sociaal ook wel aardig en Polman valt niet te onderschatten zeeland j 27 woensdag 5 december 2012 maart 2013 begint Han Polman als Commissaris van de Koningin in Zee land, als alles volgens plan verloopt naar Zeeland, maar je wilt toch dat je kinderen in Bergen naar school blijven gaan, dan is net over de brug bij Rilland of Tholen ook een optie", grapte Linssen, die familieman Polman verraste met een fotoboek van zijn broer Char- je prijst Polmans sociale inborst. „Als er iets te doen is, zoals Vastenavend, is hij er meestal wel bij. Ik denk wel dat hij gemist gaat worden." Daarentegen halen de da mes achter de toonbank van Sita rookshop hun schouders op. „Ik heb er niks mee. Ik ken hem niet. Al geloof ik wel dat hij het hier goed heeft gedaan. Je hoort ten minste nooit iets slechts over hem. Het is niet dat hij de centjes heeft laten wegstromen." Aan de bar van café De Tuymelaer op de Grote Markt zit de 90-jarige les, die zestien jaar wethouder was in Goes. Polman was voorbereid. „Ik heb uiteraard grondig de kaart bestudeerd. De provinciegrens loopt dwars door het Markie- zaatsmeer. Een woonboot, is dat wat misschien?" mevrouw Lenstra-van Wijngaar den. Na meer dan 30 jaar in het Ita liaanse Tuoro (Umbrië) woont ze nu weer drie jaar in Bergen op Zoom. „Ik ben daar ere-burgeres. Toen de burgemeester hoorde dat ik weg ging pakte hij mijn hand vast en zei hij: 'mevrouw Lenstra, u gaat niet weg u hoort hier'." Pol man kent ze niet. In tegenstelling tot één van zijn voorgangers, Peter van de Velden, laat hij zich weinig in het uitgaans leven zien, zegt barman Rob Sa muels. „Moet dat? Het is een be- De burgemeester van Bergen op Zoom, Han Polman, kreeg gister ochtend bij aankomst in het ge meentehuis meteen al een toepasse lijk boek, met foto's van de Goese oud-wethouder Charles Linssen. foto Mare Molenaars stuurder... Hoe hoger die komen, des te minder contact zoeken ze met gewone mensen. Doe je dat wel, dan kom je in aanraking met de praktijk en kun je daar beleid op maken. Aan de andere kant wil zo'n man ook z'n privacy, stel ik me zo voor. En hoe veilig zijn ze nog in het openbaar? Je hoort steeds vaker dat ze worden be dreigd. Sinds hij er zit, is de over last en criminaliteit in het cen trum een stuk minder. Ik denk wel dat Polman daar een belangrij ke bijdrage aan heeft geleverd." Hij komt min of meer uit de lucht vallen. Han Polman, 49 jaar, lid van D66. Beoogd opvolger van Karla Peijs. Geen gesjeesde CDA-coryfee, geen Haagse wandel- ganger van PvdA ofWD-huize. Wel een voor het grote publiek on bekende lokale bestuurder met po tentie. Wellicht wordt Polman de laatste commissaris van de koningin in Zeeland. Krijgt het kabinet zijn zin, dan komen er grotere landsde len in plaats van provincies. Ook Polmans eigen partij D66 is voor die opschaling. Net als voor de ont- poldering van de Hedwige trou wens. Polman mag in Zeeland de ze dossiers tot een goed eind zien te brengen. Dat lijkt deze homo diplomaticus wel toevertrouwd. Nuchter als hij is, realistisch, scherpzinnig, ver trouwenwekkend en in de regel wars van escapades. Als leidsman houdt hij graag op enige afstand van het hoefgetrappel de teugels in handen. Voor harde maatregelen deinst hij trouwens niet terug. Zo sloot hij als burgemeester alle coffeeshops in Bergen op Zoom. Een huzaren stukje, dat stand hield tot aan de hoogste rechter. Nu de veiligheidsregio's van hier en die van West-en Midden-Bra bant in elkaar opgaan, heeft Zee land in hem - als insider in het Brabantse - een goede belangenbe hartiger. Dat is nodig ook. Zeeland hangt in het opschalingsgeweld van justitie aan de achterste Haag se mem. Andersom kan Polman voor de specie zorgen om die fusie soepeler te laten verlopen. Ook 'believers' in de biobased eco nomy in de provincie krijgen met Polman een interessante ambassa deur. Hij kent de materie, omdat de chemische industrie aan gene zijde van de provinciegrens (Shell Moerdijk, Sabic Bergen op Zoom) druk doende is om te schakelen naar groene grondstoffen en duur- door Henk Boot zame productiewijzen. Tussen Pol man en Zeeland zal het best bote ren. Hij is een stuk minder extra vert dan de hartstochtelijke Karla Peijs. Achter zijn vormelijke bui tenkant gaat een voorkomend en intelligent mens schuil. Een acteur ook, die op gezette tijden uit zijn formele rol treedt en durft te enter tainen. Achter de piano of ten overstaan van duizenden vasten- avendvierders op de Grote Markt in Bergen op Zoom. Zo zullen ook de Zeeuwen hem le ren kennen. Mondjesmaat dan. Pol man kent immers zijn plek, is zich zich bewust van zijn voorbeeld functie. Daar past enige distantie bij. 'One of the guys', zoals Karla Peijs werd, zal Polman niet wor den. Dat ligt niet in zijn aard, noch strookt het met zijn visie op bestuurlijke integriteit. In die zin had hij aan Bergen op Zoom, de meest Zeeuwse stad van Brabant, een goede stageplaats. Daar leerde hij omgaan met grillige types, op gewonden politieke standjes, vast geroeste opvattingen. Hij baarde er wel opzien met de aanklacht tegen een raadslid, dat volgens hem de vertrouwelijkheid schond in een speurtocht naar bestuurlijke mis sers in het verleden. Een ongebrui kelijke stap voor een D66-burge- meester. Maar Polman trekt voor alsnog juridisch aan het langste eind. Ook dat tekent hem: hij kiest zijn momenten van daadkracht Ook als de publieke opinie hem dat niet in dank afneemt. Juist dan krijgt Polman een, bijna Zeeuwse, onverzettelijkheid. geëxporteerd naar België. Aan weerskanten van de grens zijn de bewoners van mening dat het een onzinnig project is. De internatio nale dijk werd voor de veiligheid aangelegd, niet voor een natuurpro ject om doorbroken te worden. Met het verdwijnen van de Sandt Plaet en de aanleg van Noordzee Residence zijn de bestaansmogelijk heden drastisch beperkt. De onaan gename verrassing van Statenfrac ties bewijst de desintresse in West-Zeeuws-Vlaanderen. LJ. Bensink Burg. Gerritsenstraat 20, Breskens Postkantoor Hoe bruisend wordt Terneuzen met een gokhal in ons oude post kantoor. 1-Iet zal alleen bruisend zijn voor Loontjes en kompanen, en niet bruisend voor mensen die niet van die rotdingen afkunnen blijven. Gaan CDA, TOP/ gemeen tebelangen deze mensen helpen als zij de vernieling in gaan? Han Harinck Lingestraat 6 Terneuzen Godslastering De heer Waverijn geeft aan dat na het afschaffen van de wet op de godslastering er een morele verar ming ontstaat en een kille koude samenleving. Ik heb nieuws voor hem. De afgelopen jaren hebben geestelijken zich aan kinderen ver- grepen, al tientallen jaren blazen mensen zichzelf en onschuldige omstanders op in de naam van een god en nu is er zelfs een heuse terreurdreiging naar aanleiding van het opheffen van de wet op gods lastering. Wie verarmt nu wie en wie maakt er een koude boel van? Terecht dat die wet verdwijnt. Paul Heuff Vliedberg 3, Vlissingen Schoolvervoer De huidige regering wil dat de ge meenten niet langer verplicht ge steld worden om religieus leerlin genvervoer te subsidiëren. Een Zeeuwse CDA-wethouder beves tigt deze onzinnige gedachte. Scho ling is meer dan kinderhersenen programmeren met rekenen en taal. Het gaat om het leerproces in een klimaat dat een verlengde van thuis mag zijn. Op bijzondere scho len wordt buitengewoon veel be lang gehecht aan religieuze vor ming. Godsdienstles/catechese staat op het leerprogramma. Door de huidige demografische ontwik keling is vervoer van alle leerlingen noodzakelijk naar scholen, die dit bijzonder onderwijs mogelijk ma ken. Daarvoor zal de subsidie moe ten blijven. Regering bedenkt u! Hans Klompé President Kennedylaan 38, Middelburg Schoolvervoer (2) Reiskostenvergoedingen voor ouders die hun kinderen naar een reformatorische school in een an dere plaats sturen, die aansluit bij hun geloofsovertuiging, dat vinden doorgaans weldenkende buiten staanders écht onrechtvaardig. Er schuilt een manier van denken achter, een soort fundamentalis me. Het ernstige is dat hier ge meenschapsgelden mee gemoeid zijn. Uiteraard in deze multicultu rele samenleving zijn mensen vrij te leven naar hun overtuiging, dat is een groot goed, maar dan wel op een manier dat gemeenten en an dersdenkenden daar niet aan mee hoeven te betalen! Dat is een brug te ver en niet fair. Gelijke monni ken gelijke kappen. Deze ouders kunnen de kosten toch zelf beta len, de tijden zijn veranderd, wen er maar aan! Gelukkig met voort schrijdend inzicht en in het alge meen belang pleit PvdA-Kamerlid Loes Ypma om deze subsidie te stoppen. Dat moet in een maat schappij die zich moet matigen. Willem Cornelis Murre Irislaan 16, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27