De heerlijke avondjes zijn weer gekomen 22 Winkeliers nog steeds niet blij met parkeren Clubs zoeken bezuiniging zelf almanak Tatoeage woensdag 5 december 2012 door Martijn de Koning In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht. Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: burgerparticipatie in de gemeente Sluis Mensen moeten leren dat ze niet voor alles hun hand bij de ge meente kunnen op houden. Als je zelf initiatief neemt, is er best veel mogelijk." Woorden van die strekking klon ken afgelopen tijd nogal eens in het Sluise gemeentehuis. Ze kwa men vaak uit de mond van 'vere nigingswethouder' Jan Schaal je, die sport en cultuur in zijn pakket heeft. Hij verwoordde er nieuw beleid van het college mee. Deels komt het standpunt voort uit de noodzaak tot bezuinigen, maar Sluis wil het ook op langere termijn tot beleid maken. Wel of geen crisis: het is simpelweg niet meer van deze tijd om jaarlijks klakkeloos een bedrag aan clubs over te maken en daardoor de ene hobby wel en de andere niet te subsidiëren, meent het Sluise col lege. Als mensen iets voor elkaar willen krijgen, moeten ze dat eerst zelf proberen. Tot grote vreugde van het ge meentebestuur blijkt het beleid in de praktijk ook echt te werken. Zo richtten de voetbalclubs in West-Zeeuws-Vlaanderen een coöperatie op, waarbinnen ze nu samen hun velden onderhouden. Ouders van een basisschool in Sluis hielden een pannekoekenac- tie om zo het schoolzwemmen voor hun kinderen weer op het lesrooster te krijgen. En nu is er weer een voorbeeld van 'burgerparticipatie': de sport clubs in de gemeente Sluis wen- CADZAND-BAD - Ondernemers op en rond het Duinplein in Cad- zand-Bad zijn niet tevreden over het parkeerbeleid in het kustdorp. De twijfels die ze vóór het zomer seizoen hadden, zijn volgens hen gegrond gebleken. De gemeente Sluis breidde het be taald parkeren in Cadzand-Bad af gelopen seizoen uit. Zo moet nu ook betaald worden op de parkeer plaats aan de Leeuwerikenlaan, vlakbij het Duinplein. In een later Ze belde uit Spanje, die dochter van ïy. „Ik heb een tatoeage laten zet ten." Haar moeder ontplofte bijna. „Ben je nou helemaal gek, je hebt al geen centen en littekens loop je nog genoeg op in je leven." Een beetje gekalmeerd wilde moe ders nog wel weten wat die tatoeage dan wel voorstelde. „Een heel mooi hart met aan de ene kant mummy 'De lampjes brengen licht in de duisternis, in een periode die door de economische omstandigheden voor veel mensen moeilijk is' Kirsten Verver zette een dag voor de verjaardag van Sinterklaas de kerstboom al op. sen niet lijdzaam toe te zien hoe de subsidie voor jeugdleden wordt gekort, maar gaan bekijken of ze op een andere manier ge meenschapsgeld kunnen bespa ren. Het college en daarna de gemeen teraad bepaalden in 2011 dat er 15.000 euro gekort zou worden op de vaste bijdrage die sportclubs krijgen voor elk jeugdlid. Tot vo rig jaar bedroeg die 17,50 euro. Af gelopen jaar ging die omlaag naar 12,50 euro, en daarmee was de helft van de beoogde 15.000 euro bespaard. Plan was om in 2013 op nieuw 5 euro van de bijdrage af te halen. „Daar zijn we op teruggeko men", vertelt een woordvoerster van de gemeente. „De clubs heb ben aangegeven zelf te willen be kijken of ze op een andere manier 7500 euro kunnen besparen." Om de verenigingen daarvoor ruim de tijd te geven, besloot het colle ge onlangs om de bijdrage per jeugdlid volgend jaar op 12,50 eu ro te houden. De bezuiniging van 7500 euro wordt nu in 2014 gerea liseerd. De clubs stellen een werkgroep in. Die gaat na de jaarwisseling aan de slag en komt in de loop van het jaar met bezuinigingsvoor stellen. 'Het is niet meer van deze tijd klakkeloos geld over te maken aan clubs' Kirsten Verver uit Terneuzen bracht haar huis gisterochtend al in kerstsfeer. stadium wordt vergund parkeren in de woonwijken ingevoerd, met als doel langparkeerders helemaal uit het dorp zelf te weren. Dat is te gen het zere been van de winke liers. Veertien van de betrokken winkeliers -alleen de supermarktei genaar tekende niet- hebben nu per brief opnieuw aan de gemeen teraad gevraagd het parkeerbeleid te herzien. Volgens hen was de par king aan de Leeuwerikenlaan afge lopen zomer vaak zo goed als leeg. Tip? redactie@pzc.nl 't Heerlijk avondje is geko men, 't avondje van Sinter klaas. Maar nog voordat de goedheiligman weer thuis in Madrid is, fonkelen de kerstlichtjes alweer. door Raymond de Frel T e hoeft dinsdagochtend in Ter- I neuzen niet zo heel goed te I zoeken om kerstversieringen te vinden. Sla een willekeurige woonwijk in, tuur door wat ra men en je vindt gegarandeerd kerstballen, -lichtjes en zelfs al kerstbomen. De Sint mag dan wel op 5 december zijn verjaardag vie ren, maar dat weerhoudt veel Ter- neuzenaren er niet van om het huis alvast om te toveren voor de volgende periode van gezelligheid. Neem bijvoorbeeld Detlef Ritter, bewoner van de bomenbuurt. Over zijn keukenraam sjeest een verlichte arrenslee. „Wij trekken ons niets aan van Sinterklaas, onze kinderen geloven er toch niet meer in. Bovendien vind ik het een veel te commercieel feest ge worden. In september liggen de pe pernoten al in de winkels." Ritter erkent dat ook kerst behoorlijk is vercommercialiseerd. „Maar toch zit daar een andere gedachte ach en aan de andere kant daddy", was het antwoord. „Ach, nou ja, dat vind ik dan toch wel weer heel lief', sprak Ma vertederd. „Ha, ha", gilde dochterlief, ik heb het nog niet laten doen, maar zodra ik terug ben, ga ik naar de tattoo- shop." Nu loopt ze met een vlinder in drie kleuren, zonder namen. Het keukenraam van Detlef Ritter: „Op 1 december beginnen we altijd met de versieringen." ter. De gezelligheid met al die licht jes biedt in deze sombere tijd van het jaar een beetje afleiding." Iets verderop, in de voortuin van Petra Ras, staat een betonnen ezel met een lichtbak om zijn nek, kerstmuts op zijn kop en een rood witte mantel op zijn rug. „Dat vin den mijn kleinkinderen zo leuk", vertelt ze. „Daarom hebben wij ook al een kerstboom staan. Meest al brengen we al vanaf half novem ber versieringen aan." Een paar straatjes verder branden nog geen lichtjes, maar dat gaat niet lang meer duren. Kirsten Verver heeft namelijk net de dozen met kerst spullen tevoorschijn gehaald. „Ons gezin heeft zaterdag al Sinterklaas gevierd, dus dan mag het kerst wor den in huis, toch? Ik vind het al tijd zo gezellig. Bovendien gaat er een symboliek uit van die lampjes. Zeker in deze tijd. Ze brengen licht in de duisternis, in een periode die door de economische omstandig heden voor veel mensen moeilijk is." Bij de familie Van Drongelen werd de boom zondag opgetuigd. „Wij zetten 'm altijd op de dag na dat we Sinterklaas hebben gevierd. Heel bewust, want daarmee keert de rust terug in huis. De Sint zorgt voor drukte, kerst voor juist rust", aldus de vrouw des huizes. Martin en Vivian Joosse uit Ter- neuzen zitten met hun kinderen nog middenin de hectiek van pe pernoten en cadeautjes, maar toch hebben ook zij de kerstversierin gen al van zolder gehaald. „Erg hè? Ik schaam mij er een beetje voor", verontschuldigt Vivian zich. „Maar het kwam beter uit om nu al aan de slag te gaan in verband met het werkrooster van Martin. Maar ik beloof de boom pas donderdag op te zetten. En pas dan gaan ook alle lichtjes aan. Eerst moet de Sint het 8 land uit zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54