Rotte appels bij PostNL over binnenland 17 Bibliotheken dreigen slag te missen Vergoeding voor belaagde arbiters Altijd korting op stipreizen.nl leusden - Zeker zes scheidsrech ters van de KNVB die te maken hebben gehad met geweld op het veld, hebben in het afgelopen jaar met succes juridische hulp gekre gen. De dader betaalde zonder tus senkomst van de rechter een scha devergoeding aan de belaagde wed strijdleider. Het ging om bedragen tot 500 eu ro. Eén andere zaak loopt nog, zei een woordvoerster van juridisch dienstverlener Arag gisteren. Het bedrijf verleent sinds oktober vo rig jaar, in samenwerking met voet balbond KNVB, gratis juridische bijstand aan scheids- en grensrech ters in het betaalde en amateur voetbal. Daarmee willen de organisaties een bijdrage leveren aan het terug dringen van het fysieke en verbale geweld in het voetbal. „Elk geweldsincident is er één te veel. Dit soort excessen moet van de Nederlandse voetbalvelden ver dwijnen", zei de woordvoerster naar aanleiding van de gewelddadi ge dood van de grensrechter in Al- mere. Over de inhoud van de zeven za ken die de juristen van Arag tot nu toe hebben behandeld, kon ze van wege de vertrouwelijkheid niets zeggen. Het aantal geweldsinciden ten tegen scheidsrechters op het voetbalveld ligt vele malen hoger. In het seizoen 2010/2011 waren dat er 181 en in het seizoen ervoor nog 241. Mogelijk hebben meer scheidsrech ters een schadevergoeding gekre gen nadat ze waren belaagd. Bij Arag gaat het om arbiters die zich via de KNVB hebben gemeld. Maar het staat scheidsrechters vrij om via andere rechtswegen, zoals een rechtsbijstandsverzekering of via een advocaat, schade te verha len, aldus de woordvoerster. Nieuw Sloten, de club waarvoor ook de daders van het misdrijf in Almere spelen. Die werden allen afgedaan met kleine straffen en waarschuwingen. Bovendien is Ri chard Nieuwenhuizen al het twee de dodelijke slachtoffer van ge weld, uitgeoefend door Amster damse amateurspelers, binnen een jaar. Begin januari overleed een 77-jari- ge toeschouwer die door een spe ler van Sporting Noord tegen de vlakte werd getrapt. Dat incident speelde zich begin december 2011 af, een maand later overleed het slachtoffer. Enkele weken geleden werd de 32-jarige dader door de rechter ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. woensdag 5 december 2012 Pakjes juweliers vaak zoek Juweliers zijn ontevreden over PostNL omdat hun kostbare en zelfs aangeteken de pakketten te vaak ver dwijnen. Ook online-win- kels hebben hier last van. den haag - Sorteercentra van Post NL zijn een potentiële goudmijn voor boeven. Burgers en bedrijven versturen in goed vertrouwen waardevolle spullen naar familiele den, klanten en zakenpartners. Van geld tot tabletcomputers, van de nieuwste telefoons tot juwelen. Met zoveel rijkdom voor het grij pen, loopt iemand wel eens tegen de lamp. Een 23-jarige postsorteerder in Den Bosch werd in september be trapt op openen van een pakketje om de inhoud te pikken. Elders bleek uit camerabeelden dat mede werkers 'juwelierspost' achterover drukten. Het zijn slechts vervelen de incidenten, bezweert 's lands grootste postbedrijf. De Federatie Goud en Zilver, branchevereniging van juweliers, kreeg volgens directeur Beeuwke Keizer echter jaarlijks 'tientallen klachten' van leden wier kostbare aangetekende poststukken spoor loos verdwijnen. De federatie advi seerde gisteren geen zaken meer te doen met PostNL. Een woordvoerder van PostNL is er 'verbaasd' over. „Jaarlijks wor den meer dan tien pakketten echt gestolen", erkent hij. Maar meer dan twintig zijn het er volgens hem niet. „Op een volume van honderd mil joen pakketten per jaar kan het wel eens gebeuren dat er iets wordt ontvreemd." Hoeveel stuk ken kwijtraken, kon hij niet zeg gen. Niettemin 'verdwijnen' onder weg steeds meer spullen, signa leert branchevereniging Thuiswin- kel.org waarbij meer dan 1.700 onli- ne-winkels zijn aangesloten. „Dief stal is een probleem van alledag", zegt directeur Wijnand Jongen. „Vooral dure producten zoals ta bletcomputers zijn in trek bij die ven." Precieze cijfers willen de sites niet geven, maar procentueel zou het gelijke tred houden met de groei van de online-verkoop. „In 99,9 procent van de gevallen gaat het goed. Maar ja, elke diefstal is er één te veel." In het Abdijcomplex in Middelburg vindt op 13 en 14 december het jaarlijk se bibliothekencongres plaats. foto Ruben Oreel door Patrick Wiercx den haag - Openbare bibliothe ken dreigen veel klanten kwijt te raken als ze niet snel kunnen over stappen op het aanbieden van een ruime digitale collectie. Het aan bod is beperkt, terwijl de vraag naar het e-boek in de bibliotheek groot is. Digitaliseren is een hot item in de sector. Op 13 en 14 december is het een belangrijk thema op het jaarlijkse bibliothekencongres in Middelburg. Het probleem is dat juridische afspraken tussen produ centen, distributeurs en de eigen sector uitblijven. Zonder die basis kunnen de bibliotheken niet groot schalig overgaan op een digitale collectie, terwijl ze dat zo graag willen. Een andere ontwikkeling is namelijk dat de verkoop van tab- Iets en e-readers volop gaande is. Als cadeau voor sint en kerst zijn ze razend populair. Martin Hol, marketingmanager bij de bibliotheek in Den Bosch, ziet de vraag naar e-boeken toenemen. Achter het juridisch dichttimme ren van rechten zou volgens hem om die reden veel meer vaart ge zet moeten worden. „De uitrol van tabiets verloopt razendsnel. Wij lopen er tegenaan dat we aan de vraag naar e-boeken absoluut niet kunnen voldoen." De Bossche bibliotheek kiest er vanwege het beperkte aanbod voor om mond jesmaat reclame te maken voor de digitale collectie. „Zo niet, dan leidt dat tot grote teleurstellingen bij de klant en dat willen we niet." Een gevolg zou kunnen zijn dat de klant zijn digitale heil elders zoekt en de bibliotheek de rug toekeert. De vraag is of de bibliotheek die doelgroep ooit nog terugkrijgt als de collectie eenmaal wel op orde is. Het is een doembeeld dat je op voorhand klandizie wegjaagt die je voor de toekomst juist zo graag wil houden. Francien van Bohemen van de Ver eniging van Openbare Bibliothe ken in Den Haag beaamt dat de di gitalisering niet vlot verloopt. „De wereld wordt digitaler en daar moeten we in mee. Van het papie ren boek kennen de betrokkenen de marges, de rechten. Dat is uitge kristalliseerd. Voor het digitale boek liggen die regels niet vast. Om maar eens iets te noemen: als een bibliotheek een e-boek koopt, mogen we dat dan uitlenen aan maar één persoon of aan duizend? We zijn daar nu nog niet uit." SS66S9SSS955SS^yXC-&St$$S5$5gSiZZ&ZÏ&>ZGWWi6CSS& 3/ riijiin.il lil» 1.111 I^n-~.rni<ii|i«ninniimiii ...of bet met 020 - 66 22 222 korting bij •xciüsief bïjstT^^W Hofi"3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7