Tijdloze schoonheid en in Hpp||| kracht natuur verbeeld uit 13 mCi£WM JLeen nu donderdag 6 december 2012 www.pzc.nl/uit speciale methode, werkt altijd! ...en je zult trots zijn op jezelf www.destrooom.nl 0113-350879 Annemieke Fanoy Annemieke Fanoy verbeeldt haar beleving van het Wissebad. Zij transformeert het zwemmen in een ritmische geleding van de ruimte en in onderwatervideobeel den, maar toont de plek ook leeg en vanuit helikopterperspectief. Daarnaast fotografie van Marcel Kentin en Marjolein van Pagee. T/m 16/12. Kabinetten van De Vleeshal, Di. t/m zo. 13.00-17.00 uur. Andrea Cook Andrea Cook is een van de elf Zeeuwse kunstenaars die met één of meer grotere werken en vijf klei nere deel uitmaken van 'Kleintje Kunst'. Zij schildert mensen in en aan het water, met een goed oog voor wat er visueel en schilderkun stig toe doet. T/m 22/12. Kunstuitleen Terneuzen, Bellamystraat 26a, Terneuzen. Di t/m vrij. 13-17 uur, za. 10-14 uur. Heieen Briels Heieen Briels bouwt uit papier per fect uitgevoerde reliëfs. De strakke geometrische vormen verbeelden door subtiel kleurgebruik en dito variaties een prachtig evenwicht tussen ratio en emotie. Hoofd moot van een mooie, ingetogen ex positie met kunstenaars uit Schou- wen-Duiveland. T/m 23/12. Mon Capitaine, Kinderdijk 56, zo. 14.00-17.00 uur. Een zeldzame combina tie. Schilderijen en teke ningen van Casper Hoog zaad in een van Middel burgs mooiste monumenten panden: Koepoortstraat 6. In het nog deels authentieke i8e-eeuw- se interieur komt het werk prachtig tot zijn recht. Ik krijg het gevoel dat het hier hoort, dat de bewoners ermee leven. Dat voegt iets toe aan de intie me uitstraling ervan. Hoogzaad schildert meestal aan planten ontleende vormen en dan vooral vruchten. Hij begon ermee in Suriname, waar hij een jaar in het regenwoud doorbracht en overweldigd werd door de grote rijkdom van de natuur, met vor men die je 'hier' niet tegenkomt. Hij verzamelde ze en legde ze vast in verf en met potlood. Ik moet denken aan zijn voorgan gers die in de zeventiende en acht tiende eeuw met expedities mee reisden om materiaal bijeen te brengen voor boeken met botani sche prenten. Bij hen ging verwon dering samen met het streven naar natuurgetrouwheid. Hoog zaad zoekt wel zorgvuldigheid, maar vereenvoudigt en stileert om wat hij ziet recht te doen. Dat leidt tot sobere composities in ge dekte tinten. En waar hij een uit bundiger vormenwereld schildert, is hij nog terughoudender in de kleur. Hij gebruikt vooral aardtin- ten.' In Suriname stelde hij die samen uit pigmenten die hij in de natuur aantrof. Daarmee intensiveert hij de relatie tussen wat hij toont en de bodem waaruit de vormen voorkomen. Hij maakt dus zijn verf zelf, zoals zijn Middelburgse inspirator, de i7e-eeuwse stilleven Lys Vosselman schildert vooral jon ge mensen, vaak aan de rand van de zee of in het bos. Ze roepen ver halen op over leven, dood, liefde, eenzaamheid en hoop. Gevoelig en ingehouden geschilderd. Ook met verstilde landschappen van Wout Kole en knap decoratiewerk van Barre Verkerke, T/m 9/1 2013. Covra, Spanjeweg 1. Werkdagen 8.30-17.00 uur. Werken van Casper Hoogzaad in Koepoortstraat 6 in Middelburg. schilder Adriaen Coorte, ook deed. Maar hij vernist zijn doeken niet, zodat niets de intensiteit van de werking van de pigmenten be lemmert. De kwetsbaarheid die daarvan het gevolg is versterkt de beleving van zijn schilderijen. Op de tentoonstelling zijn ook tekeningen te zien. Hoogzaad maakt er dage lijks een, met potlood op klein for maat. Het lijkt erop dat hij dan speelt met alle vormen die hij ooit zag en ze vermengt tot organische, blad vullende bouwsels. Wat mij boeit is de combinatie van com plexiteit en helderheid die ook in de afgebeelde schilderijen zicht baar is. En de concentratie die er uit spreekt. Zoals Jan van Eyck, een andere icoon van Hoogzaad, met zijn verbeelding van de na tuur de Schepper eerde, verbeeldt hij de tijdloze schoonheid en kracht van de natuur in het alge meen en de vegetatie in het bijzon der. Door de manier waarop hij dat doet, verbindt Hoogzaad het tast bare met het spirituele. De orde ning die hij aanbrengt door de sti lering van zijn vormen legt de voor mij ondoorgrondelijke wet matigheid bloot van wat zo van zelfsprekend is: de vormenwereld van de natuur die mij omringt. En die ook in mezelf aanwezig is, waaruit ik ben opgebouwd. Hoogzaad richt zich op de essen tie van wat hij waarneemt aan na tuurvormen. Zo schept hij beel den die wat wij als mensen ma ken, hoe imponerend en knap dat ook is, laat verbleken tot goedwil lende pogingen iets toe te voegen aan wat al was voordat wij er wa ren en er nog zal zijn als wij niet meer bestaan. T/m 23/12. Koepoortstraat 6, Middelburg. Zo. 9, 16 en 23/12, 13.00-17.00 uur en op afspraak: 06-24677933 of 06-43115927. Lys Vosselman Casper Hoogzaad is in 1962 geboren in Driehuis (Velsen) en woont en werkt in Middelburg. Hij exposeerde onder andere in Galerie Phoebus, het Natuur historisch Museum en het Cen trum Beeldende Kunst, allen te Rotterdam. Sinds 2005 verbleef hij met beurzen van CBK en het Fonds BKVB regelmatig in het oer woud van Suriname. Daar vond hij inspiratie voor zijn tijdloze verbeelding van de natuur. In 2011 verscheen: 'Surina me'. Het boek is tijdens de ten toonstelling te koop. Nico Out gaat elke week o, zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49