Moeder worden n 281 Dik, dikker, ziek donderdag 6 december 2012 Zwanger zijn en moeder worden, zorgen voor een grote verandering in het leven van een vrouw. Daar kun je behoorlijk van uit balans raken. Vrou- wencoach en verloskundige Diana Koster: „De roze wolk is vaak een grijze donderwolk." door Martine Boelsma illustratie Helen van Vliet Na twee miskramen was Natascha moeder geworden van een twee ling. Fantastisch zou je denken, maar voor Natascha voelde dat he lemaal niet zo. „Ik voelde me zó somber, eenzaam, opgefokt en onzeker. Dat had ik nooit eerder in mijn leven gehad. Ik was de balans in mijn leven op alle vlakken kwijt." Natascha is niet de enige. Bij lange na niet Maar liefst 10 tot 20 procent van de zwange re vrouwen en jonge moeders heeft last van depressieve gevoelens en kan simpelweg haar draai niet vinden in deze nieuwe le vensfase. „Moet je nagaan", zegt verloskundige en vrouwencoach Diana Koster. „Er bevallen in Nederland zo'n 180.000 vrouwen per jaar. Dat betekent dat er elk jaar tussen de 18.000 en 36.000 vrouwen zijn die zich in deze be langrijke periode helemaal niet goed voelen. En denk nu niet: dat hoort er nu eenmaal bij. Deze vrouwen hebben het heel erg moeilijk. Het goede nieuws is: je kunt er wat aan doen." Als verloskundige zag Koster heel vaak vrou wen zoals Natascha. „Niet zo raar. Moeder worden is zoiets heftigs voor een vrouw. Er verandert zó veel." Dat is ook de reden dat ze besloot een opleiding tot coach te volgen en zich daarna te specialiseren als vrouwen- coach. Koster is bovendien mede-oprichter van het LKPZ: het Landelijk Kenniscentrum voor Psychiatrie en Zwangerschap. „Als ver loskundige dacht ik vaak: jij hebt eigenlijk iets anders nodig dan ik te bieden heb. Soms begon ik dan tegen zo'n vrouw over psychotherapie. Maar meestal is dat net een brug te ver. Wat steun en begeleiding zijn vaak genoeg om iemand weer op de been te helpen. En om ernstiger problemen - zoals een postpartum depressie - te voorkomen." Een kind krijgen, zegt Koster, is een life event; een ingrijpende gebeurtenis die je le ven op zijn kop zet. „Dat kan je behoorlijk uit balans brengen. Psychologen zeggen niet voor niets dat een gezonde volwassene maximaal twee life events per jaar kan han teren." En bij zwangere vrouwen en jonge moeders zijn dat er vaak veel meer. Diana Koster: „Vrouwen nemen niet altijd de tijd en de rust om zwanger te zijn en te bevallen. Inte gendeel. In dezelfde periode gaan ze vaak ook trouwen, samenwonen, een hypotheek afsluiten, verhuizen of verbouwen en veran dert hun werksituatie: ze zoeken iets anders of stoppen met werken. Let wel: dat zijn óók allemaal life events. Het eerste wat ik aan vrouwen vraag is: wat speelt er op dit moment eigenlijk allemaal in je leven. Meestal volgt er dan een opsomming waar je u tegen zegt. Dan zien ze het zelf ook: ja, eigenlijk is het best veel allemaal. Té veel." Bovendien komen in de periode rondom de geboorte van een kind vaak onverwerkte er varingen uit het verleden naar boven. „Een eerdere zwangerschap die niet goed ging, een traumatische bevalling, negatieve jeugd ervaringen, relatieproblemen, het laat zich allemaal niet meer wegstoppen. Zwanger zijn is puinruimen, zeg ik altijd. Dat krijg je er dus óók nog bij." Natascha, van nature vrolijk en sociaal, had een beroerde kraamtijd gehad. Eén van haar kindjes was langdurig opgenomen geweest in het ziekenhuis vanwege reflux. „Terwijl hij in het ziekenhuis lag, had ik natuurlijk zijn tweelingzusje thuis. Mijn man was aan het werk. Ik liep in die periode chronisch achter de feiten aan en voelde me op alle vlakken tekortschieten." Terwijl het met Natascha's kinderen steeds beter ging, ging het met haarzelf steeds slechter. „Ik vond dat ik op mijn werk niet goed meer kon meekomen. Ik trok me steeds meer terug, kon de puf niet opbren gen om dingen buitenshuis te onderne men." Weg was de goedlachse en sociale Na tascha. „Ik zat thuis op de bank te zitten, ter- 'Het grootste plezier dat je je kinderen kunt doen, is zorgen dat je zelf lekker in je vel zit' wijl de kinderen om me heen rommel maakten. Ik was voor m'n gevoel de hele dag aan het opruimen en nog was het huis nooit schoon. Mijn frustraties reageerde ik af op mijn man en kinderen en daar baalde ik dan weer van. Ik vond mezelf steeds min der aardig, minder de moeite waard... Het leek wel alsof alles er uit kwam." Ze raakte in een neerwaartse spiraal. „Soms dacht ik zelfs: mijn kindjes zijn beter af zon der mij... Dan voelde ik me zo'n slechte moeder en zo'n slechte vrouw om zulke ge dachten te hebben. Hoe durfde ik, met zo'n lieve man en twee gezonde schatjes van kin- Borstkankerscreening in VS lijkt minder effectief Amerikaanse onderzoekers con cluderen uit de cijfers van dertig jaar bevolkingsonderzoek naar borstkanker in de VS dat het aan tal gevallen van vergevorderde dodelijke) borstkanker amper is afgenomen. Nederlandse cijfers geven andere resultaten. Door meedoen met het bevolkingson derzoek, halveert de kans op over lijden door borstkanker. http://bit.ly/XBpl4X Eicellen muizen langer intact met 'afvalstof De stof putriscine heeft een be schermende werking op eicellen. Als vrouwelijke muizen putrisci ne in hun drinkwater krijgen, lo pen hun eicellen tijdens het leven minder genetische afwijking op, melden Canadese onderzoekers. Onderzoek moet uitwijzen, of dit ook bij mensen geldt. Putriscine is een stof die in het lichaam vrij komt bij afbraak van weefsel. http://bit.ly/UbXOku Maagoperatie zorgt niet voor genezing van diabetes Een maagverkleiningsoperatie bij mensen met ernstig overgewicht leidt bij ongeveer twee derde van hen ook tot het verdwijnen van hun diabetes (suikerziekte). Echter bij een groot deel van deze mensen komt de diabetes na enke le jaren toch weer terug. Dat blijkt uit een Amerikaanse studie onder ruim 4.000 mensen die lij den aan diabetes. http://bit.ly/V68NuK Te veel kilo's kunnen tot verschillende aandoeningen leiden. Hoe groter het overgewicht, hoe meer risico's. Overgewicht Bevolking 20 jaar en'ouder, per GGD-regio (2005-2008) Percentage MÉÉ 41,6-43,1 45,9-48,0 <MiI 43,1 -44,5 48,0 - 50,0 44,5-45,9 ■■50,0-52,0 Ernstig overgewicht Bevolking 20 jaar en ouder, per GGD-regio (2005-2008) Percentage Hl 8,3- 9,2 11,1-12,4 m 9,2-10,2 12,4-13,6 10,2-11,1 mm 13,6-14,9 Vet in je spijsvertering Overtollig vet, met name in de buikstreek en rond de organen, scheidt moleculen af die een chronische ontstekingsreactie veroorzaken. Deze ontsteking speelt een belangrijke rol bij diabetes, hart- en vaatkwalen en kanker. Het lichaam slaat energie op in de vorm van wit vet, onze 'provisiekast' bij een tekort. Vetweefsel beschermt de inwendige organen tegen schokken van buiten en tegen kou. Er is ook bruin vet - dat van wit vet afwijkt - en energie gebruikt om warmte te produceren. Een hap eten met vet arriveert in de maag. Het maagzuur maakt het eten klaar voor verdere verwerking, de spijsvertering. In de darmen zorgt galzout uit de galblaas ervoor dat de grote vetdruppels in kleinere druppeltjes worden verdeeld. Kj) Door de inwerking van eiwitten uit de alvleesklier vallen de vetdeeltjes uiteen in glycerol (ofwel glycerine) en vetzuren. Die zijn zo klein dat de darmcellen ze makkelijk kunnen 'opslorpen'. De darmwandcellen produceren een transporteiwit (chylomicronen) dat de vetzuren naar het bloed brengt. Vervolgens gaan de transporteiwitten via het lymfesysteem naar de bloedsomloop. Waar komt vet voor? Vaak direct onder de huid, maar ook in dieper gelegen delen, zoals rond enkele inwendige organen. Op welke plekken het lichaamsvet zich 'nestelt', hangt voor een be langrijk deel af van de mannelijke of vrouwelijke geslachtshormonen. infographic DPd bron o.a. RIVM, CBS, The New England Journal of Medicine, International journal of Obesity, Reuters Borst Buik Heupen f Taille f 1 Vrouw Man Peervorm Appelvorm Glycerol Darmcel I Lymfevat Transporteiwh Darmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60