De appel is zuur, maar gezond zeeland 123 Jacqueline Lupker gaat aan kop Genie Ruijs, directeur veiligheidsregio PAAUWE Niet verhuizen, wél helemaal opnieuw thuiskomen met Interieur Paauwe donderdag 6 december 2012 'Er is hier ooit heel vooruitstrevend begonnen met de regionalisering van de brand weer. Men liep voor op het land. Maar door allerlei omstandigheden is dat proces ge start, gestopt, gestart, gestopt, gestart. Daar hebben we als organisatie wel last van gehad." door Marcel Modde Het schip is vlotgetrok- ken, op koers gezet en we gaan er voor!" In de drie maanden sinds haar aantreden als directeur en re gionaal commandant van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ), heeft Gerrie Ruijs de boel flink opge schud. „Men is hier ooit heel vooruitstre vend begonnen met de regionalise ring van de brandweer. Men liep voor op het land. Maar door aller lei omstandigheden is dat proces gestart, gestopt, gestart, gestopt, ge start. Daar hebben we als organisa tie wel last van gehad. Doe je dat met een auto, dan is dat niet goed. Als je zaken vijf, zes jaar uitstelt met het oog op de reorganisatie, kun je je voorstellen dat een aantal dingen in verval komt." Ruijs is een charmeoffensief bij de gemeenteraden begonnen. Ze staat voor de lastige taak nog eens goed uit te leggen wat de veilig heidsregio nou precies allemaal doet en waarom dat zo veel geld kost. De dertien gemeenten moe ten over de periode 2013 tot 2016 samen eenmalig 2,4 miljoen meer bijdragen aan de VRZ, bovenop de gezamenlijke jaarlijkse bijdrage van ruim 23 miljoen. Die extra uit gave zit grotendeels in zaken die de regionalisering met zich mee brengt, met name de automatise ring. Op de wettelijke taken kan eenvoudig niet worden afgedon gen, benadrukt de directeur. En omdat de organisatie steeds meer op z'n dak krijgt, zijn er ook meer mensen nodig om die taken te kunnen uitvoeren. Feitelijk werken er nu 82 mensen bij de VRZ. Vanaf 1 januari, wan neer de regionalisering van de brandweer wordt afgerond, staan er 214 mensen op de loonlijst. De grootste hap bestaat uit beroeps- brandweermensen die overkomen van de gemeenten. Tien vacatures waren sinds de inzet van de reorga nisatie bevroren en worden nu als nog ingevuld, deels door interne verschuivingen. Extra zijn derhal ve de dertien medewerkers die het bedrijfsbureau komen versterken. Administratieve functies die tot dusver bij de gemeenten lagen en (in tegenstelling tot de beroeps brandweer) niet mee overkomen. Maar de uitbreiding van de forma tie leidt in totaal niet tot hogere uitgaven, zegt Ruijs. De stijgende personeelslasten worden volgens haar binnen de lopende begroting opgevangen. „Sterker nog, we gaan straks bij elkaar 4 miljoen eu ro bezuinigen. Dat betekent dus dat we serieus keuzes moeten gaan maken, wat we met elkaar no dig vinden om aan die basisveilig heid te kunnen voldoen. Als het moet kan je 10 miljoen bezuini gen, maar dan komt de brandweer wel pas na een uur." Burgemeester Jaap Gelok van Borsele legde recent tref fend de vinger op de zere plek. Hij en zijn collega's in het be stuur van de VRZ hebben zich de afgelopen jaren vooral bezig gehou- 'Als het moet kan je 10 miljoen bezuinigen, maar dan komt de brandweer wel pas na een uur.' den met het geld dat omgaat in de organisatie, in plaats van energie te steken in de inhoud. Ruijs stelt vast dat die houding verlammend heeft gewerkt. En nog steeds, want de dertien gemeenten moe ten het nu eerst nog eens zien te worden over toepassing van een nieuwe verdeelsleutel. Sommige gemeenten gaan mogelijk flink meer betalen, anderen juist iets minder. Uitgangspunt is dat de rampen- en crisisbestrijding in Zeeland op de schouders van het collectief komen te rusten. „We hebben er allemaal baat bij dat ade quaat wordt gehandeld als er een schip met gevaarlijke stoffen in de problemen komt, een trein ont spoort, of er iets vreselijks gebeurt op de snelweg", schetst Ruijs de es sentie van het solidariteitsprinci pe. In de bestuursvergadering van 20 december moet die dikke knoop worden doorgehakt. Maar het laatste woord in deze kwestie is aan de gemeenteraden, zegt Ruijs. „Komen wij er niet uit, dan grijpt de provincie in. We móeten gewoon door deze zure appel heen bijten!" MIDDELBURG - Jacqueline Lupker uit Middelburg gaat aan kop in de strijd om de PZC-wisselbokaal voor de beste leraar of lerares van Zeeland. De docente Frans van de SSG Nehalennia in Middelburg heeft de meeste stemmen gekre gen van de duizend e-mails die tot nu toe naar de redactie gestuurd werden. De leerlingen van economieleraar Peter de Waal van de CSW in Mid delburg hebben een inhaalslag ge maakt. Ze maakten onder meer flyers om zo veel mogelijk stem men binnen te halen. De Waal ligt tweede, gevolgd door aardrijkskun deleraar Léon Remerij van het Rey- naert College in Hulst en Sophie de Jong van OPDC De Vliedberg in Goes. Maar het is slechts een tussen stand, want er kan nog van alles gebeuren. Iedereen kan nog tot donderdag 13 december 12.00 uur stemmen. Stuur daarvoor een e-mail naar pzderaar@gmail.com. Inzenders maken kans op een ta blet. De winnende leraar krijgt be halve de wisselbokaal een cheque van 250 euro die hij of zij moet be steden aan een leuke activiteit voor de leerlingen. Op vrijdag 14 december wordt be kendgemaakt wie de beste leraar of lerares van Zeeland 2012 is. INTÉRIEUR Woonagenda december Ooms Installaties Schildersbedrijf Koster met verfstyllst Ooms Warmtewereld Zin in een totaal nieuwe woonbeleving, maar verhuizen zit er even niet in? Bij Interieur Paauwe ontdekt u hoeveel mogelijkheden uw huidige woning nog heeft! Meld u nu aan voor onze Woonadviesdag en laat u inspireren door talloze specialisten op het gebied van inrichten en verbouwen. Van architect en stylist tot schilder en haardspecialist. Tijdens de Lichtadviesdagen maken we geheel kosteloos een lichtplan op maat voor u. Dat is de meerwaarde van Interieur Paauwe. Kijk voor alle deelnemers op www.interieur-paauwe.nl/adviesdag. 8 dec. Woonadviesdag 15 dec. Lichtadviesdag Meld u nu aan op interieur-paauwe.nl of via (0111) 40 13 18 Trakteer uzelf op een dagje Paauwe Paulus de Jager studio architectuur Geen tijd om langs te komen, wél op zoek naar een origineel cadeau voor de feestdagen? Onze webshop is nu helemaal ingericht met de mooiste accessoires, verlichting, glaswerk en woongeschenken. Graag tot ziens op interieur-paauwe.nl. Zuidweg 20a, 4316 LB Zonnemaire (0111) 40 13 18 info@interieur-paauwe.nl www.interieur-paauwe nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23