Supermarkt Scherpenisse op de tocht 241 zeeland Beide partijen dreigen met claims Energie Coöperatie Noord-Beveland wil energie van inwoners inzetten Advocaat Elly Brouwer Tholen bevriest grondprijzen KUNST- EN ANTIEKVEILING woensdag 5 december 2012 Ook uitbreiding Oud-Vossemeer onzeker 'Stop hiermee. De locatie is niet geschikt voor landhui zen. Dit dossier is een grote last voor mijn cliënten, het heeft ze al veel geld gekost Als het nodig is, stappen ze echter weer naar de Raad van State. De kans is groot dat die het bestemmingsplan weer vernietigt.' door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Als de bestaande plannen voor grote nieuwe super markten in Tholen en Sint-Anna- land doorgaan, ziet Spar-onderne- mer Arjan van Ommen af van zijn plan om een supermarkt te begin nen in het toekomstige woonzorg centrum in Scherpenisse. Van Ommen is uitbater van de Spar-winkels in Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer. Hij ziet met le de ogen aan dat de gemeente mee werkt aan de komst van nieuwe su permarkten in Tholen en Sint-An- naland, die veel groter zijn dan de huidige winkels in die plaatsen. In, Tholen verhuist de Ciooo naar de wijk Vestetuin, terwijl die in Sint-Annaland nieuwbouw krijgt aan het Havenplein. Omdat het merk Ciooo verdwijnt, worden dat later respectievelijk een Albert Heijn en een Jumbo. Van Ommen zegt het prima te vin den dat in beide plaatsen nieuwe supermarkten komen. „Maar waar om moeten ze zo exorbitant groot worden? In andere delen van het land is bewezen dat dit ten koste gaat van winkels in omliggende kernen. Ik heb rapporten die deze visie ondersteunen." Volgens Van Ommen zullen de grote supermarkten straks elke vierkante meter moeten terugver dienen. „De omzet die ze daarvoor nodig hebben, zullen ze zoeken bij potentiële klanten in de omliggen- THOLEN - De gemeenteraad van Tholen gaat akkoord met het be vriezen van de grondprijzen. Dat bleek donderdag tijdens de verga dering van de commissie ruimte. „Als we concurrerend willen blij ven, zullen we iets moeten doen", stelde Henk Nieuwenhuis (PvdA). de dorpen", stelt hij. „Het wordt een gevecht om de klant. In dat ge weld zullen de supermarkten in de kleinere kernen worden ver morzeld. Mensen gaan immers geen boterham extra eten." Van Ommen denkt dat de winkel in Poortvliet en zijn eigen Spar in Oud-Vossemeer als eerste zullen omvallen. Hij is ervan overtuigd dat zijn supermarkt in Sint-Maar tensdijk snel zal volgen. Van Ommen staat op dit moment voor de keuze of hij gaat investe ren in Oud-Vossemeer en Scherpe nisse. In dat laatste dorp exploi teert hij nu een kleine buurtwin- kel, waar gehandicapten werken. Hij was van plan om op dezelfde, wijze een supermarkt te gaan uit baten in het toekomstige woon zorgcentrum. Als de grote super markten in Sint-Annaland en Tho len er komen, ziet hij daar vanaf „Om zo'n winkel in Scherpenisse succesvol te kunnen exploiteren, moet ik in Sint-Maartensdijk een goede basiswinkel hebben. Maar die is er dan niet meer." In Oud-Vossemeer wil Van Om men zijn Spar een facelift geven en uitbreiden met nieuwe detail handel, Hij denkt aan een Marskra mer of een Dio drogist. Ook dat plan is zo goed als zeker van de baan als de plannen voor Tholen en Sint-Annaland doorgaan. Van Ommen doet een dringend beroep op de gemeenteraad om het plan voor de supermarkt in Sint-Annaland te herzien. Zo denken de meeste andere frac ties er ook over. Overigens bestaat de kans dat de gemeente nog een stapje verder gaat en de prijzen verlaagt Daar wordt eerst nog onderzoek naar ge daan. De raad discussieert er vol gend jaar over. Als het alternatieve plan voor de landhuizen (zie ar tikel hiernaast) geen haal bare kaart is, zal de Mosselhoekse- weg bij Tholen weer in beeld ko men. In dat geval dreigen beide partijen de gemeente met schade claims. Gert Romme van ontwikkelaar Florestede zal niet accepteren dat het hele plan wordt stopgezet. Dat maakte hij maandag duidelijk tij dens de vergadering van de com missie ruimte. „In het vorige be stemmingsplan is een fout ge maakt, maar die is te repareren", stelde hij. „De gemeente heeft op meerdere momenten 'ja' gezegd te gen het plan. Wij zullen u aan die afspraak houden. Nu alsnog tegen dit plan zijn, is juridisch en moreel onhoudbaar." Romme zegt met een schadeclaim te komen als de gemeente geen nieuw bestem mingsplan opstelt. Elly Brouwer, de advocaat van de agrariërs die tegen de komst van de landhuizen zijn, vindt dat de ge meenteraad zich niet moet laten leiden door dit argument. „Als de landhuizen er wél komen, zullen mijn cliënten namelijk een schade claim neerleggen." De gemeenteraad is erg verdeeld over het voornemen van het colle ge om een nieuw bestemmings plan op te stellen. „Hoe hardleers kun je zijn?", vroeg Jaap Hage (CU) zich af. „We hebben tot twee keer toe onze neus gestoten bij de Raad van State. In mijn ogen hebben we daarom geen in spanningsverplichting meer rich ting de projectontwikkelaar. Dit is een unieke kans om te stoppen met het plan." SGP en PvdA lieten weten dat ze het plan voor de land huizen wel willen doorzetten. Toch zijn ze, net als de meeste an dere fracties, ook erg benieuwd naar het alternatief KIJKDAGEN Donderdag 6 december 10.00 - 17.00 uur Vrijdag 7 december 10.00 - 17.00 uur Zaterdag 8 december 10.00 - 16.00 uur ZEEUWS VEILINGHUIS Maandag 10 december 10.00 - 17.00 uur 1200 kavels, w.o. 525 Aziatica. door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Energie Coöperatie Noord-Beveland wil een fonds in richten waaruit leningen verstrekt worden aan de leden van de coöpe ratie voor de aanschaf van zonne panelen. Het college van Noord-Beveland wil de ECN steunen: het stelt de raad voor om 17.000 euro te geven waarmee de coöperatie een lening voor het fonds kan aangaan. Daar mee zou de rente voor tien jaar ge dekt zijn. De ECN is een initiatief van de So ciëteit Noord-Beveland. Een eerste vergadering trok vorige week 130 belangstellenden; daarvan gaven veertig mensen aan dat zij op kor te termijn zonnepanelen op het dak willen. Nog eens 35 mensen lieten weten dat zij actief willen worden voor de ECN, bijvoor beeld in de vrijwilligerspool, ver telt Hans Jager van de initiatief groep. „Wij willen een leverancier zover krijgen een trailer vol pane len ergens op het eiland neer te zetten zodat wij de panelen kun nen uitleveren. Met een groep vrij willigers kunnen we de kosten voor installatie uitsparen door het zelf te doen. Daar hebben we wel deskundigen bij nodig, maar man kracht kunnen we zelf regelen." Dat is ook het ultieme doel van de coöperatie, vertelt Jager: „Het heet zo omdat we de energie van de Noord-Bevelanders willen aanwen den voor de leefbaarheid, de eco nomie en het milieu. Het zonnepa nelenproject blijft wel even door gaan, maar er komen zeker nieu we projecten." De ECN heeft be hoefte aan diverse mensen met ex pertises, niet alleen in technisch opzicht, maar ook op financiëel terrein om het fonds op een goede manier op te zetten. De vervolgvergadering voor de op richting van de ECN is maandag 10 december in Land- en Zeezicht in Kamperland (20.00 uur). 11-12 DECEMBER 2012 Het is de vraag of dit vervallen kassencomplex ooit plaatsmaakt voor landhuizen. foto Ronald den Dekker Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118 - 650 680 Catalogus: www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50