'Nu of nooit een hypotheek afsluiten' 21 zeeland Moties Torentijd verworpen woensdag Typ je Han De krant 6 weken voor 18 euro! PZC woensdag 5 december 2012 door Jan van Damme I 'Banken willen goede en stabiele cijfers zien over een lange periode. Dat is voor starters niet eenvoudig' Annelien de Vries Ik mag weer! Arme Guido, hij is geveld. Dus moet u het van daag met mij doen. Ik kijk hierboven misschien iets minder dreigend dan mijn zieke collega. Of dat een voordeel is, ik zou het niet durven zeggen. De eindredacteur van dienst klop te net op m'n bureau. In telegram stijl: 'nu een column, vorm staat er al op, doe maar een regel min der want die is voor de zieke'. En ook: 'geen onderwerp voorhan den, verzin maar wat'. Sinterklaas, roepen al m'n colle ga's. Ik krijg het spontaan warm. Nee toch. Het is vandaag 5 decem ber, dan kun je niet quasi-jolig gaan doen over een jarige bejaar de. Bovendien, sinds de Sint in Al les is liefde bleek te kunnen zwem men, behoor ik weer tot het leger van de goedgelovigen. Onze nieuwe commissaris dan? Zijn naam is nog niet helemaal in- gedaald. Bergen op Zoom, dat heb ik in de gauwigheid onthouden. Een stad op de rand van Zeeland, dat zou een voordeel kunnen zijn. Er is vandaag in de Markiezenstad gepeild hoe de man daar als burge meester ligt. Goed, hebben we be grepen, want niemand kent hem. Dat klinkt veelbelovend. Een stil le kracht, die kunnen we in Zee land wel gebruiken. Ik weet zeker dat we onze eigen Karla Peijs nog gaan missen. Met haar Brabantse accent zit ze ook op het randje. Maar zij wordt ten minste gehoord. Niet dat het al tijd veel heeft opgeleverd. Toch vind ik haar actie 'kies Zeeuws' tij dens de zegetocht van Rutte en Samsom nog altijd onbetaalbaar. Een nieuwe cdk. Wie verzint dat eigenlijk, een commissaris van de koningin die pal voor pakjes avond in de provincie wordt ge dropt. Vast een kwestie van strate gie. Iedereen zit op surprises te zweten en heeft de gedichtenhulp op de computer ingeschakeld. Nou weet ik het, hè hè. Typ je Han. Dan krijg je Polman. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Guido van der Heijden is ziek, daarom deze week geen column van Guido. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P€| Stuur de bon naar: PZC, Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De ftC gaat rorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hel cololon treil u rödere inlormalle aan Makelaars en hypotheekverstrek kers zien een toename van het aantal mensen dat nog snel pro beert een huis te kopen voor 1 januari. Lukt het klanten om deze maand de koopovereen komst te regelen, dan profiteren ze van lagere maandlasten. door Edith Ramakers Banken en makelaars hebben het druk aan het eind van het jaar. Antoine de Dreu van Hypotheekshop Zee land ziet de 'stapel met koopcon tracten groeien'. In Amsterdam kunnen hypotheekverstrekkers de aspirant-kopers pas volgend jaar helpen. In Zeeland loopt het nog niet zo'n vaart. Maar als klanten er de ko mende weken nog in slagen een onherroepelijke koopovereen komst te regelen, profiteren ze van het 'oude hypotheekregime'. Dat huizen lang te koop staan, is een vertrouwd gegeven geworden. Daarom is de run op woningen in deze laatste maand van het jaar op merkelijk. Mark Faasse, voorzitter van de NVM (Nederlandse Vereni ging van Makelaars) Zeeland, ziet om zich heen dat veel mensen wil len profiteren van de aantrekkelij ke hypotheekvoorwaarden die gel den tot januari 2013. Faasse: „Zij willen 'nu of nooit' een hypo theek nemen, omdat ze nu nog niet de verplichting hebben met een te beginnen met het aflossen van de lening. En vanwege de lage re maandlasten." Volgens De Dreu vallen de lasten door de nieuwe regels voor kopers volgend jaar zo'n 100 tot 120 euro netto per maand hoger uit. Dat geldt voor huizen van circa 200.000 euro. Annelien de Vries, binnenkort woonachtig in Kamperland, is net op tijd geweest om de koopover eenkomst te regelen. Ze wilde graag verhuizen en toen ze hoorde dat er belastingvoordeel te halen was als vóór 1 januari de koopover eenkomst rond was, zette ze een tandje bij. „Ik heb een eigen be drijf en ben blij nog een aflossings- vrije hypotheek te hebben kunnen afsluiten. Daardoor heb ik nu niet de verplichting om geld af te los sen op mijn huis, maar kan ik in vesteren in mijn bedrijf" Annelien de Vries is sinds twee jaar eigenares van zeilschool Sail- college in Kamperland. Ze woon de in Zwijndrecht; het pendelen ging haar tegenstaan. In mei be gon ze met de bezichtiging van een aantal huizen, maar ze slaagde niet. In de zomer slokte haar werk haar aandacht op, maar vanaf be gin november maakte ze er weer serieus werk van. Omdat ze een ei gen bedrijf heeft, is het al hele maal niet eenvoudig om een hypo theek te krijgen. „Banken willen goede en stabiele cijfers zien over een lange periode. Dat is voor star ters niet eenvoudig." En de banken verstrekken ook al helemaal niet zo gemakkelijk lenin gen voor investeringen in een bedrijf. „Weer een reden om blij te zijn dat ik voor het einde van het jaar de koopovereenkomst heb geregeld." Het huis waar ze in trekt, stond 26 maanden te koop. Mark Faasse legt uit dat banken niet meer zoals vroeger vechten om elke klant. „Ze lenen nu liever niet te veel uit, omdat de voor waarden zijn aangescherpt." Hij heeft een voorbeeld. Op elke 100 euro die banken uitlenen, moeten ze circa 7 tot 8 euro als eigen ver mogen aanhouden. Dat was 2 tot 3 euro. Belastingmaatregelen voor de aanschaf van huizen door elkaar geschud Veel belastingmaatregelen rond de eigen woning veranderen. c Vanaf 1 januari is de hypotheekren te voor nieuwe hypotheken alleen aftrekbaar als er maandelijks wordt afgelost. Dat betekent een volledige annuïteiten- of lineaire hy potheek. Voor een lopende hypotheek blijft de hypotheekrente gewoon af trekbaar. Ook bij oversluiten of verhuizen blijft de aftrekbaarheid gelden voor de huidige hoogte van de hy potheek. Als de hypotheek verhoogd wordt, moet dat extra deel wel een annuï teiten- of lineaire hypotheek zijn. Wie gebruik wil maken van de hui dige fiscale regels, moet zijn aflos- singsvrije hypotheek vóór 1 janua ri 2013 omzetten in een (bank-) spaarhypotheek. Na 1 januari 2013 kan een afios- singsvrije nog wel omgezet wor den in een (bank-) spaarhypotheek maar dan is de hypotheekrente niet meer aftrekbaar. o Wie zeker wil weten dat hij nog on der de oude fiscale regels valt, moet voor 1 januari 2013 een schriftelijke en onherroepelijke koopovereenkomst hebben. O De bankspaar- en spaarhypotheek zijn hypotheekvormen die vanaf 1 januari 2013 voor nieuwe hypo theken financieel niet meer inte ressant zijn, omdat de hypotheek rente dan niet meer aftrekbaar is. '.-•Vanaf 1 januari 2013 kan er-niet meer belastingvrij worden gespaard/belegd in een spaar- of beleggingsverzekering. Op dit moment kun je meer lenen dan de waarde van de woning. In 2013 is de maximale lening 105 procent van de waarde van de wo ning. In 2018 en daarna: 100 pro cent. Als je tijdelijk twee woningen hebt, doordat je een nieuw huis hebt ge kocht en de oude nog niet hebt verkocht, mag je tijdelijk de hypo theekrente voor beide woningen aftrekken. Startersleningen voor huizenko pers blijven ook in 2013 bestaan. Het Rijk stelt 20 miljoen euro be schikbaar voor startersleningen. (bron: de Hypotheekshop) door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Pogingen van de voltal lige oppositie in de Tweede Kamer om de dreigende sluiting van ge vangenis Torentijd in Middelburg te voorkomen, zijn mislukt. Ook een poging om het vertrek van het Openbaar Ministerie uit Zeeland tegen te houden is gestrand. Dat bleek dinsdagmiddag tijdens de stemmingen over de moties die zijn ingediend tijdens de behande ling van de begroting Veiligheid en Justitie. De moties werden alle maal verworpen. Het is aan de re geringspartijen VVD en PvdA om te bepalen of Torentijd al dan niet open mag blijven. In het voorjaar komt staatssecreta ris Fred Teeven (Justitie) met een uitwerking van de uitgelekte plan nen om elf gevangenissen in Ne derland te sluiten. De oppositie in de Kamer is fel tegen sluiting van gevangenissen in krimpgebieden. Ze diende vijf moties in. In de meest vergaande vroeg de PW om geheel af te zien van sluiting en het wegsturen van goed opge leid personeel. CDA en SP vroegen om in elke provincie minimaal één gevangenis te handhaven. Geen van de moties kreeg steun van een meerderheid. Ook een mo tie van CDA, SP en SGP die de re gering opriep om te zorgen dat het Openbaar Ministerie niet uit Zee land verdwijnt, kreeg geen steun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2