120 euro Banken spekken eigen vermogen zeeland 13 Zoektocht De Walcheren CDA wil kabinetsplan voor zorg Ongeval eist leven commentaar Geen kopie Voor een huis van rond de 200.000 euro zou den kopers volgend jaar per maand 100 tot 120 euro meer aan lasten moeten betalen. 'De stapel koopcontracten groeit fors door tot het eind van dit jaar' Antoine de Dreu van de Hypotheekshop Zeeland Er wordt nogal eens ver zucht dat banken niet meer staan te trappelen om leningen te verstrek ken. Vochten ze tot voor vijfjaar geleden voor elke klant, nu zijn ze 'calculerend bezig' en worden klan ten nogal eens met lege handen naar huis gestuurd. Zonder hypo theek gaat de koop van een huis niet door. Het is de nieuwe werkelijkheid die is ontstaan in 2008 bij het begin van de financiële en economische crisis. Basel III klinkt door in de fi nanciële wereld: dat is een pakket RILLAND - Een zeventigjarige vrouw uit Bergen op Zoom is dins dag om het leven gekomen nadat ze met haar auto te water raakte in het Spuikanaal bij de Grensweg bij Rilland. Hulpdiensten zijn massaal uitge rukt toen de melding tegen half tien binnenkwam. Duikers van de brandweer hebben de vrouw uit haar auto gehaald. Ze is nog gere animeerd en naar het ziekenhuis in Antwerpen gebracht. Daar is de vrouw overleden. De politié doet nog onderzoek naar de oorzaak van het ongeval. aan maatregelen dat Europese toe zichthouders en banken met el kaar hebben afgesloten. Banken moeten terug naar de 'klassieke vorm van bankieren'. Schermen wordt geplaatst tussen het regulie re spaar- en leenverkeer en andere activiteiten, zoals vermogensbe heer of het (her) verzekeren van fi nanciële producten. Dat alles om de buffer van de ban ken te vergroten en om te voorko men dat banken in de toekomst af hankelijk zijn van staatssteun of omvallen. Basel III wordt in 2013 stap voor stap ingevoerd. Op die AMATEURVOETBAL De KNVB heeft het amateurvoetbal van het komende weekeinde afgelast na de dood van een grensrechter door mishandeling. Nieuws en video: www.pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto nieuwe werkwijze spelen banken in. De kern van hiervan is dat de kwaliteit en de hoogte van reser ves van de banken verbeterd wor den. Banken worden aangemoe digd extra buffers te creëren tij dens florerende economische om standigheden, zodat ze een beter antwoord hebben op verliezen in slechte tijden. Het rekensommetje dat veel hui zenbezitters maakten dat hun on roerend goed in een paar jaar tijd meer waard zou zijn, gaat niet meer op. Ook daardoor is voor banken het risico groter geworden DEN HAAG - Vier marineduikers van de Defensie Duikgroep (DDG) zoeken deze week voor de kust van Vlissingen naar het Admi raalsschip De Walcheren. Het vlaggenschip verging in 1689 in het zicht van de haven van Vlis singen. Hierbij kwamen 24 opva renden om. De marineduikers zul len met sonarapparatuur de Schel- demonding voor de rede van Vlis singen afzoeken. De Walcheren zou na de botsing met het Wester- hoofd van de Koopmanshaven dat ze hun geld niet krijgen. Con creet betekent het dat banken vóór Basel III 2 procent kapitaal moes ten aanhouden voor uitstaande be leggingen; dat wordt nu verhoogd naar 7 procent. Zij zullen hun win sten de komende jaren dan ook niet uitkeren, maar aan hun eigen vermogen toevoegen. En de klan ten ondervinden de voorzichtige houding aan den lijve. Ze krijgen met moeite een lening van de bank, waardoor de ondernemers niet kunnen investeren in hun be drijf. En de huizenmarkt? Die blijft verder op slot. van Vlissingen tot zinken zijn geko men ter hoogte van de voormalige ingang van de Nieuwe Haven. Zo wel sonar- als magnetisch onder zoek tonen hier veel verstoringen in de bodem. Tijdens een zoek tocht in juli onderzocht de DDG ook al de aangemerkte locatie met een onderwaterrobot en duikers. Er kwamen twee scheepsbalken en een eeuwenoud bakstenen muurtje boven water. Dat zou een onderdeel kunnen zijn van de broodbakoven van De Walcheren. woensdag 5 december 2012 De Zeeuwse vertrou wenscommissie ging op zoek naar een kopie van Karla Peijs. Wat leverde deze speur tocht op? De voordracht van haar tegenpool. De beoogd com missaris van de koningin Han Polman (D66) is minder flam boyant, heeft geen speciale in gangen in Den Haag en Brussel en is lid van een partij die zel den in het centrum van de macht verblijft. Is Polman daarmee een onge schikte kandidaat? Voor die con clusie is geen grond. De huidi ge burgemeester van Bergen op Zoom wordt alom geprezen om zijn bestuurlijke kwalitei ten en vermogen om bruggen te bouwen. Van die kwaliteiten kan Zeeland in de nabije toe komst mogelijk volop profite ren. Inmiddels is wel duidelijk wat Zeeland straks gaat missen: een alom aanwezige, immer en thousiaste commissaris, met een hoge aaibaarheidsfactor. Als de vertrouwenscommissie daadwerkelijk op zoek was naar een tweede Peijs, heeft ze slecht werk geleverd. DEN HAAG - Het CDA in de Twee de Kamer wil dat het kabinet met een concreet plan komt om goede zorg in Zeeland te behouden. Dat zei CDA-Kamerlid Hanke Bruins Slot dinsdagavond tijdens de behandeling van de begroting Volksgezondheid. Volgens de chris ten democraten staat de kwaliteit en kwantiteit van zorg in regio's als Zeeland, Drenthe, Groningen, Friesland en Zuid-Limburg onder druk. Het CDA is wel voor concentratie van zorg, maar vraagt extra aan dacht voor krimpregio's. Kleine ziekenhuizen houden het hoofd maar nauwelijks boven wa ter. Er is een tekort aan artsen, ge bieden vergrijzen en ziekenhuizen zijn met het openbaar vervoer niet goed te bereiken. Dit terwijl streek ziekenhuizen vaak de grootste werkgever zijn in een stad of dorp. Als goede zorg uit de regio ver dwijnt, zijn patiënten én de leef baarheid in een streek de dupe, al dus Bruins Slot. Het kabinet zou in het plan moe ten opnemen hoe voldoende huis artsen en medisch-specialisten kunnen worden aangetrokken, hoe een goede en bereikbare ver loskundige zorg wordt gegaran deerd en hoe de samenwerking tussen huisartsen en ziekenhuizen kan worden verbeterd. „Die samenwerking is juist in krimpregio's noodzakelijk. Door slim te organiseren kun je zorg in die gebieden behouden", zei Bruins Slot. Mark Faasse, voorzitter NVM afdeling Zeeland: „Banken lenen nu liever niet te veel uit, omdat de voorwaarden zijn aangescherpt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3