in komen en noemen de nieuwe snoeioperatie 'willekeurig, onrecht vaardig en oneerlijk'. De Ouderen- Ombudsman voegt daaraan toe dat deze groep 'een gemakkelijke prooi is, omdat die niet kan sta ken, niet gaat demonstreren en niet goed vertegenwoordigd is in Den Haag'. Door de inkomensval dreigen ouderen financieel klem te raken: de vaste lasten stijgen en de waarde van hun huis is in crisistijd zozeer gedaald, dat die ook geen soelaas biedt. Het snoeien op de thuiszorg maakt ouderen bang. Ze melden dat ze te maken krijgen met wisselende verzorgers, wat de kans op diefstal en ondeskundig heid vergroot. Daarnaast hebben veel minder ouderen recht op dag opvang. Ook mantelzorgers heb ben zich tot de ombudsman voor senioren gewend: ze zijn al overbe last, maar zullen het drukker krij gen, inclusief huishoudelijk werk. waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6