sport 127 Voetbalclubs in gesprek over agressie Afscheid van sporthal aan de Nassaulaan door Maurice Steketee De Moor had zelf nooit ambities op de mat De Bruijn naar hoofdtoernooi in Hurghada donderdag 6 december 2012 Staf de Moor heeft nooit de ambitie gehad om zelf wedstrijden te judoën en titels te veroveren. Toen hij op het cios in Overveen (bij Haarlem) zat, was hij wel enigszins zelf actief op de tatami. „Maar er werd toen nog niet zo veel geju- dood en daarom ook weinig georganiseerd", vertelt hij. „Ik heb wel eens aan Noord-Hollandse kampioenschappen mee gedaan en aan het NK gele band. Maar ik was toch vooral bezig mezelf te ontwikkelen tot judoleraar." Staf de Moor werpt zijn kleinzoon Jelle in Sportcentrum Delta in Terneuzen. foto Mark Neelemans 'Jacques Rogge zei wel eens tegen me: als je hulp nodig hebt, zeg je het maar' Staf de Moor werd op 9 novem ber 1937 geboren in Axel. In zijn jeugd had hij meer met wiel rennen dan met judo. Toen hij veertien en vijftien was, ging hij met Axelse coureurs mee naar wedstrijden in België. Op de fiets. „Veertig kilometer heen en 's nachts veertig kilometer terug. En als je het goed gedaan had, mocht je de volgende keer weer mee." Op zijn zestiende of zeventiende kwam hij in contact met het judo. Hij volgde in Axel lessen van een Brabantse judoleraar. In militaire dienst werd De Moor opgeleid tot militair sportinstruc- teur. Hij kreeg les in het gewapen de en het ongewapende gevecht. Terwijl hij in Oirschot gelegerd was, trainde hij bij Hein Essink in Eindhoven. Na zijn diensttijd werd de Zeeuws- Vlaming toegelaten tot de enige cios in Nederland, in Overveen. In het eerste jaar kreeg hij alle spor ten, in het tweede jaar speciali seerde hij zich in het judo. Hij kreeg les van onder anderen An ton Geesink. „Het klikte wel tus sen ons." 3 Aan het einde van zijn tijd in Noord-Holland werd De Moor ge kozen als beste sportstudent. Hij kreeg aanbiedingen om bij sport scholen te komen werken. Maar hij koos voor een eigen sport school in Zeeuws-Vlaanderen. Hij nam een bestaande onderneming over en breidde die uit. Overal on der de Westerschelde gaf hij les. Vanuit Axel hield De Moor contact met Geesink. Die nam hem in 1967 mee op wereldreis om het judo te promoten en olympisch te houden. Hij kwam zo in Rusland en Japan. Nadat Wim Ruska in 1972 twee maal goud won op de Spelen, werd hij bondscoach. Hij vroeg De Moor als assistent. De Axelaar ging mee naar tal van toernooien. En als de bondarts niet mee was, nam hij ook de taak van verzorger op zich. „Jacques Rogge, nu de voorzitter van het IOC, zei wel eens tegen me: als je hulp nodig hebt, zeg je het maar." Later was De Moor ook nog chef d'equipe bij titeltoernooien en voorzitter van de landelijke top sportcommissie. Met Delta ging het ondertussen ook crescendo. Marion van Dors- sen was dé pupil van de judoleraar. Zij schopte het tot onder meer een derde plaats van het WK van 1991. OOSTERHOUT Toch punt Sandee na slechte wedstrijd De driebanders van Zandee Kloe- tinge speelden in poule vijf van de vierde divisie met 4-4 gelijk tegen Eekhoorn 5. Het was niet best wat beide ploe gen lieten zien. Het duel verdiende geen winnaar, daarvoor was het spelpeil te laag. Voor Zandee haal den Wim Zandee en Piet Verschu- re de punten binnen. Jan Branden burg en Paul Bodbijl verloren hun partij. LAUSANNE IOC pakt medailles Spelen Athene af Het IOC heeft vier atleten die tij dens de Olympische Spelen van 2004 in Athene het erepodium haal den hun medaille afgepakt wegens overtreding van het dopingregle- ment. Het gaat om de Oekraïner Joeri Belonog (goud, kogelstoten), de Wit-Rus Ivan Tichon (zilver, ko gelslingeren), diens landgenote Iri- na Jatsjenko (brons, discus) en de Russin Svetlana Kriveljova (brons, kogelstoten). HURGHADA - Driebander Jean Paul de Bruijn Hulst heeft met de hak ken over de sloot het hoofdtoer nooi van de wereldbeker in Hurg hada bereikt. De Zeeuws-Vlaming begon matig aan zijn poule, waarin hij startte tegen Raimond Burgman. Welis waar won De Bruijn de eerste set met 15-10, maar daarmee was de koek voor hem op. De tweede en derde set waren voor Burgman met 3-15 en 5-15. Het herstel voor De Bruijn volgde tegen de Belg Francis Forton, die hij in straight sets versloeg (15-14, 15-1). Daarna belandde de Hulsten aar in wachtkamer. Burgman en Forton maakten er in hun slotpar- tij een spannende strijd van, waar in zij beiden drie keer op match point kwamen. Uiteindelijk maak te Forton het punt. Hij won de par tij met 2-1, waardoor De Bruijn zich op basis van setsaldo plaatste voor het hoofdtoernooi. Wie zijn tegenstander in de eerste ronde wordt, is nog onbekend. door Maurice Steketee MIDDELBURG - 'Middelburg bouwt sporthal voor twee ton', kopt de PZC op 16 april 1964. Het is de eer ste sporthal in deze vorm in Ne derland die in de Zeeuwse hoofd stad uit de grond wordt gestampt. De sporthal, die een lengte heeft van 45 meter, een breedte van 25 meter en een hoogte van 8.50 me ter, wordt ontworpen door Henk Pellikaan, een oud-voetbalinterna tional uit Tilburg. Nadat de bouw in september '64 in recordtempo is afgerond, nemen verschillende sportclubs hun intrek in de zaal. In de jaren daarna vieren verschil lende Zeeuwse verenigingen suc cessen in de sporthal, die plaats biedt aan z'n honderdvijftig toe schouwers. Binnenkort wordt de hal niet meer gebruikt en op ter mijn zal hij worden gesloopt. Handbalvereniging EMM, een van de vaste bespelers van de hal, houdt zaterdag 15 december een 'Breek de Hal Af Party'. Ook andere sportclubs beleefden vele hoogtepunten in de zaal. De PZC is op zoek naar sporters die bijzondere herinneringen hebben aan deze unieke sporthal. U kunt contact opnemen met de sportredactie: sport@pzc.nl MIDDELBURG - Voetbalclub Zeelan- dia Middelburg houdt zaterdag een speciale bijeenkomst naar aan leiding van het overlijden van de grensrechter uit Almere. Iedereen is vanaf 10.00 uur welkom in het clubgebouw van de zondag-der deklasser. De uitnodiging wordt naar andere clubs gestuurd, maar ook politieke partijen en de KNVB zijn uitgeno digd. Het is de bedoeling dat de deelnemers in de zaal veel inbreng krijgen tijdens de bijeenkomst. Ook bij Kloetinge wordt zaterdag aandacht besteed aan de toene mende agressie op de voetbalvel den. De club wil het probleem be spreekbaar maken. De kantine zal vanaf 14.00 uur geopend zijn voor iedereen die behoefte heeft om mee te praten. Bij DFS bestaat za terdag de mogelijkheid om samen soep en broodjes te eten. „DFS leeft mee en betuigt haar deelne ming met de familie, vrienden en bekenden van grensrechter Ri chard Nieuwenhuizen", meldt de club uit Burgh-Haamstede op haar website. „Laat het een les zijn voor ons allen en laten we er samen voor zorgen dat het nooit meer zal gebeuren..!" Tevens bestaat de mo gelijkheid om de petitie 'Sportver eniging DFS is tegen geweld, op en om het veld' te tekenen. In navolging van de algehele af gelasting van het amateurvoetbal gaan ook de zaalvoetbalwedstrij den in de Regionale Zaalvoetbal competitie Walcheren vrijdaga vond niet door. Ook zaalvoetbal duels onder de vlag van de KNVB zijn geschrapt. In België is eveneens volop aan dacht voor het incident. De KBVB vraagt zijn clubs dit weekeinde een minuut stilte in acht te ne men. „De medewerkers van de Bel gische voetbalbond wensen hun uitdrukkelijke medeleven te betui gen aan de familie van de lijnrech ter die deze week overleed aan de gevolgen van voetbalagressie in Ne derland. Het voorval is verschrikke lijk en is symptomatisch voor wat zich al te vaak op en naast onze voetbalvelden afspeelt. Dergelijk respectloos gedrag kan en mag niet getolereerd worden", aldus de voetbalbond in een communiqué.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59